jamejamsima
سیما چهره کد خبر: ۷۱۳۲۴۴   ۱۳ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۲:۱۲

امسال فیلم آذربایجانی «نبات» با بازی فاطمه معتمدآریا بازیگر ایرانی می‌تواند به عنوان نماینده آذری اسکار قدعلم کند.

معتمدآریا نماینده آذربایجان در اسکار می‌شود؟

خیلی کم پیش می‌آید فیلمی از سینمای آذربایجان در سطح جهانی یا جشنواره‌های سینمایی مهم مورد توجه قرار بگیرد. هرچند امسال فیلم آذربایجانی «نبات» با بازی فاطمه معتمدآریا بازیگر ایرانی می‌تواند این روند را تغییر بدهد.
«نبات» امسال در بخش افق‌های هفتاد و یکمین جشنواره فیلم ونیز حضور داشت. این فیلم جنگی در آذربایجان نمایش ویژه داشته، اما مشخص نیست با توجه به قوانین آکادمی علوم و هنرهای سینمایی درباره اکران عمومی فیلم‌های خارجی‌زبان در کشورهای سازنده یک فیلم، شرایط مورد نظر را برای رقابت در جوایز اسکار 87 در بخش فیلم خارجی‌زبان دارد یا خیر.
معتمدآریا در «نبات» نقش زنی به همین نام را بازی می‌کند که همراه همسرش اسکندر در بحبوحه جنگ در یک روستای دوردست و کوچک زندگی می‌کنند و تنها از طریق فروختن شیر به دست آمده از تنها گاوشان امرار معاش می‌کنند.
پسر آن‌ها نیز که به جنگ رفته، کشته می‌شود. با ادامه جنگ، روستای محل زندگی آن‌ها کاملاً متروک می‌شود و «نبات» پس از مرگ شوهرش باید به تنهایی در این روستای متروک زندگی کند. درام «Chameleon» که سال گذشته در لوکارنو به نمایش درآمد و فیلم «پایین رودخانه» که در جشنواره کارلووی واری روی پرده رفت، از دیگر گزینه‌های آذربایجان برای معرفی به آکادمی است. مهلت معرفی فیلم‌ها به آکادمی برای حضور در بخش اسکار فیلم خارجی‌زبان 1 اکتبر (9 مهر) به پایان می‌رسد.
(روزنامه صبا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها