قمر اروپا از جمله دنیاهای وسوسه‌انگیزی است که به دور سیاره غول‌پیکر مشتری می‌چرخد. تصاویر جالب دریافت شده از فضاپیمای وویجر در سال 1358 نشان داد که سطح اروپا در بعضی قسمت‌ها ترک خورده و چیزی شبیه تخته‌های یخی شناور در آنجا دیده می‌شود.
کد خبر: ۷۷۱۷۵۴
ناسا و اسا در اندیشه فتح اروپا

دریافت این تصاویر جرقه‌ای بود مبنی بر این‌که احتمالا در زیر پوسته یخی این قمر اقیانوسی نهفته باشد. به نظر می‌رسید که داده‌های مربوط به میدان مغناطیسی و تحقیقات بعدی فضاپیمای گالیله در دهه 90 میلادی این فرضیه را تائید می‌کند. در روی زمین هر جا که آب هست زندگی هم وجود دارد. آیا این موضوع در مورد قمر اروپا هم صدق می‌کند؟

بتازگی کاخ سفید درخواستی به کنگره ارائه کرده است تا برای انجام یک ماموریت برنامه‌ریزی شده به قمر اروپا بودجه کافی در اختیار ناسا قرار گیرد. حدود 15 سال است که آژانس فضایی آمریکا در سکوت کامل بر روی مفاهیم اصلی انجام این ماموریت کار می‌کند. سال گذشته بودجه این ماموریت به‌طور قابل توجهی افزایش یافت. اما اختصاص بودجه جدید برای انجام این ماموریت لازم و ضروری است.

به لحاظ مفهومی این ماموریت که توسط ناسا توسعه یافته «اروپا کلیپر» (Europa Clipper) نامیده می‌شود. یکی از متخصصان می‌گوید: در این ماموریت به‌دور قمر یخ زده اروپا دور نمی‌زنیم، بلکه 45 پرواز با ارتفاع کم به‌دور سیاره مشتری انجام می‌شود.

این ماموریت شبیه به ماموریت کاسینی ناسا است که در آن در مقطعی کاوشگر کاسینی به دور قمر تیتان سیاره زحل می‌گردید. دلیل این کار این است که میدان تشعشع مغناطیسی نزدیک به قمر اروپا شدید بوده و ممکن است دستگاه‌های الکترونیکی فضاپیمایی که به طور دائمی در مدار آن مستقر است آسیب ببیند. با وجود برخی اخبار منتشر شده در مورد ماموریت اروپا کلیپر، این ماموریت برای جستجوی حیات نخواهد بود. برای انجام آن ماموریت نیاز به فرود و نفوذ به یخ‌ها و نمونه‌برداری از آب اقیانوس است.

به گفته سایت مربوط به انجام این ماموریت، در عمل این وسیله در جستجوی اقیانوس زیرسطحی با رادار بوده و ترکیبات شیمیایی سطح یخ‌ها را با ابزارهای روی خودش تجزیه و تحلیل می‌کند.

در حال حاضر ناسا صدها میلیون دلار برای عملی کردن طرح‌های خود دریافت کرده است. اما برای تکمیل این ماموریت نیاز به بودجه‌ای در حدود 2 میلیارد دلار (حدود 6900 میلیارد تومان) دارد. البته اگر ماموریت در همین مرحله متوقف شود، احتمالا حدود 10 سال بعد مجددا کلید خواهد خورد. در آن زمان آژانس فضایی اروپا (اسا) در راه انجام ماموریتی خواهد بود که هدفش پرتاب کاوشگر فضایی قمر‌های یخی مشتری (به نام جوئیس) در سال 1401 است.

کاملا واضح است که قمر اروپا هم در فهرست این ماموریت قرار دارد و این موضوع ممکن است برای ماموریت بعدی ناسا خبری خوب یا بد باشد. جوئیس ممکن است ‌پیش‌مرگی برای اهداف ماموریت اروپا کلیپر ناسا باشد و شاید هم یک رقیب برای آن محسوب شود. با این حال ناسا بخشی از بودجه‌های مربوط به ساخت ابزارهای مورد نیاز ماموریت جوئیس را تامین می‌کند.

بهتر است امیدوار باشیم که روح همکاری بین دانشمندان ناسا و آژانس فضایی اروپا غالب است تا یک رقابت. همکاری بین جوئیس و اروپا کلیپر می‌تواند یک ماموریت سیاره‌ای دیدنی و جالب باشد. این ماموریت برای جستجوی محل سکونتی در سیاره دیگر بسیار مهیج و جذاب خواهد بود.

گاردین‌/‌ مترجم: آتنا حسن‌آبادی

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها