jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۰۴۰۰۴   ۱۹ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۶:۵۵

هنوز شوک خبر استفاده از روغن غیر مجاز پالم در صنایع غذایی کشور فروکش نکرده است که که یک مقام مسئول ازورود روغن آفتابگردان غیر مجاز به چرخه صنایع غذایی کشور خبر می‌دهد.

بعد از «پالم»، نوبت «روغن آفتابگردان» شد!

جام جم سرا: هفته پیش بود که وزیر بهداشت درباره استفاده از روغن پالم در شیر پرچرب و مواد لبنی دیگر خبر داد و حالا یک منبع مسئول که نمی خواهد نامش فاش شود، به پیام نو می‌گوید که علاوه بر روغن پالم؛ چند کانتینر روغن آفتابگردان مانده هم وارد زنجیره صنایع غذایی کشور شده است. این روغن‌ها به علت این ماندن زیر آفتاب خاصیت ترانس بالا پیدا کرده‌اند و به شدت برای سلامت مضر هستند.

این مقام مسئول درباره اطلاعاتی که پیام نو درباره واردات روغن پالم در دولت احمدی‌نژاد منتشر کرده است، می‌گوید:
«موضوع واردات روغن‌های آفتابگردان هم مطرح است. مقدار زیادی از این روغن وارد کشور شده بود و تقریبا به مدت ۷ یا ۸ سال در بندر شهید رجایی مانده بود. این روغن آفتابگردان از بندر شهید رجایی بندرعباس به قشم ترانزیت شد و قرار بود تنها برای کارخانجات استفاده صنعتی داشته باشد. پروانه ترخیص مقداری از این روغن از قشم صرفا جهت استفاده در کارخانه‌های صنعتی مشخص صادر شد. زمانی که مشخص شد روغن مدت‌ها مانده است و در مخازن دیگر ریخته شده بود و پلمب شدند.»

وی افزود: «این روغن‌ها هنوز هم موجود است و در‌‌ همان مخازن وجود دارد. متاسفانه بخشی از همین بار توسط گمرک ایران به مقصد داخل کشور ترخیص شده است. این‌ها موظف بودند تنها از این بار استفاده صنعتی کنند. اما شواهد حاکی از آن است که از این محصول استفاده غیر صنعتی و خوراکی شده است.»

وی درباره نوع نظارت بر واردات محصولات اینگونه توضیح داد: «وقتی محصول از بنادر کشور بارگیری می‌شود و واردات صورت می‌گیرد، جزئیات چگونگی استفاده از این محصولات با نهادهای نظارتی است. گزارش این محصول را آن زمان به این دلیل به دکتر مشیری مدیرعامل سابق منطقه آزاد تحویل دادم که آن روغن مدت بسیار زیادی در کانتیر‌ها زیر آفتاب مانده بود.»

وی درباره جزییات بیشتر واردات و در ‌‌نهایت ورود آن‌ها به چرخه غذایی کشورتوضیح داد: «از روغن‌های مورد اشاره حدود ۲۰ کانتینر تعریف صنعتی شده بود که که حدود ۱۰ کانتینر آن در گمرک موجود است. از ۴ کانتینر استفاده صنعتی شده و از ۶ کانتینر هم استفاده غیر مجاز شده است. یعنی این ۶ کانتینر بدین صورت ترخیص شده بود که پروانه سبز دریافت کرده‌اند. زمانی که این پروانه صادر می‌شود، جزئیات نوع استفاده و مبدا ارسال بار قید می‌شود. باری که ترخیص شده بود، صرفا برای مصارف صنعتی بود که این اتفاق گویا نیفتاده است. به عبارت دیگر هر نوع وسیله‌ای که از گمرکات کشور وارد شود، نوع استفاده آن به طور کامل مشخص می‌شود. زمان ترخیص، نخستین مسئله شائبه استفاده بهداشتی، غذایی، دارویی، آرایشی و این قیبل مصارف است، که در این صورت اداره غذا و داروی استاندارد و وزارت بهداشت وارد می‌شود و باید تایید آن را بدهد. مابقی وسایلی هم که مصارف خوراکی ندارد را باز هم باید اآن را داره استاندارد تایید کند.»

وی در پایان تاکید می‌کند: «ترانس این روغن‌های آفتابگردان به دلیل اینکه ۸-۷ سال زیر آفتاب مانده بود، مانند روغن‌های پالم بسیار بالا رفته بود. این بدان معنی است که این روغن‌ها به هیچ عنوان قابلیت استفاده خوراکی ندارند و برای سلامت بدن مضر هستند. باید جلوی استفاده از آن‌ها در صنایع غذایی گرفته شود.» (ایران-ایران)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
m
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۰
واقعا كه ادم این چیزها رو میشنوه ی حالی میشه
۰
۰

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها