دعوای زن و شوهری یک اتفاق طبیعی است؛ چرا که زنان و مردان با هم تفاوت‌هایی دارند که موجب بروز ناسازگاری میان آن‌ها می‌شود؛ اما آنچه مهم است، دانستن این مطلب است که وقتی در اوج عصبانیت هستید، چه بگویید تا بعد‌ها در رابطه‌تان اثر مخرب نداشته باشد.
کد خبر: ۷۴۷۵۵۲
۹ اشتباه همسران بعد از بگومگوهای زناشویی

جام جم سرا: در این مطلب به تعدادی از رفتارهای اشتباهی اشاره خواهیم کرد که همسران معمولا بعد از دعوا و بگومگو مرتکب می‌شوند.


سکوت کردن اشتباه است

موفقیت می‌نویسد: اگر بعد از دعوا به زمان نیاز دارید تا دوباره روحیه خود را به دست بیاورید، اشکالی ندارد؛ اما حتما این را به همسرتان بگویید.
راشل سوسمان، روانپزشک و متخصص روابط، معتقد است اگر بعد از دعوا همسرتان را از خود برانید، او احساس می‌کند می‌خواهید او را تنبیه کنید و به همین دلیل شاید نتواند به سمت شما بیاید و احساساتش را بازگو کند. به جای این کار به او بگویید: «احساسات من به سرعت احساسات تو به حالت قبلی برنمی گردند. به من فرصت بده. وقتی حالم خوب شد، در این مورد بیشتر صحبت می‌کنیم.»


نگه داشتن حرف‌های همسرتان در حافظه‌، اشتباه است

بگذارید هر چه همسرتان حین دعوا گفته است،‌‌ همان جا باقی بماند. به گفته دکتر «میشل گولاند» روان‌شناس، یکی از اشتباهات زوج‌ها این است که به همسر خود نمی‌گویند کدام یک از کلماتی که او در جر و بحث به زبان می‌آورد، آن‌ها را آزار می‌دهد. پس حتما در مورد کلماتی که برای شما آزاردهنده‌اند، با همسرتان صحبت کنید. اگر حتی تا روز بعد هم با یادآوری آن کلمات گفته شده عصبانی می‌شوید، به جای اینکه این کلمات را در ذهن خود نگه دارید و حرفی از آن به میان نیاورید، دوباره قدری به خودتان فرصت بدهید و نفسی تازه کنید؛ چون معمولا جر و بحث به یک چرخه معیوب از دعواهای بی‌حاصل منجر می‌شود؛ نه راه حل.


صرف بر زبان آوردن «ببخشید» اشتباه است

لوریا پون متخصص ارتباط درمانی می‌گوید: «وقتی همسرتان از شما می‌خواهد تنهایش بگذارید یا اینکه خسته شده است و دوست دارد کار دیگری انجام دهد، فقط گفتن «معذرت می‌خواهم» برای التیام احساسات او کافی نیست و باید بگویید که من به خاطر فلان چیز یا فلان حرف، از تو معذرت می‌خواهم و در آینده سعی می‌کنم که...


بهانه‌تراشی برای برخورد تندتان، اشتباه است

شما می‌توانید برای دعوایتان میلیون‌ها بهانه بیاورید؛ مثلا بگویید: «روز کاری بدی داشته‌ام، سردرد دارم یا شب قبل بد خوابیده‌ام»؛ اما این جملات، مشکل را حل نمی‌کنند. به گفته دکتر گولان: «اگر عصبانی یا خسته‌اید و یا از نظر روحی آسیب دیده‌اید، باید این را به طرف مقابلتان بگویید. اگر یک روز در محل کار یا هر جای دیگری شرایط بدی را گذرانده‌اید که موجب عصبانیت شما شده است، قبل از رسیدن به خانه همسرتان را از این موضوع مطلع کنید تا او بداند شما بیشتر از شرایط عادی حساس و شکننده‌اید.»


فرار از دعوا اشتباه است

به همسرتان بگویید هر حرف یا سوالی دارد، می‌تواند از شما بپرسد و در مورد چیزهایی که بعد از دعوا هنوز او را آزار می‌دهد، صحبت کند. هرگز به دلیل ترس از دعوای مجدد از این مرحله فرار نکنید. اگر با هم صحبت نکنید، مشکلتان حل نشده باقی می‌ماند و ناراحتی‌ها از بین نمی‌روند. به حرف‌های همسرتان عکس العمل نشان بدهید؛ مثلا به او بگویید: «بنابراین منظور تو این است که... درست است؟» و از او تایید بگیرید تا مطمئن شوید منظورش را خوب فهمیده‌اید.


آزار کلامی حین بگومگو اشتباه است

چه کار می‌کنید؟ دعوا؟! یادتان باشد در زمان دعوا حق داد زدن و برچسب زدن به همسرتان را ندارید؛ چون اثر آن بسادگی از بین نمی‌رود. به جای این کار، در زمان خونسردی درباره ناراحتیتان صحبت کنید.


به دنبال راه حل باشید، تمرکز بر دلیل دعوا اشتباه است

تفاوت دعوای بد و دعوای خوب، در این است که در دعوای خوب شما برای مسئله‌ای که بر سر آن جر و بحث کرده‌اید، راه حل پیدا می‌کنید؛ پس بهتر است روی عواملی که دعوا را به وجود آورده‌اند، متمرکز نشوید و انرژیتان را صرف پیدا کردن راه حل کنید. مثلا شوهرتان به شما گفته است از خانه پول بیاورید، اما شما فراموش کرده‌اید. بعد از یک جر و بحث بی‌اهمیت به دستگاه خود‌پرداز مراجعه می‌کنید و مشکل حل می‌شود. به جای اینکه تمام روز دعوایتان را به یاد بیاورید و به دنبال مقصر بگردید، سعی کنید از با هم بودنتان لذت ببرید.


نگویید: «منظورم این نبود!»

گفتن این جمله مثل این است که می‌خواهید صورت مسئله را پاک کنید این کار اوضاع را وخیم‌تر می‌کند؛ زیرا جوابی که همسرتان به شما می‌دهد، این است که «چرا منظورت همین بود!» بازگشت به گذشته و تاکید بر گفته‌های خود و طرف مقابلتان باعث می‌شود به جای راه حل، بر آنچه گذشته است، تمرکز کنید. اگر همسرتان بعد از دعوا می‌گوید: «منظورم این نبود». جواب بدهید: «درست است که چنین منظوری نداشتی، اما طوری رفتار کردی که من این طور احساس کنم. پس، از این به بعد این کار را انجام نده.»


سرزنش کردن خود بعد از دعوا اشتباه است

همه ما دوست داریم همسری داشته باشیم که برای رابطه‌مان زمان بگذارد و دعوا کردن نشاندهنده این است که هر دو طرف روی رابطه کار می‌کنند و این رابطه برایشان مهم است؛ بنابراین اگر با همسرتان جر و بحث می‌کنید، باید از این بابت خوشحال باشید که زندگیتان را به حال خودش‌‌ رها نکرده‌اید و هنوز این زندگی برایتان مهم است. به قول قدیمی‌ها، دعوا نمک زندگی است، فقط در مصرف این نمک زیاده روی نکنید. (خراسان)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۶
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
۰
۰
حالا كو شوهر.............ای خدا
مرد
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
۰
۰
زن رو باید توسری خور بار آورد. اینجوری مثل قدیما میشه. هم زن حرف گوش كن میشه هم بچه ها درست بار میان
carnelin
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
این تفكر شما به درد همون عصر دقیانوس میخوره.
كی میخوایین بفهمین زنا چیزی از شماها كم ندارن كه بخوان تو سری خور باشن.
لیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
۰
۰
والا به خدا اینقدر بی شوهریه كه آدم با شوهری كه كتكشم بزنم راضی ولی شوهر كنه از این بلاتكلیفی نجات پیدا كنه.............
سپیده
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
خانم لیلی عزیز،من هم دختری مجرد هستم و 28 سال هم دارم اما ابدا با دیدگاه شما نسبت به ازدواج موافق نیستم،چرا باید ازدواج تنها هدف یك دختر باشه كه با مجرد موندن احساس بلاتكلیفی داشته باشه؟،ازدواجی كه بی پایه و اساس و صرفا برای فرار از تجرد صورت بگیره نهایتا تبعاتی صدها برابر بدتر از مجرد بودن (ولو تا آخر عمر) خواهد داشت،درسته كه ازدواج درست و منطقی بسیار عالی و سازنده خواهد بود اما نه به قیمت اینكه شما از الان موافق كتك خوردن باشی!!!!
شیرین
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۵
۰
۰
با نظر سپیده موافقم و واقعا برای دخترهایی كه انقدر خودشون رو حقیر می بینند متاسفم. من خودم تا زمانی كه فردی مناسب زندگی سر راهم قرار نگیره به هیچ عنوان ازدواج نمی كنم و از اینكه تن به هر ازدواجی ندادم تا آخر عمر خوشحال خواهم بود. به نظرم مردی كه بخواد دست رو زن بلند كنه از نظر من انسان نیست!!!!!!!!!!!!

نیازمندی ها