آتش‌سوزی در خودرو به دلایل نشت‌ بنزین، سوراخ‌شدن باک، جوشکاری روی بدنه، نگهداری ظرف‌ بنزین خودرو، حرارت بیش از حد موتور و... رُخ می‌دهد و ممکن است هر زمان یا مکانی برای هر کسی رخ دهد.
کد خبر: ۷۲۹۹۷۶

جام جم سرا: در صورت بروز آتش سوزی در خودرو، با حفظ خونسردی خود این مراحل را دنبال کنید:
* اگر حین حرکت متوجه حریق ‌خودرو شدید، سرعت خودرو را کم‌ کرده، راهنما بزنید، در آیینه‌ها بنگرید و با احتیاط کامل در کنار جاده توقف ‌کنید.
* موتور خودرو را خاموش‌ و بسرعت وسیله نقلیه را ترک کنید.
* با شماره‌های آتش‌نشانی، ندای امداد یا اورژانس (١٢٥، ١١٢و١١٥) تماس بگیرید و درخواست کمک کنید.
* در صورتی که کپسول آتش نشانی در خودرو دارید از آن استفاده کنید اگر نه با ریختن خاک و جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش نیز می‌توانید اقدامات اولیه را تا رسیدن نیروها انجام دهید.
* برای حفظ ایمنی در شرایط خطر یک دستگاه خاموش‌کننده پودری و گازی در خودرو خود در دسترس داشته باشید.
* اگر موتور ‌خودرو آتش‌ گرفته، موتور را خاموش و با احتیاط کاپوت را به اندازه قرار‌ دادن سر‌ شلنگ اطفاء حریق، باز کنید و با کمک کپسول ‌آتش نشانی حریق را خاموش کنید.
* اگر صندلی خودرو آتش گرفته، بسته به شرایط، از آب، برف یا خاک (کنار جاده) برای خاموش‌کردن آتش، استفاده کنید.
* اگر سیم‌کشی خودرو دچار حریق شده، سریعاً کاپوت را بالا زده، سر باتری را بردارید و با کمک یک تکه کهنه یا لباس مرطوب (در صورت نداشتن کپسول اطفای حریق) آتش را خاموش کنید. تا میتوانید از کوبیدن پارچه روی شعله خودداری کنید زیرا باعث رسیدن بیشتر اکسیژن به آتش و شعله‌ورتر شدن آن می‌شود.
* اگر آتش‌سوزی خودرو وسعت یافت، درنگ نکنید! ممکن است خطر انفجار بیش از ضرر مادی به شما آسیب برساند. به منطقه‌ای امن و به‌دور از خودرو بروید و منتظر رسیدن کمک بمانید.
* به سایر خودروهای درحال گذر هشدار دهید و به دلیل احتمال انفجار، افراد را از آتش دور کنید.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
ولی یزدانی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۴ - ۱۸ آذر ۱۳۹۵
۰
۰
جهت جلوگیری از انفجار باك خودرو درب باك را باز بگذارید اینكار باعث میشود فشار در قسمت باك خودرو كم شود و حالت انفجاری خود را از دست بدهد نهایتا از سمت درب باك دچار حریق میشود كه جای نگرانی نیست و بنزین داخل باك مثل یك شعله افكن میسوزد و از درب باك خارج میشود
با این حركت كمی فرصت جهت نجات اسیب دیدگان دارید
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۴ - ۲۸ آذر ۱۳۹۵
این مطلبو رو چه منطقو دلیل علمی بیان می كنید؟

نیازمندی ها