۷ راهکار برای افزایش آرامش در زندگی

تست روان‌شناسی: چقدر در زندگی خود «آرامش» دارید؟

اگر یک ماه یا حتی چند دهه از شروع زندگی مشترکتان گذشته است هر از چند گاهی باید میزان صمیمیت و مطلوب بودن رابطه با همسرتان را در بوته آزمایش قرار دهید تا خوشبختیتان را بیمه کنید.
کد خبر: ۷۳۱۱۴۸

جام جم سرا به نقل از خراسان: آیا رابطه احساسی شما و همسرتان ایده آل است؟ با بررسی میزان همدلی، صمیمیت و تعهد شما به همسرتان و همچنین همسرتان به شما، می‌توانید برای داشتن زندگی عاشقانه‌تر و با کیفیت بیشتر برنامه ریزی کنید. اگر هم رابطه احساسی شما با همسرتان در حد مطلوبی باشد، باز هم دانستن نکاتی برای تقویت و حفظ آن ضروری به نظر می‌رسد.
در اینجا شما می‌توانید با شرکت در آزمون «میزان عشق» که توسط «دکتر استنبرگ» طراحی شده است، میزان علاقه به ادامه زندگی مشترک با همسرتان را بررسی کنید.

سوالات (با هیچ وقت، گاهی اوقات، همیشه جواب دهید)

۱ به شدت به فکر راحتی همسرم هستم
۲ با همسرم روابط بسیار گرمی دارم
۳ در مواقع دشوار، می‌توانم روی همسرم حساب کنم
۴ همسرم خیلی مرا از نظر عاطفی حمایت می‌کند
۵ معتقدم که رابطه من با همسرم همیشه ثابت خواهد بود
۶ هیچ اتفاقی نمی‌تواند در تعهد من نسبت به همسرم خلل وارد کند
۷ همسرم من را خیلی خوب درک می‌کند
۸ می‌توانم به همسرم افتخار کنم
۹ برخی اسرار خودم را به همسرم می‌گویم
۱۰ هیچ چیزی مرا به اندازه دیدن همسرم خوشحال نمی‌کند
۱۱ رابطه من با همسرم خیلی رمانتیک است
۱۲ همسرم می‌تواند در مواقع دشوار، روی من حساب کند
۱۳ آماده‌ام هر چه دارم با همسرم قسمت کنم
۱۴ همسرم را خیلی جذاب می‌دانم
۱۵ به نظر من همسرم یک فرد ایده آل است
۱۶ اصلاً نمی‌توانم فکر کنم که فرد دیگری مثل همسرم بتواند مرا این قدر خوشحال کند
۱۷ هیچ چیزی در زندگی برایم، ارزش ناراحت کردن همسرم را ندارد
۱۸ دیگران هم اعتراف می‌کنند که چقدر همسرم را دوست دارم
۱۹ نمی‌توانم بدون همسرم زندگی کنم
۲۰ وقتی رمان‌های عشقی می‌خوانم به یاد همسرم می‌افتم
۲۱ درباره همسرم خیال‌پردازی می‌کنم
۲۲ با همه وجودم قبول دارم که همسرم را دوست دارم
۲۳ تلاش می‌کنم که رابطه‌ام را با همسرم حفظ کنم
۲۴ به علت تعهدی که نسبت به همسرم دارم، اجازه نمی‌دهم فردی بین ما دخالت کند
۲۵ با همسرم خیلی خوب ارتباط برقرار می‌کنم
۲۶ در زندگی، خودم را به همسرم بدهکار می‌دانم
۲۷ افکار خودم را خیلی به همسرم نزدیک احساس می‌کنم
۲۸ با همسرم روابط بسیار خوشایندی دارم
۲۹ همسرم را از نظر عاطفی خیلی حمایت می‌کنم
۳۰ به نظر خودم، همسرم را خوب درک می‌کنم
۳۱ عشق من به همسرم تا آخر عمرم باقی خواهد ماند
۳۲ نسبت به همسرم احساس مسئولیت می‌کنم
۳۳ نمی‌توانم تصور کنم که بین من و همسرم فاصله بیفتد
۳۴ ازدواج خودم با همسرم را یک تصمیم گیری عاقلانه می‌دانم
۳۵ حتی زمانی که همسرم رفتار نامناسبی با من دارد، سعی می‌کنم رابطه خود را با او حفظ کنم

نحوه محاسبه امتیاز آزمون

حال که به همه سوالات این آزمون پاسخ داده‌اید، نوبت آن است که امتیازتان را محاسبه کنید. برای محاسبه امتیازتان در سوالاتی که گزینه «هیچ وقت» را انتخاب کرده‌اید یک امتیاز، ««گاهی اوقات» ۲ امتیاز و گزینه «همیشه» ۳ امتیاز برای خودتان در نظر بگیرید. مجموع امتیاز همه سوالات، امتیاز نهایی شما خواهد بود که باید عددی بین ۳۵ تا ۱۰۵ باشد.

نمره عشقتان چند شد؟

امتیاز بین ۳۵ تا ۴۷:
شما در زندگیتان دچار فقدان عشق شده‌اید. به عبارت دیگر، در رابطه احساسی شما با همسرتان هیچ یک از عناصر تاثیرگذار عشق دیده نمی‌شود. اگر وضعیت احساسی با همسرتان از این نوع باشد، می‌توان گفت رابطه شما در معرض خطرهای زیادی قرار دارد.

امتیاز بین ۴۸ تا ۶۱:
رابطه احساسی شما با همسرتان یک عشق خالی است. این حالت در زندگی زوج‌هایی دیده می‌شود که شور و اشتیاق و تعهد آن‌ها به هم کم است، و صمیمیت آن‌ها در حد متوسطی قرار دارد.

امتیاز بین ۶۲ تا ۷۷:
رابطه شما و همسرتان یک عشق ساده لوحانه است. به عبارت دیگر، تعهد و صمیمیت بین شما و همسرتان در حد متوسطی است. به احتمال زیاد شما در زندگیتان، هم به یکدیگر علاقه دارید و هم گاهی احساس می‌کنید که آن قدر از دست هم عصبانی شده‌اید که به یکدیگر علاقه‌ای ندارید.

امتیاز بین ۷۸ تا ۹۳:
رابطه احساسی شما و همسرتان، عشقی رمانتیک است. در این حالت، صمیمیت و تعهد بین شما و همسرتان در حد قابل قبولی است، البته هنوز برای رسیدن به عشق آرمانی باید تجربه‌های بیشتری در زندگی مشترک کسب کنید.

امتیاز بیشتر از ۹۴:
به شما تبریک می‌گوییم. شما و همسرتان در حال تجربه عشق آرمانی هستید. این عشق کامل ۳ عنصر صمیمیت، شور و اشتیاق و تعهد را در بالا‌ترین حد خود دارد. با این حال، طراح سوال‌های این آزمون یعنی دکتر «استنبرگ» معتقد است که رسیدن به این مرحله خیلی آسان‌تر از نگه داشتن آن است.

برای عاشقانه‌تر شدن زندگیتان برنامه ریزی کنید

اگر امتیاز شما در این آزمون حاکی از داشتن عشق آرمانی نیست، نگران نباشید چراکه با توجه به راهکارهایی که ارائه می‌شود می‌توانید رابطه احساسی خود را با همسرتان تقویت کنید. فقط فراموش نکنید که تداوم بخشیدن به عشق سخت‌تر از رسیدن به آن است.
به گزارش جام جم سرا به نقل از زندگی ایده آل، زوج‌های جوان و پیر علاوه بر توجه به این توصیه‌ها نباید هیچ‌گاه از تلاش برای زیبا‌تر کردن زندگیشان دست بردارند:

اگر هرچیز کوچکی را جدی می‌گیرید...

بسیار پیش می‌آید که همسر شما کارهای کوچکی را که از او خواسته‌اید، فراموش کند. بدانید که فراموش کردن این کار‌ها به این معنا نیست که او شما را دوست ندارد. در زندگی ممکن است بسیاری اوقات کار‌ها آن گونه که باید پیش نروند، اما در این مواقع شما هستید که باید با خود فکر کنید کدام مورد ارزش آن را دارد که شما عصبانی شوید. ما گاهی یک موضوع کوچک را بیش از حد بزرگ می‌کنیم. هیچ وقت همه چیز درست پیش نمی‌رود؛ بنابراین اگر سخت بگیرید و بخواهید همیشه و همه جا هر چیز کاملا درست و بجا باشد، به مرور این حالت باعث به وجود آمدن مشکلات و دردسرهایی در زندگی مشترک شما می‌شود. روی موضوعاتی تکیه کنید که ارزشش را داشته باشد وگرنه زندگیتان را به میدان نبرد تبدیل می‌کنید.

اگر در خانه به خود نمی‌رسید...

چه بخواهید چه نخواهید، همسر شما همیشه به ظاهرتان توجه می‌کند و آراستگی شما برایش مهم است. هیچ زحمتی ندارد که سعی کنید کمی برای همسرتان به ظاهر خود برسید، حتی یک تغییر کوچک در ظاهرتان می‌تواند اثر زیادی در زندگی شما داشته باشد.

اگر بیشتر زمان شما صرف کار می‌شود...

اینکه به کارتان اهمیت دهید یا گاهی به سراغ تفریح‌های مورد علاقه‌تان بروید، اصلا بد نیست ولی هیچ‌گاه فراموش نکنید که اولویت اول شما در زندگی، همسر و زندگی مشترکتان است. به طور حتم همسر شما دوست ندارد فکر کند که در زندگی شما نقشی ثانوی و نه چندان مهم دارد.

اگر احساسات خود را بروز نمی‌دهید...

عشق مثل گلی است که باید هر روز به آن رسیدگی شود. کوچک‌ترین محبت و عاطفه‌ای که شما هر روز به هم ابراز کنید، صمیمیت و عشق شما را زنده نگه می‌دارد؛ اما متاسفانه بسیاری از زوجین این مسئله را فراموش می‌کنند. باور کنید کارهای خیلی ساده می‌تواند بسیار موثر باشد؛ مثلا هنگامی که در آشپزخانه هستید از او بپرسید چیزی احتیاج ندارد یا او را با کادوهای کوچک غافلگیر کنید (اصلا لازم نیست کادو‌ها گرانقیمت باشد)، وقتی برای شما کاری انجام می‌دهد از او تشکر کنید (اصلا مهم نیست آن کار بزرگ باشد یا کوچک). باید بدانید این کارهای محبت آمیز فقط مخصوص دوران شروع زندگی نیست و حتی می‌توان گفت اهمیت آن‌ها برای ادامه زندگی مشترک بیشتر هم هست.

اگر عادت دارید مدام انتقاد کنید...

اگر به خودتان اجازه دهید که مدام از همسرتان انتقاد کنید به مرور به خوشبختیتان خدشه وارد می‌کنید. شاید شما با خود فکر کنید که همه انتقاد‌هایتان منصفانه است اما، وقتی این روند را ادامه دهید حرف‌‌هایتان به غر و نق تبدیل می‌شود و در نتیجه ممکن است هر ۲ نفر شما را عصبانی کند و در ‌‌نهایت مدام بین شما دعوا پیش بیاید. باید یک جا این روند را قطع کنید، قرار نیست شما همسرتان را تربیت کنید. البته در زمان و مکان مناسب می‌توانید با گفت‌و‌گو چنین مسائلی را بررسی و حل کنید.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها