jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۶۰۴۸۲ ۲۷ دی ۱۳۹۳  |  ۱۸:۱۶

جام جم سرا: به گفته یک فیزیوتراپ، سن استفاده از کامپیو‌تر و پشت میزنشینی بسیار کاهش پیدا کرده است و همین امر سن ایجاد قوزپشتی را کاهش داده و می‌تواند زمینه‌ای برای داشتن نسلی قوزپشت و خمیده با هیکل‌های کوچک و کله‌های بزرگ فراهم کند.

آماده باشید: نسل قوزپشت‌های کله‌گنده در راهند!

دکتر مرتضی عزیزیان، قوزپشتی را شایع‌ترین ناهنجاری ستون فقرات دانست و افزود: این اختلال به دنبال نشستن طولانی به ویژه در حالت‌های خمیده و نامناسب ایجاد می‌شود. همچنین این اختلال می‌تواند به دنبال ضعف عضلات صاف‌کننده ستون فقرات و یا کوتاهی یا سفت‌شدن عضلات قدامی قفسه‌ سینه نیز ایجاد شود.

عزیزیان نسشتن‌های طولانی که در آن قوس کمر پر نشده باشد را عامل اصلی ایجاد قوزپشتی عنوان کرد و افزود: این طرز نشستن در زمان‌های کوتاه مثلا نشستن دور سفره غذا مشکل‌ساز نیست. آنچه موجب ایجاد قوزپشتی می‌شود این است که ساعت‌های طولانی حضور در محیط کار و یا کار با کامپیو‌تر در منزل را بخواهیم این گونه بنشینیم.

این فیزیوتراپ با بیان اینکه سن استفاده از کامپیو‌تر و پشت میزنشینی بسیار کاهش پیدا کرده، یادآور شد: این امر می‌تواند سن ایجاد قوزپشتی را کاهش داده و زمینه را برای‌دان یک نسل قوزپشت و خمیده با هیکل‌های کوچک و کله‌های بزرگ ایجاد کند.

عزیزیان در ادامه اولین اصل پیشگیری از ابتلا به قوزپشتی را اصلاح ارگونومی بدن عنوان کرد و افزود: بهترین طرز نشستن بر روی صندلی آن است که اولا صندلی بدون چرخ و ثابت بوده و طراحی آن بگونه‌ای باشد که هنگام نشستن فرد بر روی آن مفصل زانو دو انگشت بالا‌تر از مفصل ران قرار گیرد. همچنین صندلی باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که بتواند قوس کمر را پر کند و در این حالت باید روی صندلی صاف نشست. افرادی که از رایانه استفاده می‌کنند باید به هنگام نشستن بر روی صندلی ارتفاع مانیتور را به گونه‌ای تنظیم کنند که بالای صفحه مانیتور رایانه آن‌ها موازی با بالای سر آن‌ها باشد.

وی استراحت و انجام حرکات کششی بعد از ۱/۵ تا دو ساعت نشستن را ضروری دانست و اظهار کرد: پس از این مدت افراد باید بلند شده راه بروند و حرکت کششی انجام دهند. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر