jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۷۳۲۳۷   ۰۳ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۰:۱۵

رئیس مرکز علوم اعصاب دانشگاهی در آلمان اعلام کرد:

پزشکان ایرانی بی‌اخلاقند اما ۵ برابر همتایان آلمانی خود درآمد دارند!

جام جم سرا: رئیس مرکز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان با اشاره به این‌که درآمد یک جراح مغز و اعصاب در ایران ۵ برابر کشور آلمان است، حلقه مفقوده پزشکی کشور را اخلاق دانست و تأکید کرد: مشکل پزشکی ایران، نه بیمارستان است و نه تجهیزات پزشکی.

پزشکان ایرانی بی‌اخلاقند اما ۵ برابر همتایان آلمانی خود درآمد دارند!

علی گرجی با مقایسه عملکرد و درآمد پزشکان در ایران و آلمان گفت: در ایران یک پزشک متخصص نسبت به پزشک آلمانی پول خیلی زیادتری‌ می‌گیرد اما خدماتی که در مقایسه با آنها ارائه می‌کند بسیار پایین‌تر است.

رئیس مرکز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان افزود: درآمد یک متخصص مغز و اعصاب در ایران با احتساب درآمد در بخش خصوصی، دولتی و زیرمیزی‌ها از همتای آلمانی به مراتب بیشتر است.

وی با بیان اینکه اگر تنها حقوق پزشکان از بخش دولتی را در نظر بگیریم درآمد پزشکان ایرانی‌ به مراتب‌ کمتر از آلمانی‌ها است گفت: متخصص جراح مغز و اعصاب در ایران نسبت به همتای آلمانی خود پول کمتری از دانشگاه می‌گیرد. اما نکته مهم این است که پزشک آلمانی تنها می‌تواند در یکی از 2 بخش دولتی یا خصوصی فعالیت کند در حالی که در ایران این طور نیست.

گرجی خاطر نشان کرد: سرویسی که پزشکان ایرانی ارایه می‌کنند 5 درصد سرویس پزشکان آلمانی است و من واقعاً متاسفم که در سیستم پزشکی چند سال اخیر مواردی دیده شده که جای تأسف دارد. البته همکارانی داریم که درست و با جان و دل کار می‌کنند و دست پاکی دارند اما مسأله پول در جامعه پزشکی بسیار پررنگ شده است.

رئیس مرکز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان با اشاره به الگوی پزشکان قدیمی گفت: زمانی الگوی ما دکتر «شیخ» نامی بود که در مشهد طبابت می‌کرد وی برای آنکه مستضعف هم بتواند هزینه درمان را بپردازند یک پاتیل در مطب قرار داده بود تا افراد سکه‌های خود را در آن بیندازند. مردم مستضعف سرهای شیشه نوشابه را جمع‌آوری می‌کردند و به جای پول در داخل این پاتیل می‌انداختند و این پزشک آنها را جمع‌آری می‌کرد و پس از استریل کردن، مجدداً جلوی در مطب به زمین می‌ریخت تا مستضعفان دیگر آنها را بردارند.

گرجی با اظهار تأسف از وضعیت کنونی جامعه پزشکی گفت: اکنون اگر از یک جوان بپرسید که می‌خواهی چه رشته‌ای بخوانی می‌گوید جراحی و در چرایی آن نیز تأکید می‌کند: «چون پول در آن است».

وی گفت: متأسفانه این افراد محققان را آدم حساب نمی‌کنند و می‌گویند که این افراد مغز ... خورده‌اند که محقق شده‌اند.

رئیس مرکز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان خاطر نشان کرد: مشکل پزشکی ما نه بیمارستان است و نه تجهیزات چرا که تجهیزاتی که در بیمارستان‌های آلمان موجود است با اندک تفاوتی در ایران نیز وجود دارد؛ مشکل این است که پزشکان ما دل به کار نمی‌دهند با یکدیگر همکاری نمی‌کنند و وقت لازم را برای کار نمی‌گذارند.

به گفته‌ وی حلقه مفقوده‌ جامعه‌ پزشکی امروز اخلاق است و تا زمانی‌ که این مساله درست نشود بهترین امکانات و بهترین اموال پزشکی نیز برای کشور هیچ فاید‌ه‌ای در پی نخواهند داشت.

گرجی در پاسخ به این سوال که آیا سیستم باید فرد را ملزم به اخلاقمداری کند گفت: خیر سیستم نباید اجباری داشته باشد بلکه مسائلی که در سیستم به آنها ارزش داده می‌شود خود به خود مهم می‌شوند و همه آن را رعایت می‌کنند؛ چنان که اگر در خانه یک پدر به درس و مدرسه اهمیت بدهد فرزند وی پی علم می‌رود و اگر پدری به پول اهمیت دهد فرزند او به سراغ کاسبی می‌رود.

رئیس مرکز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان ادامه داد: در سیستم پزشکی کنونی ما پول دارای اهمیت است به طوری که پزشک موفق را پزشکی می‌دانند که درآمد بالاتری داشته باشد. امروز حتی «استاد» نیز معنای خود را از دست داده است. موارد بسیاری دیدم که استاد راهنما پول پایان‌نامه را می‌گیرد اما به دانشجو می‌گوید که پایان‌نامه مشکل خودت است و خودت باید آن را انجام دهی.

گرجی با طرح این سوال که آیا تا به حال در جامعه ما از پزشکی به عنوان پزشک نمونه در اخلاق تقدیر شده است گفت: ساعت کاری یک جراح مغز و اعصاب در آلمان از ساعت 7 صبح تا 16 است و معمولاً این افراد یکی دو ساعت نیز بیشتر کار می‌کنند بدون آن که اضافه حقوقی دریافت کنند. در کشور آلمان تعداد ویزیت و تعداد عمل‌ها در درآمد ماهیانه پزشکان نقشی ندارد. آنها رابطه میان ویزیت، پول و بیمار را از بین برده‌اند و در آنجا برخلاف ایران از کارانه خبری نیست. در آلمان برای پزشک فرقی نمی‌کند که روزی 50 بیمار ویزیت کند یا روزی 2 بیمار چرا که رابطه پولی در این موضوع از بین رفته است.

وی خاطرنشان کرد: آلمان‌ها اخلاق را در جامعه خود نهادینه کرده‌اند اما ما مشابه رفتار پزشکان آنها با بیمار را از سوی هیچ پزشک ایرانی نمی‌بینیم.

رئیس مرکز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان تأکید کرد: در آلمان پزشکان زیر 20 دقیقه برای هر بیمار وقت نمی‌گذارند و اگر کمتر از این مدت با بیمار خود صحبت کنند از نظر اخلاقی صحیح به شمار نمی‌رود اما در ایران نمونه‌ای سراغ ندارید که این مقدار زمان را برای یک بیمار خود بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: به طور مثال درآمد ماهیانه یک جراح درجه یک مغز و اعصاب با تمام درآمدهای بخش خصوصی، دولتی، زیرمیزی‌ها و... 4 یا 5 برابر یک پزشک آلمانی است. (فارس)


*انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «جام جم سرا» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نرم افزار موبایل
-
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۳
دقیقا
۰
۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۳
چرا كشور ما اینقدر داغونه ، هر جا قدم میذاریم دزدی، رشوه، افسردگی گرفتیم بخدا
۰
۰
جراح از بیمارستان...
Netherlands
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۳
سختی كشیدیم كه راحت زندگی كنیم , شما بهتر است در همان آلمان فعالیت كنی
همینی است كه هست هر كسی مشكل دارد می تواند برود آلمان خود را مداوا كند , ملت چه انتظاراتی دارند
۰
۰
پرنده
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۳
حرف این بزرگوار رو تایید كردی. واقعا بی اخلاق هستید.
یك شهروند
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۳
متاسفم...!
حامد
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۳
سلام
اگه شما پزشك هستید كه واقعا برای خودم میهنم ارزش ها و تمامی كسانی كه برای اعتلای این خاك جان دادند متأسفم
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۴
سختی كشیدید كه كشیدید حقتون رو بگیرند نه زیرمیزی و پول ناحق و زور از مظلومیت و درماندگی و رنج مردم هم سوء استفاده نكنید اون قسمی هم كه خوردید ... واقعا بی اخلاق تشریف دارید حداقل خدمات درست درمون بدید مردم رو موش ازمایشگاهی كردید ...
استاد دانشگاه
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۴
آقای جراح! آیا فقط شما تو این مملكت سختی كشیدی؟ من در تمام دوران تحصیلم جزو برترینها بودم و بر اساس علاقه و استعدادم در رشته مهندسی در ایران و آلمان تا مرحله دكترای مهندسی درس خوندم و الان هم به عشق كشور و دین و خانوادم به وطن برگشتم و در یك دانشگاه برتر مملكت هیات علمی هستم ولی فقط ماهی دو و نیم درآمد دارم. چندین برابر شما هم فسفر سوزوندم تا مدارج را طی كنم. تنها و تنها بخاطر نظام ناعادلانه توزیع درامد دریافتی ام یك صدم شما است. اما خدایی هم هست و بی عدالتی دوام نخواهد داشت.
اای
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۳
اقای جراح چراناراحتی دروغ كه نگفتن شماخونسردباشیدتوایران خودمون همه چی همینجوریه
۰
۰
ادینه
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۳
كاری كنید كه فردا اگر درد ومرضی گرفتیم دنبال رمال بگردیم از هر گروهی كه به خارج میروید بروید به سلامت اینقدر پیغام وپسغام ندهید اگر راست میگویید وشرایط شما خوب است خوش باشید دست از سرمان بردارید
۰
۰
قادر
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۴
وقتی آدم این حرف هارامیشنودناخودآگاه یاد فرهنگ وتمدن وچندین هزارساله. . . می افتد.چندروزقبل رفته بودم دكترمتخصص پوست داشتم مشكلم راتوضیح میدادم دیدم ایشان نسخه رانوشته وتمام كرده وهمینجوری منتظرتمام شدن حرفهام وبیرون رفتن من است.
۰
۰
قادر
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۴
خودمتخصص های ماكه دچارمشكل میشن میرن آلمان برای معالجه.
۰
۰
علیرضا كاضمی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۶
سلام
جانا سخن از دل ما میگویید.بله من در پی اتفاقی كه برای همسرم افتاد دچار این مسله شدم هم زیر میزی دادم هم انطور كه باید به مریض من رسیدگی نشد و و و و كه چه بگویم .اقای زالی هر كسی كه به حقایق مسلم كه هر روز هزاران بار اتفاق می افتد اشاره كند باید با ایشان برخورد سیاسی نمود كتمات حقایق چه نفعی برای جامعه دارد جز اینكه به نسل اینده میگوییم دروغ ... انوقت میخواهیم كه جامعه ما به ما عتماد كنند مسلما به دروغهای ماهواره پناه میبرد و باور میكند زندگی یعنی سریالهای كره ای تركی ارژانتینی امریكایی و.... بگذارید بچهایمان باورمان كنند اینجا خانه ماست
۰
۰
مظلوم
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۷
اقای دكتر گرجی از دل خونین مردم مظلوم حرف زده است و خداوند خودش جواب صداقت و راست گویی این پزشك عزیز را می دهد
مسئولان امور پزشكی نیز به مطب ها و مراكز جراحی و بیمارستانی بزند البته نه به عنوان رئیس
ایا چند درصد پزشكان دفترچه ها رو در مطب خصوصی می پذیرند!!! پرداخت هم كه باید نقدی باشد چی زیر میزی باشد چه رومیزی و كارت بانكی پذیرفته نیست!!!!، مدت زمان معاینه هم كه تكلیفش روشن است!!!!
البته تعداد محدود پزشكان كه شرافت انسانی را فراموش نكرده اند بحثشون جداست.
پس استاد محترم دكتر زالی
آیا قیامتی وجود ندارد؟ پس به جای آباد كردن دنیای دیگران یك لحظه هم شده در صحبت های دكتر گرجی فكر كنید و حقوق یتیمان رو دریابید و به فرمایشات حضرت امیر المومنین (ع) فكر كنید.
چرا كه مرگ برای همه نزدیك است و سازمان محترم فقط كارش دفاع از پزشكان نیست!!!!
۰
۰

یادداشت

بیشتر
ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها