jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۷۰۱۹۶۶   ۱۳ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۵:۲۱

رئیس پلیس آگاهی استان مازندران با تشریح تحقیقات صورت گرفته در خصوص ناپدید شدن پسر بچه پنج ساله در شهرستان جویبار گفت: آزمایشهای پزشکی قانونی نشان داد جمجمه کشف شده در خانه شاکی متعلق به عارف، کودک پنج ساله است.

جام جم سرا: سرهنگ عظیمی در تشریح این پرونده اظهار داشت: صبح روز شنبه ۲۸ تیرماه امسال پدر کودک ناپدید شده به نام عارف برای جمع آوری علوفه دام‌هایش با یک دستگاه موتورسیکلت از خانه خارج شد. پسر بچه پنج ساله به نام عارف نیز به دنبال پدر از خانه خارج شده و از او می‌خواهد که اجازه دهد همراه او به زمین‌های کشاورزی بیاید اما مرد ۷۵ ساله پسر بچه خود را همراه نبرده و از او می‌خواهد که به خانه برگردد.

وی افزود: این آخرین باری بود که عارف از سوی اعضای خانواده‌اش مشاهده شده. پس از آن پسر بچه پنج ساله به طرز مرموزی ناپدید شد.
به گزارش جام جم سرا، با طولانی شدن غیبت کودک خردسال، اعضای خانواده‌اش و اهالی محل به جستجوی منطقه پرداخته اما هیچ ردی از او به دست نیاوردند. به همین خاطر با مراجعه به آگاهی شهرستان جویبار اعلام آدمربایی کردند.

رئیس پلیس آگاهی استان مازندران ادامه داد: پس از طرح این شکایت موضوع به آگاهی استان گزارش شد و با توجه به حساسیت موضوع یک تیم از کارآگاهان آگاهی استان را آماده کرده و راهی روستای محل زندگی کودک پنج ساله شدیم. در ابتدا فرضیه آدمربایی را مطرح کردیم اما با ارزیابی‌های صورت گرفته این فرضیه کمرنگ شد و سراغ فرضیه‌های دیگر رفتیم. بررسی‌های ما نشان داد پدر عارف مرد کشاورزی ۷۵ ساله است که وضعیت مالی خوبی ندارد که آدمربایان با ربودن عارف قصد اخاذی از وی را داشته باشند. سپس بحث انتقام جویی مطرح شد که تحقیقات نشان داد شاکی مردی مومن و مودب است و با هیچ کدام از اهالی روستا مشکلی نداشته است.

وی خاطر نشان کرد: بحث کینه‌های قدیمی مطرح شد که تحقیقات در این شاخه نیز به نتیجه‌ای نرسید. مادر عارف پیش از این ازدواج دو بار ازدواج ناموفق داشت که ما احتمال دادیم عارف قربانی کینه همسران سابق مادرش شده باشد اما تحقیقات در این شاخه نیز به نتیجه‌ای نرسید. موضوع دیگری که در تحقیقات مطرح شد بحث اختلاف بر سر ارثیه و ازدواج مجدد شاکی بود که تحقیقات در این زمینه نیز نشان داد پدر عارف چندی قبل ارثیه فرزندانش را تقسیم کرده و در این زمینه هیچ اختلافی وجود نداشته است.

سرهنگ عظیمی به شایعات مطرح شده در این زمینه اشاره کرد و گفت: پس از ناپدید شدن کودک پنج ساله شایعات بسیاری بین اهالی پخش شد که در یکی از این شایعات اهالی مدعی بودند که عارف از سوی کولی‌ها ربوده شده است. حتی گفته می‌شد صاحب یک سوپر مارکت نیز عارف را بر روی دوش کولی‌ها دیده است. در این زمینه نیز تحقیقات صورت گرفته و مدیر سوپر مارکت به اداره آگاهی احضار شد که تحقیقات در این زمینه نیز نشان داد این موضوع صحت نداشته و در حد شایعه است. با این تحقیقات بحث آدمربایی از بین رفت و سراغ دیگر فرضیه‌ها رفتیم.

فرضیه مرگ در سوانح و حوادث

رئیس پلیس آگاهی استان مازندران تاکید کرد: در فرضیه دوم خود بحث مرگ در جریان حوادث و سوانح را مطرح کردیم. در محل ناپدید شدن عارف چاه‌های آب بسیاری قرار دارد که احتمال دادیم عارف در یکی از این چاه‌ها سقوط کرده باشد به همین خاطر با کمک نیروهای هلال احمر و آتش نشانی و با کمک سگ‌های آموزش دیده جستجو در منطقه را آغاز کردیم. حتی جنگل‌های اطراف نیز مورد بازرسی قرار گرفت اما هیچ ردی به دست نیامد.

بررسی مرگ در جریان تصادف

عظیمی ادامه داد: فرضیه بعدی مرگ عارف در جریان تصادف بود که در این زمینه تمام دوربین‌های مداربسته اطراف روستا مورد بازبینی قرار گرفت و خودروهایی که در زمان ناپدید شدن عارف در آن حوالی تردد داشتند مورد شناسایی قرار گرفت. ماموران سپس سراغ مالکان این خودرو‌ها رفته و در بازرسی خودرو‌ها هیچ اثری از خون یا تصادف به دست نیامد.

بازداشت یکی از بستگان عارف

وی سپس به تحقیق از مظنونان اشاره کرد و گفت: در این زمینه تحقیقات از مظنونین آغاز و حتی از بستگان عارف نیز تحقیق شد. پس از بررسی‌های مقدماتی یکی از بستگان نزدیک عارف به عنوان مطلع بازداشت و تحقیقات از او آغاز شد. همزمان با بازداشت این فرد یک جمجمه کودک در مقابل در خانه شاکی کشف شد.

پدر عارف در این زمینه گفت: ساعت ۶ صبح که برای جمع آوری علوفه از خانه خارج می‌شدم این جمجمه نبود یک ساعت بعد که برگشتم و در حال استراحت بودم این جمجمه در مقابل در خانه‌ام کشف شد.

آغاز بررسی‌ها بر روی جمجمه

رئیس پلیس آگاهی استان مازندران ادامه داد: بررسی جمجمه نشان می‌داد که از محل دیگری خارج و به مقابل در خانه شاکی انتقال داده شده است. نحوه قرار گرفتن جمجمه نیز نشان می‌داد آن را به آرامی در آن محل قرار داده و فردی که این کار را کرده قصد داشته شاکی جمجمه را پیدا کند.

در این زمینه دو فرضیه مطرح شد نخست اینکه فردی که جمجمه را در آن محل قرار داده قصد داشته به پلیس بگوید که مطلع دستگیر شده هیچ ارتباطی با ماجرا ندارد و یا اینکه خواسته خانواده عارف را از مرگ فرزندشان مطمئن کند. بررسی پزشکان بر روی جمجمه نیز نشان داد جسد در محل دیگری دفن بوده و‌‌ همان روزی که عارف ناپدید شد جان خود را از دست داده است. از سوی دیگر آثار شکستگی بر روی ناحیه گیجگاه جمجمه دیده می‌شد.

در این زمینه یک مظنون دیگر نیز دستگیر که دو فرد دستگیر شده دیروز با تکمیل تحقیقات مقدماتی آزاد شدند.

جمجمه متعلق به عارف است

عظیمی با اشاره به ارسال جمجمه به پزشکی قانونی اظهار داشت: با انجام آزمایشات لازم بر روی جمجمه کشف شده مشخص شد که این جمجمه متعلق به کودکی حدود چهار یا پنج ساله است که تمام مشخصات وی با عارف مطابقت داشت. با اعلام این گزارش برای ما مشخص شد که کودک پنج ساله جان باخته است.

تشکیل جلسات کمیسیون عملیات

وی خاطر نشان کرد: تاکنون در این زمینه جلسات بسیاری انجام شده که دو جلسه کمیسیون عملیات با حضور پلیس‌های تخصصی به ریاست سردار جعفری نسب فرمانده انتظامی استان تشکیل و این پرونده مورد بررسی علمی و تخصصی قرار گرفت. در حال حاضر ما دو احتمال مرگ بر اثر تصادف و حادثه و قتل را مطرح کردیم که احتمال اول قوی‌تر به نظر می‌رسد و شایعات مطرح شده در خصوص قتل عارف با انگیزه‌های سیاسی به هیچ عنوان صحت ندارد.

وی با انتقاد برخی از رسانه‌ها گفت: متاسفانه برخی رسانه‌ها براساس شنیده‌ها و اخبار غیر موثق اقدام به انتشار خبر می‌کنند که این اخبار به شایعات دامن می‌زند. بررسی‌های ما نشان می‌دهد سر عارف به دلیل پوسیدگی مهره‌های گردن از بدن جدا شده است و این در حالی است که اهالی شایعه کردند قاتل سر عارف را با چاقو بریده است. پلیس در این زمینه تحقیقات گسترده‌ای را آغاز کرده و پس از رسیدن به این نتیجه در این رابطه اطلاع رسانی بیشتری صورت خواهد گرفت.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها