jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۷۵۶۳۸۴ ۱۵ دی ۱۳۹۳  |  ۱۹:۱۰

دانشمندان آلمانی برنامه نرم‌افزاری ارائه داده‌اند که با استفاده از آن، کاربران می‌توانند از جاسوسی هکرها از تلفن‌های همراهشان آگاه شوند.

برنامه‌ای که خطر جاسوسی هکرها از تلفن‌ همراه را فاش می‌کند

به گزارش جام جم کلیک: دانشمندان آلمانی برنامه نرم‌افزاری ارائه داده‌اند که با استفاده از آن، کاربران می‌توانند از جاسوسی هکرها از تلفن‌های همراهشان آگاه شوند.

محققان به تازگی خطای امنیتی عظیمی را فاش کردند که با استفاده از آن‌ها، هکرها امکان گوش‌دادن به تماس‌های خصوصی و خواندن پیغام‌های متنی موجود در شبکه‌های تلفن‌های همراه را پیدا می‌کنند. یکی از راه‌هایی که از طریق آن هکرها چنین عملی را انجام می‌دهند، دستیابی به اطلاعات تلفن همراه کاربران با استفاده از گیرنده‌های «شناسه بین‌المللی مشترک موبایل» (IMSI) است.
این ابزارهای رهگیری به تلفن‌های همراه متصل می‌شوند و چنین موضوعی، امکان رهگیری گوشی‌ها توسط هکرها را فراهم می‌کند.
با این حال، به تازگی دانشمندان آلمانی برنامه نرم‌افزاری ارائه داده‌اند که چنین ابزارهایی را شناسایی کرده و به کاربران هشدار می‌دهد که اطلاعاتشان در معرض خطر است.

این برنامه‌نرم‌افزاری که SnoopSnitch نام گرفته، سیگنال‌هایی را اسکن می‌کند که نشان‌دهنده سوئیچ‌شدن داده‌های تلفن همراه از یک برج قانونی به گیرنده‌های IMSI است که در آنجا اطلاعات جمع‌آوری می‌شود.

گیرنده‌های مزبور، ابزاری هستند که امکان مسدودکردن ترافیک تلفن همراه و رهگیری حرکات کاربران گوشی هوشمند را فراهم می‌کنند؛ این ابزار مانند برج‌های تلفن همراه تقلبی عمل می‌کنند.

در حالی که کارشناسان اداره پلیس از این فناوری برای هدف‌قراردادن گوشی‌های جانی‌های مظنون استفاده می‌کنند، امکان دریافت اطلاعات گوشی‌های افراد عادی نیز از این طریق وجود دارد و در نتیجه این عمل، در کشورهایی مانند ایالات متحده ممنوع شده است.

دانشمندان امنیتی شرکت SRLabs در برلین، برنامه‌نرم‌افزار SnoopSnitch را ارائه داده‌اند و آن را در «کنگره هرج‌و‌مرج رایانه‌ای» در هامبورگ ارائه دادند.

برنامه نرم‌افزاری مزبور داده‌های رادیویی تلفن همراه را جمع‌آوری و تحلیل می‌کند تا کاربر را از وجود شبکه امنیتی تلفن همراهش آگاه کرده و به وی درباره تهدیدهایی مانند وجود گیرنده‌های IMSI، رهگیری داده‌ها و حمله‌های هکرها هشدار می‌دهد.

این برنامه نرم‌افزاری مانع از اتصال گوشی هوشمند به گیرنده‌های IMSI نمی‌شود اما کاربر را از وجود نظارت بر تلفن‌ همراهش در ناحیه‌ای خاص آگاه می‌کند. چنین برنامه‌ای در حال حاضر، بر روی گوشی‌های روت شده اندروید مجهز به تراشه‌های Qualcomm مانند مدل‌های سامسونگ گلکسی و سونی عمل می‌کند.

دانلود رایگان نرم‌افزار SnoopSnitch برای اندروید

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر