jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۷۶۸۸۴۵ ۲۰ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۸:۴۷

کمپین مبارزه با دخانیات در مدارس شکل گرفت؛

فرصت ۶ ماهه وزارت بهداشت به محصلان سیگاری

جام جم سرا:‌ سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر لزوم تشکیل کمپین مبارزه با دخانیات در مدارس، با اشاره به برگزاری مسابقه «ترک کن، برنده شو»، گفت: بر اساس این برنامه به محصلانی که سیگار می‌کشند ۳ تا ۶ ماه فرصت می‌دهیم تا سیگار را ترک کرده و برنده شوند.

دکتر شهرام رفیعی‌فر گفت: ثابت شده است که ۹ نفر از هر ۱۰ سیگاری قبل از ۱۸ سالگی سیگارکشیدن را شروع کرده‌اند. کودکان و نوجوانان با دیدن سیگار در دستان والدین، برادر و خواهر بزرگ‌تر، معلم، بازیگران و ورزشکاران که به نوعی الگوی او محسوب می‌شوند به سمت مواد دخانی کشیده می‌شوند.


رسوب ۳۰ ثانیه‌ای نیکوتین سیگار در مغز

وی ادامه داد: نیکوتین سیگار طی ۳۰ ثانیه جذب مغز می‌شود و اعتیادآوری نیکوتین برای افراد زیر ۱۸ سال افزایش می‌یابد. ۵۰ درصد سیگاری‌ها به خاطر دخانیات می‌میرند و از هر ۱۰ مورد سرطان ریه، ۹ نفر سیگاری بوده‌اند.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت اظهار داشت: علاوه بر دود دست اول و دود دست دوم، دود دست سوم سیگار با نشستن بر روی مو، لباس و بدن فرد سیگاری به نوزاد و کودکی که او در آغوش می‌گیرد، منتقل می‌شود.

رفیعی‌فر ابراز داشت: ۵۰ تا ۱۰۰ درصد دود ثانویه در ادرار این کودکان و همچنین ۲۵ درصد دود ثانویه در ادرار بزرگسالانی که در معرض دود سیگار هستند، قابل مشاهده است.

وی کشیدن قلیان را دردسر جدید جامعه دانست و با اعلام هشدار نسبت به روند رو به رشد این معضل، گفت: در قلیان ۴۰۰ نوع ماده سمی سرطان‌زا وجود دارد. دود تنباکو و همچنین دود ذغال قلیان سرطان‌زاست. اگر فردی یک ساعت در معرض دود قلیان قرار گیرد، مانند کسی است که ۶ تا ۸ نخ سیگار کشیده است.

وی به سندروم مرگ نوزاد بر اثر استعمال دخانیات والدین اشاره کرد و گفت: متاسفانه صنعت سینما و صعنت موسیقی در دنیا از دخانیات برای تبلیغ پول می‌گیرد و ما باید کاری کنیم که استعمال سیگار در سینمای ما به حداقل برسد و حتی بازیگر نقش منفی هم این کار را انجام ندهد.


تشکیل کمپین مبارزه با دخانیات در مدارس

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت گفت: هر سال باید کمپین مبارزه با سیگار را در مدارس و دیگر مکان‌های این چنینی راه بیندازیم و از دوران پیش دبستان تا آخر دبیرستان باید کتابچه‌های ترک دخانیات و سایر اموری که محصل را از سیگار دور می‌کند، ارایه کنیم.

رفیعی‌فر افزود: برگزاری مسابقه «ترک کن، برنده شو» یکی از برنامه‌های دفتر آموزش و ارتقای سلامت است که با همکاری وزارت آموزش و پرورش در مدارس کشور اجرایی می‌شود. در این برنامه به محصلانی که سیگار می‌کشند ۳ تا ۶ ماه فرصت می‌دهیم تا ترک کنند و برنده شوند. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر