jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۱۸۰۹۵   ۲۶ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۲:۳۴

خشکسالی برخی استان‌ها 14 ساله شد

آبرسانی به 6900 روستا با تانکر

مشاور وزیر نیرو با اعلام اینکه کمبود آب و خشکسالی در برخی استان ها به 14 سال رسیده است گفت: امسال به 870 روستای مشکل دار، آبرسانی می شود.

آبرسانی به 6900 روستا با تانکر

حمیدرضا جانباز با اشاره به اینکه مدیریت مصرف آب در فرهنگ ملی فراموش شده است، گفت: تولید بی رویه لوازم برقی و استفاده بخش کشاورزی از آن و استحصال بی رویه منابع آبی افت سفره های زیرزمینی را در پی داشته است.

وی افزود: هم اکنون در اکثر شاخص ها افت شدید منابع آب در کشور وجود دارد و توجه عموم مردم به این مقوله مهم بیش از گذشته ضروری است. در حال حاضر، متوسط سرانه مصرف آب به ازای هر نفر در کشور 250 لیتر است در حالی که این رقم در کشورهای پیشرفته به ازای هر فرد 150 لیتر است.

مشاور وزیر نیرو با بیان اینکه کمبود منابع آب و خشکسالی در برخی استان ها به 14 سال رسیده، گفت: با پایش های علمی در جهان به ویژه در خاورمیانه و ایران، وضعیت این بخش طی 30 سال اعلام شده است. بخش های زیادی در کشور با مشکل کمبود آب مواجه هستند و راهکارهای مدیریتی نیز در این بخش اندیشیده شده است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو تامین، انتقال، مدیریت توزیع، مصرف و تقاضا را از وظایف مهم شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بیان کرد و از اجرای مدیریت هوشمند توزیع آب و فشار در کشور خبر داد و افزود: مدیریت هوشمند فشار آب در زنجان اجرا شده که امسال نیز این برنامه در اصفهان تداوم یافت و این مهم کاهش 7 درصدی مصرف آب و رضایتمندی مردم این استان را به همراه داشت.

جانباز گفت: تاکنون با مدیریت اعمال شده، آب در هیچ شهری از کشور جیره بندی نشده و به عبارتی قطع آب رخ نداده است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات فرهنگی به تنهایی در کاهش آب مصرفی مردم تاثیر گذار نیست، افزود: اکنون 22 درصد قیمت تمام شده آب از مردم دریافت می شود و منابع دریافتی نیز پاسخگوی رفع معضلات و مشکلات این حوزه نیست.

مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور به وضعیت نامطلوب آب در روستاها اشاره کرد و افزود: اکنون برای شش هزار و 900 روستای کشور با تانکر آبرسانی می شود. امسال با هماهنگی دولت و مجلس، به 870 روستای مشکل دار آبرسانی می شود.

وی گفت: با تعامل مناسب نمایندگان مجلس، اختصاص اعتباری متمرکز برای تکمیل مجتمع های آبرسانی به تصویب رسید.

جانباز منابع در نظر گرفته شده از محل صندوق توسعه ملی برای این بخش را بالغ بر 24 هزار میلیارد تومان برای تحت پوشش قرار دادن جمعیت 8 میلیون و 500 هزار نفری روستاهای هدف بیان کرد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها