jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۶۸۰۹۲ ۱۸ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۴:۲۶

جام جم سرا: ‌ پزشکان آمریکایی در یک بررسی جدید تایید کردند که مصرف روزانه بلوبری در بهبود وضعیت فشارخون در زنان میانسال موثر است.

میوه‌ای برای کنترل بهتر فشارخون در زنان

بررسی‌ها نشان می‌دهد زنانی که بلوبری‌های خشک شده و فریز شده در مدت دو ماه مصرف کرده‌اند، فشارخون پایین‌تری داشته و همچنین نوعی ماده شیمیایی در بدن آنان تولید شده که به کاهش سفتیِ دیواره رگ‌های خونی کمک می‌کند.

«سارا جانسون» از دانشگاه ایالت فلوریدا که سرپرستی این مطالعه را به عهده داشت، گفت: بلوبری ممکن است به سلامت رگ‌های خونی کمک کند و همچنین سطح فشارخون را پایین می‌آورد. هرچند این یافته به این معنا نیست که این میوه می‌تواند جایگزین داروهای فشارخون شود.

با وجود این، پزشکان معتقدند بلوبری می‌تواند روند افزایش فشارخون را کاهش دهد و از سفت شدن رگ‌های خونی پس از یائسگی که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را در زنان بیشتر کرده جلوگیری می‌کند.

در مطالعات پیشین نیز متخصصان دریافته بودند که بلوبری به کاهش فشارخون کمک می‌کند اما این مطالعه به شکل خاص روی زنان میانسال انجام گرفته است. همچنین در برخی بررسی‌ها آمده است فلاوونوئید و دیگر ترکیب‌های سالم در این میوه موجب افزایش اکسید نیتریک می‌شود و این ماده شیمیایی بر سلول‌هایی که در دیواره رگ‌های خونی همچون آستر عمل می‌کند تاثیر می‌گذارد.

در این بررسی ۴۸ زن یائسه که به طور میانگین ۵۵ سال سن داشتند و فشارخون آنان لب مرز بوده، مورد مطالعه قرار گرفتند. از نیمی از این زنان درخواست شد برای مدت هشت هفته روزانه از ۲۲ گرم پودر بلوبری خشک و فریز شده مصرف کنند. همچنین نیمی دیگر از پودری مشابه استفاده کردند که حاوی این میوه نبود.

به نقل از رویترز، در شروع مطالعه فشارخون و سفتی رگ‌های خونی این زنان اندازه‌گیری شد که پس از انجام دوره مطالعه مشخص شد فشارخون گروه اول ۵ تا ۶ درصد کاهش داشته اما در گروه دوم تغییری نداشته است. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مرضیه
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۸
سلام
آخه ما بلوبری از كجا بیاوریم؟
۰
۰

یادداشت

بیشتر
الزامات اقناع افکار عمومی

الزامات اقناع افکار عمومی

رهبر عالیقدر انقلاب در دیدار با اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا بر ضرورت اقناع افکار عمومی به منظور همراه‌سازی مردم در رعایت ضوابط و شیوه نامه‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های صادره از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید کردند.

در نقد، اسیر هواهای نفسانی نشویم

در نقد، اسیر هواهای نفسانی نشویم

تخریب و انتقاد در تعریف ماهیت و معنا با هم متفاوت هستند. به عبارتی، راه نقد از تخریب جداست، چرا که نقدکردن ملزومات و شرایطی دارد که یک منتقد باید به علم و تخصص آن مجهز باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر