jamejamclick
کلیک بازی کد خبر: ۷۳۸۰۷۸   ۲۷ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۴:۳۸

درجا زدن‌های تمدن، نقد و بررسی بازی Civilization Revolution 2

حضور ضعیف "تمدن" در سیستم های قابل حمل / + دانلود

تازه ترین نسخه از سری بازی های "تمدن" که روی سیستم های قابل حمل عرضه شده، نتوانسته در حد و اندازه‌های عناوین بزرگ این سری ظاهر شود.

حضور ضعیف "تمدن" در سیستم های قابل حمل / + دانلود

جام جم کلیک: تازه ترین نسخه از سری بازی های "تمدن" که روی سیستم های قابل حمل عرضه شده، نتوانسته در حد و اندازه‌های عناوین بزرگ این سری ظاهر شود.

سیستم‌عامل: Android - iOS

سازنده: Firaxis Games

ناشر: 2K Games

امتیاز: 6.0

سیستم های قابل حمل به تازگی میزبان نسخه‌ی دوم سری Civilization Revolution بودند. لغت انقلاب یا Revolution، لغتی نیست که بتوان سبُکش شمرد؛ اما از ظواهر امر مشخص است، سازندگان حاضر در فایراکسیس چندان به ارزش این لغت واقف نیستند.

نسخه‌ی دوم از سری بازی "تمدن: انقلاب"، کمتر از نسخه‌‌ی اول بوی تحول و انقلاب می دهد. طبعا کسی که می خواهد نسخه موبایلی را تجربه کند، نباید توقع عنوانی با عظمت نسخه های رایانه های شخصی را داشته باشد. نسخه موبایلی سری بازی های تمدن آن قدر کوچک و جمع و جور هست که هر هوادار کارکشته این سری را زده کند؛ و در عین حال تازه واردانی که سال هاست از ترس دریای بیکران "تمدن" از ملوانی دوری می کردند، آن را دریچه ای خوشایند بیابند.

حالت چندنفره که در نسخه قبلی بخش اعظمی از بازی را تشکیل می داد، حذف شده است. قسمت قبلی بازی به یمن بخش چندنفره مشغولیتی هرچند کوتاه برای بازیکن فراهم می کرد؛ اما با حذف حالت چندنفره، ارزش گیم پلی و تکرار بازی به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است.

این کوتاهی و اختصار، چندان با ذات اصلی سری بازی های تمدن، که پیشرفت و برپایی تمدن های نو باشد، سنخیت ندارد. هوش مصنوعی نه چندان خوب هم مزید بر علت شده و تجربه‌ی بازیکن را بیشتر دچار خدشه می کند. هوش مصنوعی تهاجمی باعث شده که دیگر تمدن‌ها اکثرا از پیشرفت اخلاقی و فلسفی وا بمانند و تمرکز اصلی خود را بر تقویت نیروی ارتشی خود بگذارند. همین مسئله بر بازی بازیکن هم اثر سو گذاشته و وی را بالاجبار به سمت بازی تهاجمی سوق می دهد. در عنوانی که هر یک از راه های فتح فضا، پیشرفت علمی و مدنی، یا هجوم و کشورگشایی را عامل بُرد می‌سازد، اینچنین عدم تعادلی اصلا به مذاق خوش نمی آید.

در این بازی باید خیال همدستی دشمنان یا حربه های استثنایی دیگر را از سر بیرون کنید. انقلاب تمدن 2 کمتر تلاشی برای غافلگیر کردن بازیکن انجام می دهد.

شخصیت های مطرح در این نسخه از "تمدن" نقشی حاشیه ای دارند و انگار فقط هستند تا اسیر شوند و مصائب بازیکن را زیادتر کنند. ابداعات و پیشرفت ها نیز از کیفیت مناسب برخوردار نیستند. پیشرفت‌های تازه و متعدد خالی از لطف نیست؛ زیرا که هر پیشرفت مدنی و فن آوری گونه، به معنی تعداد قابل توجهی مزایا است. نکته ناخوشایند این جاست که پیشرفت های حاصله خیلی زود از رونق افتاده و چیز تازه‌ای جایشان را می گیرد. همین موجب دلسرد شدن بازیکن می شود. یک سری شخصیت های کارتونی و غلو آمیز هم در بازی وجود دارد که چندان با ظاهر اصلی آن نمی سازد و به شمای فاخر این سری لطمه زده است.

سوای نقاط ضعف برشمرده شده، حتی در این بازی کوچک هم شاهد دامنه‌ی وسیعی از گزینه های مختلف سیاسی، اجتماعی و نظامی هستیم که در کنار هم قادرند بازیکن کم توقع را راضی نگه دارند.

سری بازی های تمدن، یکی از قدیمی ترین سری بازی های مطرح در سبک استراتژی است که هواداران وفادار خاص خود را در سراسر جهان دارد. اگر تابحال این عنوان را تجربه نکرده اید و از پیچیدگی های فراوان نسخه رایانه شخصی آن واهمه دارید، این نسخه قابل حمل را به شما توصیه می کنیم.

دانلود بازی Civilization Revolution 2 مناسب اندروید

دانلود بازی Civilization Revolution 2 مناسب iOS

سیاوش شهبازی
جام جم کلیک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر