jamejamsima
سیما فیلم و سریال کد خبر: ۷۶۳۰۸۰   ۰۹ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۵:۲۱

زوج هنری سیروس مقدم و سعید نعمت‌الله با ضلع سوم این مثلث یعنی الهام غفوری در مقام تهیه‌کننده در این سال‌ها اتفاقات بزرگی را برای تلویزیون رقم زده‌اند.

سیروس مقدم: «میکائیل‌» پرحادثه‌ترین سریال من است

رستگاران، زیر هشت، دیوار و حالا سریال میکائیل نشان از آن دارد این تیم به یک زبان مشترک در ساخت آثار پرمخاطب رسیده‌‌اند.

«سریال میکائیل» سومین پلیسی سیروس مقدم پس از پلیس جوان و دیوار است تا نشان دهد سریال‌سازی در هر ژانری را خوب می‌شناسد. مرد همه فن‌حریف تلویزیون که تا به امروز به تمام موفقیت‌های قاب جادویی در جلب مخاطب دست پیدا کرده است، پس از ساخت سریال مدینه که یک ملودرام خانوادگی بود «میکائیل» را جلوی دوربین برد تا طبق عادت همیشگی‌اش خودش را در ژانرهای محدود، تکرار نکند.

سریال میکائیل اواسط پاییز در میدان سپاه تهران کلید ‌خورد، خانه شخصیت میکائیل با بازی کامبیز دیرباز اولین لوکیشن سریال است و صحبت از این است که گروه مصمم هستند بلافاصله بعد از یک ماه تصویربرداری در تهران و در لوکیشن‌های لواسان، ملاصدرا و بیمارستان ناجا به راه‌آهن برسند. گروه در مسیر تهران ـ گرمسار فضای داخلی قطار را می‌گیرند اما در ادامه، سفر به قشم به تاخیر می‌افتد.

الهام غفوری تهیه‌کننده سریال به قاب کوچک می‌گوید: طبق برنامه‌ریزی قرار بود پس از حدود یک ماه تصویربرداری بسرعت راهی قشم شویم و کار تصویربرداری را در این جزیره آغاز کنیم اما شرایط مهیا نبود و گروه به لحاظ تولیدی سعی کردند شرایط را طوری بچینند که بخشی از تصاویر مد نظر در تهران برداشت شود.

غفوری با توضیح این که قسمت چهارم پایتخت جلوی دوربین نخواهد رفت، می‌گوید: به رغم علاقه مخاطب و پرس و جوهایی که مردم مدام از آقای مقدم، محسن تنابنده و ... دارند اما ساخت سری چهارم سریال پایتخت فعلا در اولویت تلویزیون نیست و ما به رغم ارائه طرح سریال «علی‌البدل» فعلا تمام فکر و ذکرمان را برای ساخت سریال میکائیل گذاشتیم تا مجموعه‌ای جذاب و پرمخاطب را در ژانر پلیسی روانه آنتن کنیم.

قشم، لوکیشن تازه

گروه بالاخره راهی قشم می‌شوند و در همان قدم اول کارخانه لنج‌سازی و خانه عبدالله (با بازی پرویز پورحسینی)‌ لوکشین‌های ابتدای سریال می‌شود.

سیروس مقدم مثل همیشه لبخند‌زنان پذیرای ماست. با مرد آرام تلویزیون به گوشه‌ای می‌رویم تا هر آنچه لازم است درباره این سریال با تشریح جزء به جزء بدانیم.

کارگردان سریال‌های پایتخت، چک برگشتی، زیر هشت و ... می‌گوید: حدود دو سال و نیم پیش، بعد از ساخت سریال «دیوار» ناجی هنر از ما دعوت کرد سریال دیگری با مضمون امنیت برای نیروی انتظامی کار کنیم. بعد از رفت و آمدها و جلسات متعدد با آقای منتظرالمهدی و سعید نعمت‌الله به طرحی رسیدیم که در واقع فکر اولیه برمی‌گشت به صحبت‌هایی که در همان جلسات ابتدایی با آقای منتظرالمهدی داشتیم.

در این قصه ما به‌دنبال این بودیم به مناطقی بپردازیم که به دلایلی در آنجا شرارت‌هایی رخ می‌دهد و یک پلیس قدر، متفکر و با سیاست وارد عمل می‌شود و امنیت و آرامش را به منطقه برمی‌گرداند. این طرح اولیه بود که مورد استقبال واقع شد تا پایه و اساس سریال میکائیل ریخته شود.

سریال میکائیل قرار بود دو سال قبل ساخته شود، اما از آنجا که «سریال پایتخت» در دستور کار سازمان قرار گرفت و پشت آن هم سریال «مدینه» برای ماه مبارک رمضان در برنامه وجود داشت، ناخودآگاه سریال «میکائیل» به‌رغم این‌که ما پیش‌تولید را پشت سر گذاشته و با آقای نعمت‌الله حتی به بازبینی محل رفته بودیم و با بازیگران اصلی پروژه ازجمله آقای دیرباز و خانم طباطبایی وارد مذاکره و حتی قرارداد شده بودیم کار به تعویق افتاد.

مقدم درخصوص علت تولید این سریال در جزیره قشم می‌گوید: قصه این سریال به چند دلیل در قشم به تصویر کشیده شد. اول این‌که فضای سریال میکائیل وسترن‌ محور است و ما می‌توانستیم از محیط بکر و وحشی قشم نهایت سود را ببریم. درواقع جزیره دست نخورده قشم در حالت عادی به ما کلی فضای داستان‌گونه می‌داد. ما هر آنچه در مورد سریال میکائیل نیاز داشتیم، در جزیره قشم وجود داشت.

مقدم درخصوص لوکیشن‌های تکراری و محدود تهران هم به ما می‌گوید: واقعیت را بخواهید ما هم از لوکیشن‌های تکراری، محدود و کافی‌شاپ‌های بدون جذابیت تهران که فقط شیک و لوکس هستند، زده شدیم. تماشاگر تلویزیون هم دیگر به دیدن خانه‌های تکرار شده در مجموعه‌های مختلف علاقه‌مند نیست. این بود که به لحاظ جاذبه‌های بصری به سراغ محلی رفتیم که معمولا کمتر مورد استفاده فیلمسازها قرار می‌گیرد.

قطعا سختی کار در این مناطق به لحاظ تولید، رفاه گروه و... باعث می‌شود تولیدکنندگان کمتر به سمت آن بروند، اما ما به قشم رفتیم تا ضمن روایت قصه‌مان در این مکان، جاذبه‌های توریستی منطقه را نیز به تصویر بکشیم. از سوی دیگر خوی وحشی مورد نظر در قصه سریال میکائیل را فقط در این منطقه پیدا می‌کردیم.

زمستان در قشم

هوای بشدت گرم و شرجی جزیره قشم باعث می‌شود تا گروه فصل پاییز و زمستان را برای تصویربرداری در این منطقه انتخاب کنند.

الهام غفوری تهیه‌کننده این اثر می‌گوید: ما هر سال در این دو فصل (پاییز و زمستان)‌ درگیر سریال‌های نوروزی‌مان بودیم، اما امسال همه چیز دست به دست هم داد که شرایط مهیا شود تا ما راهی قشم شویم، چون برای عید هم کاری نداشتیم و وقت کافی برای تصویربرداری سریال میکائیل در قشم را داشتیم.

وی می‌افزاید: ما در قشم به لحاظ شرایط تولید اوضاع و احوال متفاوتی را تجربه کردیم، چند لوکیشن ثابت مثل کارخانه لنج‌سازی، خانه عبدالله، خانه آقاخان و ... را داشتیم. چند شب گروه تا صبح روی دریا کار کرد و غروب و طلوع خورشید را که در آن منطقه بسیار زیبا اتفاق می‌افتد، تصویربرداری کرد.

ما انفجار یک دستگاه خودرو و حتی آتش‌سوزی یک منزل را داشتیم، در بیابان‌های قشم ما تعقیب و گریزها را جلوی دوربین بردیم، تصاویر هلی‌شات داشتیم و در دره ستارگان لحظات وهم‌انگیز قصه میکائیل را برداشت کردیم.

غفوری خاطر نشان می‌کند ما چند لوکیشن از جمله یک پارک زیبا را که مدنظر کارگردان بود بازسازی کردیم و اگرچه سخت اما توانستیم به جذابیت‌های بصری سریال اضافه کنیم.

جالب است بدانید تقریبا جایی وجود ندارد که سیروس مقدم در قشم آن مکان را جلوی دوربینش نبرده باشد.

مقدم در این باره می‌گوید: من فکر می‌کنم سریال میکائیل جدا از نمایش یک قصه پلیسی و پرحادثه این جذابیت را ایجاد می‌کند تا ایرانی‌های داخل و خارج کشور ترغیب بشوند تا به قشم بیایند و سواحل زیبا، طلوع و غروب‌های زیبا و فضاهای زیبای جزیره را از نزدیک ببینند.

تدوین و صداگذاری در آرامش

کارگردان سریال میکائیل می‌افزاید: پس از مذاکره و نشستی که با مدیران محترم شبکه یک سیما در روز پایانی تصویربرداری سریال در قشم داشتیم قرار بر این شد که سریال میکائیل از باکس مناسبتی نوروز خارج شود و در زمانی دیگر به شکل هر شبی روی آنتن برود. پس از پایان تصویربرداری امروز ما با آسودگی و آرامش کامل می‌توانیم با سریال وارد مراحل فنی بشویم، روی کار صداگذاری و تدوین با وسواس لازم عمل کنیم و حداقل یک بار پیش از آنتن، خودمان سریال را بازبینی کنیم. معمولا در تجربه‌های قبلی مثل پایتخت، چک برگشتی و... ما با به آنتن پیش می‌رفتیم و این فرصت کمتر پیش می‌آمد.

غفوری می‌گوید: سریال مکائیل به لحاظ جنس داستان و سبک و سیاق قصه‌گویی نمی‌تواند برای نوروز مناسب باشد. ضمن این که ایام نوروز 94 با ایام شهادت حضرت فاطمه(س) مقارن است و قطعا با توجه به مناسبت ویژه آن ایام باید سریالی متناسب تولید و روی آنتن برود.

کارگردانی یک فضای ملتهب و پر حادثه

مقدم درباره ویژگی‌های سریال میکائیل می‌گوید: فضای میکائیل، فضایی ملتهب و پرحادثه است. تقریبا می‌توانم بگویم این مجموعه پرحادثه‌ترین ساخته من است.

ما در سریال دیوار در کل 13قسمت چهار یا پنج سکانس اکشن پرحادثه و سخت داشتیم، اما در سریال میکائیل شما خواهید دید که ما در هر قسمت یک یا دو صحنه حادثه‌‌ای و اکشن خواهیم داشت. در واقع میکائیل سریال اکشن، پر از حادثه و پر از زد و خورد است. خود به خود این التهاب به تکنیک کار و به قاب‌بندی دوربین ما نیز منتقل می‌شود. البته در سکانس‌های خانوادگی سریال، تماشاگر این خواهید بود که آن آرامش به دوربین ما، به لنزها و... هم منتقل می‌شود.

سکانس فینال در طلوع خورشید

در سکانس پایانی که ما سه روز پیش آن را برداشت کردیم، شما خواهید دید وقتی خیر می‌آید و جای شر را می‌گیرد و آرامش به آبادی برمی‌گردد ما از طریق نماهای خیلی آرام و هلی‌شات نشان می‌دهیم که آرامش بر جزیره حکمفرما شده است. مردم شاد و خرم زندگی می‌کنند و پلیس قصه ما از برقراری ایجاد آرامش بر جزیره احساس خوبی دارد و با همان موتور که یاور همیشگی‌اش هست به طرف طلوع خورشید حرکت می‌کند.

رشید (کامران تفتی)

او نسبت فامیلی با میکائیل دارد و شوهر خواهر اوست، اما عقده‌هایی از میکائیل در دل دارد که کم‌کم به سمت مخالف پلیس قصه ما و در جبهه شر قصه قرار می‌گیرد. او تا آخرین لحظه سعی می‌کند خودش را در این جبهه نگه دارد، اما... .

آقاخان (علیرضا خمسه)

آقاخان مردی با ظاهر موجه و دست به خیر است ولی در پشت سر صفاتی شیطانی دارد.

آقاخان بسیار کاراکتر خطرناکی است که همه باید از او دوری کنند.

یاس (بهنوش طباطبایی)

یاس زن مستقلی است که روی پای خود ایستاده است که زمانی همسر خوبی داشته است. در واقع همسر او به اشتباه کشته می‌شود و یاس سعی می‌کند با تدبیر ضمن احقاق حق خود از این اتفاق پایه‌های آرامش زندگی‌اش را در آینده فراهم کند. یاس کاراکتری جذاب و دوست‌داشتنی است و... .

میکائیل (کامبیز دیرباز)

میکائیل پلیسی است که به لحاظ تفکر و نگاه، تفاوت‌هایی با سایر پلیس‌ها دارد که تاکنون دیده‌ایم. او معتقد است هر کجا که حقی ناحق می‌شود باید از مظلوم دفاع کند. هرچند که او در حال انجام ماموریت نباشد. دیدگاه میکائیل این است که هر قانون و تبصره‌ای که وجود دارد، عمومی است.

او معتقد است در منطقه‌ای که درصد خشونت بالاست و اشرار حضور دارند پلیس ما باید با ماهیتی وارد عمل شود که بتواند اشرار را بر سر جایشان بنشاند. دیگر شاید لحن مودبانه او جواب ندهد. میکائیل یک پلیس قلدر است.

مجتبی احمدی / قاب کوچک (ضمیمه شنبه روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ملاحت پاشایی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
سلام و سپاس از سایت خوبتون.من تمایل به تماسی مستقیم داشته باشم.ممنون میشم این امكان رو برای من فراهم كنید
۰
۰

یادداشت

بیشتر
پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر