jamejamsara
سرا کد خبر: ۷۱۳۳۷۴   ۱۴ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۱:۱۱

ازدواج کرده باشید یا نه، بهتر است بدانید:

۹ اختلافی که زندگیتان را به طلاق می‌کشاند

۳

وجود اختلاف در بین افراد و به ویژه زن و شوهر‌ها یک امر طبیعی است و نباید انتظار داشته باشیم که یک زن و مرد در زندگی مشترک مثل هم فکر کنند و یا رفتارهای آنان کاملا شبیه به هم باشد؛ اما برخی اختلافها هستند که از همان ابتدا مشخص می‌کنند بروز نارضایتی و سپس جدایی در زندگی زناشویی احتمال و امکان بیشتری دارد. شناسایی این اختلاف‌ها بخصوص برای جوانانی که قصد ازدواج دارند مفید است.

۹ اختلافی که زندگیتان را به طلاق می‌کشاند

جام جم سرا: به طور طبیعی انسان‌ها در بسیاری از جنبه‌های فردی و شخصیتی با یکدیگر تفاوت دارند و همین تفاوت‌ها، باعث اختلاف در انگیزه‌ها، سلایق و دیدگاه‌های آنان است؛ بنابراین وجود اختلاف در بین افراد و به ویژه زن و شوهر‌ها یک امر طبیعی است و نباید انتظار داشته باشیم که یک زن و مرد در زندگی مشترک مثل هم فکر کنند و یا رفتارهای آنان کاملا شبیه به هم باشد چرا که این امر بسیار بعید و شاید غیر ممکن به نظر برسد. آنچه که مهم است و باید به آن توجه شود نوع و میزان این اختلافات است که با توجه به نسبی بودن آن در بین افراد و زوج‌های مختلف، فرق می‌کند و به همین دلیل هم قطعا راهکارهای کاهش اختلافات و درگیری‌ها نیز تفاوت‌هایی خواهد داشت و ما نمی‌توانیم برای همه زوج‌ها، نسخه واحدی ارائه دهیم.

آگاهی از تفاوت‌های فردی، یک اصل غیرقابل انکار

معمولا دختر و پسرهایی که قبل از ازدواج این واقعیت را پذیرفته و با آگاهی از این تفاوت‌های فردی، وارد یک زندگی مشترک شده‌اند، چالش‌های کمتری را در زندگی خود احساس می‌کنند زیرا سطح انتظارات خود را از طرف مقابل، بر این مبنا تنظیم می‌کنند. نکته اساسی در این تفاوت‌های فردی، این است که اگر زن و شوهر این تفاوت‌های فردی را به عنوان یک اصل غیر قابل انکار درک نکنند همواره جهان و پدیده‌های گوناگون زندگی و حتی سطح انتظارات، آرزو‌ها و توانمندی‌های خود را از دیدگاه خودشان مورد بررسی قرار می‌دهند و این یعنی شروع اختلاف و هر قدر که تفاوت این متغیر‌ها (انتظارات، آرزو‌ها، توانمندی‌ها و...) بیشتر باشد میزان درگیری و عمق مشکلات بیشتر خواهد بود.

زندگی فرد برون گرا در کنار فرد درون گرا، مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت؛ زیرا در مسائلی مانند مسافرت، مهمانی، معاشرت، حضور در اجتماع و بسیاری از جنبه‌های دیگر به توافق نمی‌رسند

در ادامه به چند مورد از علت‌های عمده بروز اختلافات زوجین اشاره می‌کنیم که دختر و پسر‌ها می‌توانند با توجه به آن‌ها، تصمیم دقیق‌تر و اصولی تری برای ازدواجشان بگیرند.

اختلاف در حوزه معنویت:
مرد و زنی که از نظر رعایت و پایبندی به امور معنوی هم کفو نیستند، زندگی بی‌دغدغه‌ای نخواهند داشت؛ بنابراین در امر ازدواج، بعد اعتقادی به ویژه جنبه‌های معنوی آن باید به صورت خاص، مورد توجه قرار گیرد و زن و شوهر مطمئن شوند که در حوزه اعتقادی با هم اختلاف نظر ندارند.

اختلاف طبقاتی:
با آنکه زوج‌های روشنفکر و خانواده‌های میانه رو، معمولا به اختلاف طبقاتی زیاد اهمیت نمی‌دهند و تلاش می‌کنند تا خوشبختی خود را با تفاهم و همکاری تضمین کنند، گاهی سطح متفاوت قدرت اقتصادی و طبقه اجتماعی مشکل ساز می‌شود. اگر زن از قدرت اقتصادی بالاتری برخوردار و متعلق به خانواده متمولی باشد، این موضوع، ممکن است احساس ضعف و ناتوانی را به مرد منتقل کند که در نتیجه سبب عصبانیت و درگیری او با همسرش می‌شود و یا بر عکس.

اختلاف سنی:
میزان اختلاف سن زوجین یک امر نسبی است و نمی‌توان عدد مشخص و قطعی در باره آن مشخص کرد ولی آنچه که با توجه به شرایط جامعه ما مورد توافق نسبی کار‌شناسان و صاحب نظران قرار دارد حدود ۳ تا ۵ سال است، ولی مسلم است اختلاف سنی بیش از یک دهه مشکلات زیادی را به همراه دارد چرا که در این صورت آقا و خانم در ۲ دوران متفاوتی از رشد سنی و روانی قرار دارند و بالطبع خواسته‌ها و انتظاراتشان متفاوت است. به طور مثال، اگر خانم ۲۵ ساله باشد در صورت آماده بودن شرایط به فکر ادامه تحصیل و یافتن شغل خوب است، حال آنکه شوهر ۵۰ ساله‌اش قبلا به این اهداف رسیده و تمرکزش بر ثبات زندگی و آماده شدن تدریجی برای خانه‌نشینی است.

اختلاف در بهره هوشی و میزان تحصیلات:
اختلاف زیاد همسران در سطح هوشی و همچنین اختلاف زیاد در میزان تحصیلات، بعضی مواقع، می‌تواند زمینه ساز مشکل باشد؛ زیرا این ۲ نفر در بسیاری از موارد قادر به درک کامل یکدیگر نیستند و این امر سبب ایجاد سوءتفاهم و عدم درک احساسات، عواطف و افکار میان زوجین می‌شود.

تفاوت در تیپ شخصیتی:
به طور قطع زندگی کردن یک فرد برون گرا در کنار یک فرد درون گرا و منزوی، مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت؛ زیرا این ۲ نفر هیچ‌گاه در مسائلی مانند مسافرت، مهمانی رفتن و مهمانی دادن، معاشرت کردن، حضور در اجتماع و بسیاری از جنبه‌های دیگر به توافق نمی‌رسند.

اختلاف در خلق و خوی:
وجود فاصله زیاد در معیارهای اخلاقی پذیرفته شده زوجین، یکی دیگر از عوامل تنش زا در زندگی محسوب می‌شود.

دختر و پسر‌ها، قبل از ازدواج، باید به این نکته توجه داشته باشند که دیدگاه طرف مقابلشان درباره زندگی و اتفاقات آن چگونه است

بعضی افراد عصبانی، خشن، متکبر، خودخواه، از خود راضی و بعضی دارای روحیه‌ای گرم، خوش برخورد، متواضع و مردم دوست هستند. بنابراین توافق اخلاقی یکی از معیارهای اصلی انتخاب همسر به شمار می‌رود.

اختلاف در دیدگاه‌ها:
افرادی که به دنیای اطراف خود همیشه نظر منفی دارند و مدام نیمه خالی لیوان را می‌بینند، اگر قرار باشد با یک فرد مثبت نگر زندگی کنند به طور قطع مشکل پیدا می‌کنند، بنابراین دختر و پسر‌ها، قبل از ازدواج، باید به این نکته توجه داشته باشند که دیدگاه طرف مقابلشان درباره زندگی و اتفاقات آن چگونه است.

اختلاف در علایق و سلیقه‌ها:
اختلاف سلیقه یک امر طبیعی است ولی اگر این اختلاف، در راستای توافق و همسویی بین زن و شوهر تعدیل نشود، امکان بروز ناسازگاری افزایش می‌یابد؛ بنابراین جوانان قبل از ازدواج باید تا حدودی با علایق اصلی یکدیگر آشنا شوند و حداقل، مطمئن شوند که تضادی بین علایق آن‌ها با علایق همسرشان وجود ندارد.

اختلاف در خواسته‌ها و آرزو‌ها:
یکی از مواردی که زمینه بروز درگیری در زندگی را فراهم می‌کند، همین سطح آرزو‌ها و انتظارات است و بدیهی است که اگر خواسته‌های یکی از زوجین بسیار ایده آل و رویایی بوده و طرف مقابل دارای توقعات پایین و حداقلی باشد تا زمانی که تعدیل خواسته‌های رویایی و ارتقای انتظارات ناچیز و سطح پایین انجام نگیرد، همیشه در زندگی مشکل خواهند داشت و شایسته است که در گفت‌و‌گوهای قبل از ازدواج جوانان عزیز به این نکته توجه داشته باشند. (محرابی، - کار‌شناس و مشاور خانواده/خراسان)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رامین
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۴
اینجوری كه شما نوشتید هیچ كس نمی تونه شریك خودشو پیدا كنه !
۰
۰
دریا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۴
من یك جوون مجرد هستم و با فسادی كه در بی جوانها وجود داره ترجیح میهم هیچوقت باكسیكه نمیتونه شهوت و غریزه اش را كنترل كنند همراه وزندگی كنم
اما لازم میدونم این نوع مطالب را مطالعه كنم...طلاق داره بیداد میكنه. اكثر اشنایان ،هركی عقد كرده بعد از چند ماه خبر طلاقش میاد
۰
۰
تقی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۵
زن باید بیكار باشه یعنی خانه دار باشه خونه بنامش نكنی درآمد دیگه ای نداشته باشه همیشه بهش چشم بگی شاید باهات زندگی كنه
۰
۰

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر