قطعا شما نیز از جمله کاربرانی هستید که با وایبر یا واتس‌اپ یا نرم‌افزارهای مشابه، پیام‌رسانی می‌کنید و قطعا از مزایای این نرم‌افزار‌ها به خوبی بهره‌مند هستید؛ اما این نرم‌افزارهای پیام‌رسان تا چه اندازه مطمئن هستند و چقدر پیام‌هایی که شما با آن‌ها ‌‌می‌‌فرستید،‌ مشخصات امنیتی دارند؟ آیا طراح نرم‌افزار می‌تواند پیام‌های شما را بخواند؟
کد خبر: ۷۳۶۲۷۲
پیام‌رسانی با وایبر یا واتس‌اپ چقدر امنیت دارد؟

به گزارش جام جم کلیک به نقل از تابناک: طعا شما نیز از جمله کاربرانی هستید که با وایبر یا واتس‌اپ یا نرم‌افزارهای مشابه، پیام‌رسانی می‌کنید و قطعا از مزایای این نرم‌افزار‌ها به خوبی بهره‌مند هستید؛ اما این نرم‌افزارهای پیام‌رسان تا چه اندازه مطمئن هستند و چقدر پیام‌هایی که شما با آن‌ها ‌‌می‌‌فرستید،‌ مشخصات امنیتی دارند؟ آیا طراح نرم‌افزار می‌تواند پیام‌های شما را بخواند؟

به گز‌ارش «تابناک»، هنگامی که صحبت از پیام‌رسانی به شکل آنلاین می‌شود، می‌توان از حدود دو دهه وجود نرم‌افزارهای مربوط در فضای اینترنت سخن گفت؛ اما به تازگی این حوزه به فضای موبایل منتقل شده ‌و بیشتر پیام‌رسانی‌های آنلاین از طریق App‌های موبایل نظیر وایبر، واتس‌اپ و مانند آن صورت می‌پذیرد.

البته در این میان کاربران اقدام به انتخاب نرم‌افزار خود از میان هزاران گونه متفاوت از ابزارهای پیام‌رسان می‌کنند و در حالی که ممکن است، شمار بسیاری از نرم‌افزارهای محبوبی همچون وایبر یا واتس‌اپ استفاده کنند، دیگرانی هم هستند که به دنبال نرم‌افزارهای امن و مطمئن می‌گردند.

از همین روی بنیاد Electronic Frontier به تازگی گزارشی را منتشر کرده‌ که در آن اقدام به مقایسه یک دو جین از نرم‌افزارهای پیام‌رسان کرده است که در بین آن‌ها چهره‌های شناخته شده‌ای همچون وایبر و واتس‌اپ و اسنپ چت و اسکایپ دیده می‌شود. البته این مقایسه، ‌مقایسه‌ای امنیتی است که در هفت شاخص متفاوت ضریب امنیتی این نرم افزار‌ها را بررسی و مقایسه کرده است. برای دیدن متن کامل این گزارش، می‌توانید به اینجا بروید؛

برای هر یک از این نرم‌افزا‌ها هفت شاخص زیر ‌بررسی شده است؛

۱ ـ آیا پیام حین انتقال رمزگذاری می‌شود؟

۲ ـ آیا طراح و منتشر کننده نرم افزار قادر به خواندن پیام‌ها هست؟

۳ ـ آیا مخاطبان قابل تأیید هستند؟

۴ ـ اگر گذرواژه لو برود، آیا پیام‌های قبلی امن هستند؟

۵ ـ آیا کد نرم‌افزار Open Source بوده یا تنها در اختیار طراح آن است؟

۶ ـ آیا طراحی امنیتی نرم‌افزار مستند و قابل دسترس است؟

۷ ـ آیا کد نرم‌افزار به تازگی بازبینی امنیتی شده است؟

برای نمونه در این گزارش اشاره شده ‌که وایبر، یکی از بد‌ترین نرم‌افزارهای پیام‌رسان به لحاظ امنیتی است و واتس اپ نیز چندان چنگی به دل نمی‌زند.

همچنین درباره هر یک از این شاخص‌های امنیتی می‌توانید در پایان این گزارش شرح مفصلی بخوانید. همان گونه که ‌می‌‌بینید، بیشتر نرم‌افزارهای مورد بررسی در این تجزیه و تحلیل نتوانسته‌اند نمره قبولی بگیرند. تنها نرم‌افزارهای زیر توانسته‌اند از همه آزمایش‌ها موفق بیرون آیند؛

نرم‌افزار CryptoCat برای iOS و MAK و مرورگر‌ها

ابزار ChatSecure + orbit برای iOS و اندروید

Signal تنها برای iOS

Silent Circle برای اندروید و iOS

Silent Text برای اندروید و iOS

TextSecure برای اندروید

البته شاید همه این شاخص‌ها برای شما اهمیت یکسان نداشته باشد. خود بنیاد EFF نیز به این موضوع اشاره کرده ‌که این گزارش به تنهایی ملاک دقیقی نیست و در آینده نزدیک، گزارشی تحلیلی از کارایی و امنیت این ابزار‌ها‌ همزمان منتشر خواهد کرد.

منبع: تابناک

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
محمد
Netherlands
۱۲:۴۲ - ۱۸ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
حالا من چند تا سوال از شما دارم. 1 اینكه چرا اینقدر گیر دادید به زور به ما بقبولونید وایبر و واتس آپ و ... بده؟ 2 اینكه هر شخصی هر برنامه ایی بنویسه میتونه ازش سوء استفاده كنه و هكر ها به سخت ترین برنامه ها هم میتونن حمله كنن پس این برنامه جدید ایرانی كه امروز معرفی كردید هم از این قاعده مستثنا نیست و هم سازنده و هم هكر ها میتونن توش دست ببرن پس لطفأ !!! امنیت اون برنامه رو هم بررسی كنید شما كه اینقدر با مردم صادق هستید. و 3 اینكه مگه ما چی داریم كه بخوان ازمون بدزدن تو وایبر؟ به جز 4 تا جوك و عكس ؟ ایرانی جماعت بجز استفاده جهت سرگرمی مگه جور دیگه ایی هم از برنامه های روز دنیا استفاده میكنه؟ پس نگرانی واسه چیه؟ بیخیال فوقش جوك هامون رو كپی میكنن میدزدن و به انگلیسی برمیگردونن و میخندن :)
یوسف
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۵ - ۰۴ اسفند ۱۳۹۳
۰
۰
سلام یه سوال میشه پیامای واتساپ با وجود اینكه پاك شده پیگیری كرد از طریق پلیس فتا ؟؟؟؟؟ لطف جوابشو همینجا بزارید

نیازمندی ها