jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۶۴۶۲۵ ۰۸ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۶:۲۲

جام جم سرا: در میان افرادی که مبتلا به سرطان پروستات هستند، سیگار کشیدن می‌تواند عوارض مخرب جبران ناپذیری برای آنان به همرا داشته باشد.

اثرات مخرب سیگار بر مبتلایان به سرطان پروستات

عوارض جانبی درمان در افراد سیگاری که مبتلا به سرطان پروستات هستند بسیار بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

افراد مبتلا به سرطان پروستات حتی در صورت بهبود از بیماری اگر مبادرت به کشیدن سیگار کنند مجددا در معرض بازگشت این بیماری قرار خواهند گرفت. در بد‌ترین حالت ممکن این افراد ممکن است جان خود را از دست بدهند.

نتایج چندین تحقیق حکایت از آن دارد ارتباط مستقیمی میان کشیدن سیگار و تاثیر آن بر سرطان پروستات وجود دارد. محققان با بررسی وضعیت ۲۳۵۸ بیمار مبتلا به پروستات که مابین سال‌های ۲۰۰۵-۱۹۸۸ تحت درمان پرتودرمانی خارجی قرار داشتند دریافتند افرادی که در زمان انجام تحقیقات سیگار استعمال می‌کردند به میزان ۴۰ درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض بازگشت مجدد سرطان پروستات قرار داشتند.

این افراد همچنین به میزان دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری مبتلا به سرطان پروستات با خطر گسترش این سرطان و در‌‌نهایت مرگ ناشی از آن مواجه بودند.

به علاوه، این افراد به همراه افرادی که در گذشته سابقه استعمال سیگار کشیدن را داشتند بیش از افراد غیر سیگاری در معرض عوارض جانبی پرتو درمانی خارجی قرار داشتند. (خبرگزاری مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر