عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: یارانه ماهانه پنهان پرمصرف‌ها در برق، حداقل ۳۰۰ هزار تومان و در گاز بیش از یک میلیون تومان است.
کد خبر: ۷۸۱۲۴۳
یارانه میلیونی پرمصرف‌ها در برق و گاز

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، الیاس نادران با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با برشمردن معایب شیوه کنونی افزایش قیمت برق و گاز در سال جاری افزود: این روش قیمت گذاری به نفع ثروتمندان است و آنها با درصد کمتری از افزایش قیمت مواجه می‌شوند.

وی گفت: 12 نماینده از کمیسیون‌های برنامه و بودجه، اقتصاد و انرژی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کردند دولت روش افزایش نرخ گاز و برق را به نفع اقشار کم‌درآمد تغییر دهد.

روش فعلی منطبق با اقتصاد مقاومتی نیست

نادران که خود از امضاکنندگان این پیشنهاد است افزود: روش فعلی دولت در افزایش بهای برق و گاز بر اساس عدالت و قانون هدفمندی یارانه ها انجام نشده است و مطابق با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس این روش،‌بهای گاز خانواده‌های کم درآمد و کم مصرف، 47 درصد و خانواده‌های پردرآمد و پر مصرف، تنها 4 درصد افزایش می‌یابد.

وی با تأکید بر اینکه در افزایش بهای انرژی نباید کم مصرف‌ها و پر مصرف‌ها به صورت یکسان دیده شوند، ادامه داد: این شیوه قیمت گذاری، افراد را به مصرف بیشتر تشویق می‌کند.

نادران گفت: دولت بهای برق را برای مصارف خانگی، 10 درصد و برای مصارف صنعتی، 20 درصد افزایش داده است در حالی که ما در شرایط رکود اقتصادی هستیم و باید از صنایع و تولیدکننده‌ها حمایت کنیم.

پر مصرف ها یارانه بیشتری می‌گیرند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: قرار است در افق زمانی مشخص، بهای انرژی را به قیمت های منطقه ای برسانیم اما اکنون بهای برق بالاترین پله مصرف کشور هنوز با قیمت تمام شده، ‌فاصله دارد و پایین تر است.

وی گفت: دولت در افزایش بهای برق با همه به طور یکسان رفتار می کند بنابراین پرمصرف ها، یارانه پنهان بیشتری می گیرند.

قیمت گذاری گاز براساس قانون هدفمندی یارانه ها

سیدجلال نورموسوی رئیس امور تعرفه‌ها و قراردادهای مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز هم در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری از شیوه فعلی قیمت گذاری بهای گاز دفاع کرد و گفت: دولت بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها ، تعرفه ها را تعیین و به شرکت ملی گاز ایران ابلاغ می‌کند.

وی افزود: در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها بر مبنای همان 12 پلکان مرحله اول،‌ طبق ابلاغ هیئت دولت درخصوص جدول شماره یک 20 درصد باید اضافه شود.

نورموسوی ادامه داد: این جدول، یک نرخ دارد و متوسط قیمت گازبها، 70 تومان (به ازای هر متر مکعب) است.

وی گفت: برای ورود به مرحله دوم که شامل گازبهای همه بخش ها از جمله واحدهای صنعتی و کشاورزی است، دولت اعلام کرد برای بخش خانگی، 20 درصد اضافه شود.

نورموسوی افزود: جدول شماره دو هم وجود دارد که بر اساس رفتار مصرفی مشترکان، در پلکان اول تشویق و برای پلکان‌های بالایی یعنی برای پرمصرف ها، جرایمی در نظر گرفته شده است.

وی گفت: بر اساس مذاکراتی که با نمایندگان مجلس شورای اسلامی شده تصمیماتی برای افزایش 20 درصد به هر پله مصرفی ابلاغ شده و حدود سه هفته است که بر روی سامانه مکانیزه قبوض مشترکان، جاری و اعمال شده و قبوض جدید بر مبنای افزایش 20 درصد به هر پله است.

مجری گفت: تلاش کردیم از مسئولان وزارت نیرو و توانیر هم در این بحث شرکت کنند اما آنها نپذیرفتند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها