jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۵۲۶۰۶   ۰۵ دی ۱۳۹۳  |  ۱۴:۵۴

از سوی دبیرکل کانون صرافان

دلایل افزایش قیمت ارز اعلام شد

دبیرکل کانون صرافان،افزایش تقاضا بیش از عرضه، کاهش نرخ نفت، انتظارات فعالان بازار، تمام شدن ماه صفر و آغاز خرید و فروش ها در بازار و پایان تعطیلات را از جمله دلایل عمده افزایش قیمت انواع ارز در بازار اعلام کرد.

دلایل افزایش قیمت ارز اعلام شد

احمد لواسانی درگفت و گو با ایرنا، در پاسخ به این پرسش که به اعتقاد برخی از صرافان بالا رفتن نرخ درهم در امارات متحده عربی منجر به بالارفتن نرخ ارز در کشور شده است، اظهار داشت: اینکه برخی معتقدند قیمت دلار و انواع ارز تهران در دبی تعیین می شود، نادرست است اما از آنجا که برخی از تبادلات از طریق دبی انجام می شود، بالا رفتن نرخ درهم در دبی بر بازار ایران نیز تاثیر می گذارد اما این تاثیر به میزانی نیست که بتوان گفت نرخ ارز ایران براساس قیمت درهم تعیین می شود.

لواسانی با تاکید بر اینکه قیمت ارز محلی امارات برای ایران اهمیت دارد، گفت: از آنجا که برای واردات کالا از انواع ارز استفاده می شود، بنابراین با تحویل ارز می توانیم درهم دریافت و کالا وارد کنیم.

وی ادامه داد: بنابراین بانک مرکزی و یا صادرکنندگان باید ابتدا ارز را فروخته و سپس درهم تهیه کنند.

وی تصریح کرد: بهتر است قیمت ارز به صورت تدریجی و آرام افزایش یابد تا فعالان اقتصادی بتوانند برای فعالیت های خود برنامه ریزی کرده و با بازار هماهنگ شوند.

دبیرکل کانون صرافان تصریح کرد: به طور عام همگان انتظار دارند که قیمت ارز در بازار افزایش یابد البته اگر این افزایش قیمت به صورت منظم، روزانه، اندک و به صورت شناور مدیریت شده باشد، مشکلی در بازار ایجاد نمی شود.

این فعال بازار ارز با تاکید بر اینکه افزایش نرخ ارز در هفته های اخیر ارتباطی با تحریم ها ندارد، گفت: برخی از کشورها همانند ایران با تحریم مواجه هستند اما نرخ ارز در این کشورها منجر به بحران نشده ضمن آنکه قیمت ارز در ایران با وجود تحریم ها در دوره هایی نه تنها افزایش نیافته بود بلکه با کاهش نیز مواجه شده است.

لواسانی افزود: فاصله نرخ دلار آزاد و دولتی در روز چهارشنبه گذشته به حدود 900 تومان رسید که این امر سبب رانت خواری عده معدودی در حوزه ارز شد.

وی با بیان اینکه، فعالان بازار ارز و صرافان علاقه ای به افزایش نرخ در این بازار ندارند، گفت: با افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت سایر کالاها، قدرت خرید کاهش می یابد ضمن آنکه فعالان اقتصادی تعهداتی دارند که باید جوابگوی آن باشند.

به گفته وی، فعالان بازار ارز نیز توقع دارند که افزایش قیمت ها با شیب ملایم انجام شود زیرا اگر قیمت ها از مدار خارج شود نه تنها به نفع اقشار ضعیف جامعه نبوده بلکه اقشار پردرآمد نیز آسیب خواهند دید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها