jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۹۴۸۳۳   ۲۱ تير ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۰

مردم درباره سرطان تصوراتی در ذهنشان دارند که برخی از آن‌ها درست و بیشترشان هم البته غلط است! تصورات غلطی که گاهی حتی به زبان می‌آورند، از نظر علمی و پزشکی درست و صحیح نیست و در واقع، باور و خرافه‌ای اشتباه به شمار می‌رود. از صحت و سقم ۷ باور در این زمینه، یک استاد دانشگاه بلژیک سخن می‌گوید.

درست و غلط هفت باور عمومی درباره سرطان

جام جم سرا: «فیلیپ لاردون»، استاد دانشکده پزشکی و بهداشت دانشگاه بلژیک و رئیس آزمایشگاه تحقیقاتی سرطان این دانشگاه است که تحقیقات جدیدی را درباره سرطان و همینطور درمان تومورهای بدخیم آغاز کرده است. اما وی معتقد است قبل از درمان سلول‌های سرطانی باید به باور مردم پرداخت زیرا تا زمانی که شخصی امید به زندگی نداشته باشد حتی اگر درمان‌ها مسیر درستی را نیز طی کنند، پاسخ لازم گرفته نمی‌شود. پس در ابتدا باید باورهای مردم درباره سرطان اصلاح شود تا بتوان بیمار را از بیماری نجات داد.

باورهای غلط بسیاری درباره سرطان وجود دارد و در این مطلب تنها به ۷ باور در این رابطه پرداخته می‌شود که رایج‌تر از بقیه هستند:

* سرطان می‌تواند به سراغ هر کسی برود

بله، این جمله صحیح است. زیرا تمامی انسان‌ها می‌توانند مبتلا به سرطان شوند و این تهدید با افزایش سن در ارتباط است. بسیار دیده شده است که کودکان چهار یا پنج ساله یا حتی کوچک‌تر نیز به سرطان مبتلا شده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در برخی از کشور‌ها از هر سه نفر یک نفر به سرطان مبتلا می‌شود. ارائه این آمار برای نگرانی نیست بلکه ارائه آمار برای تغییر شیوه و سبک زندگی و همینطور عدم گسترش عوامل خطر ساز عنوان می‌شود.

* سرطان می‌تواند در هر نقطه از بدن ظهور کند

بله، این جمله صحیح است. سرطان می‌تواند در هر نقطه از بدن ظاهر شود و ساختار سلولی آن قسمت از بدن را برهم بزند. اما برخی از بافت‌ها و اندام‌ها حساستر از بقیه هستند که باید توجه بیشتری به آن‌ها شود. برای مثال، در زنان سرطان سینه، روده، ریه، رحم و پوست شایع‌تر از آقایان است و در آقایان نیز سرطان‌هایی مانند پروستات، مثانه و روده بزرگ رایج‌تر است.

* ابتلا به سرطان در هر دو جنسیت زن و مرد یکسان است

خیر. این جمله صحیح نیست. زیرا آمار‌ها نشان می‌دهد که مردان بیش از زنان به سرطان مبتلا می‌شوند و این آمار در بین آقایان ۳۰ تا ۳۵ درصد است در صورتی که زنان حدود ۲۰تا ۲۵ درصد این رقم را نشان می‌دهند. برای مثال آقایان به دلیل استعمال دخانیات یا مصرف مشروبات الکلی بیش از زنان به سرطان‌های ریه، مری، مثانه و روده بزرگ مبتلا می‌شوند در صورتی که سرطان‌های شایع در زنان به دلیل عملکرد نامناسب هورمون‌ها صورت می‌گیرد.

* سرطان، بیماری عصر امروز است

خیر، این جمله صحیح نیست. در قرن‌ها و سال‌های دور نیز سرطان وجود داشته و بسیاری از انسان‌ها به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دادند در صورتی که در آن زمان علم پیشرفت امروزی را نداشته و مردم باورهای نادرستی در رابطه با علت مرگ داشتند. مسلما آمار ابتلا به سرطان در عصر امروز افزایش پیدا کرده که نشان از شیوه ناصحیح زندگی امروزی مانند مصرف دخانیات، آلودگی‌های صوتی، آلودگی هوا، چاقی، عدم تحرک و... است.

*تشخیص ابتلا به سرطان امکان ندارد

خیر، این جمله صحیح نیست. نشانه‌های مختلفی در سرطان‌های مختلف وجود دارد که شخص با بررسی آن‌ها و مراجعه به پزشک نه تنها از ابتلا به سرطان آگاه می‌شود بلکه می‌توان مانع از پیشرفت این بیماری نیز شد. نشانه‌هایی مانند خش در صدا، سرفه‌های مداوم، اختلال در بلع، کاهش وزن، خستگی، تب، خونریزی‌های متناوب و غیر طبیعی، تغییر در خال‌های بدن و... می‌تواند تنها بخشی از علائم هشدار دهنده سرطان باشد که توجه و دقت بیشتر به این علائم را می‌طلبد.

* سرطان اجتناب ناپذیر است

خیر، این جمله صحیح نیست. محققان و پزشکان معقدند که اکثر سرطان‌ها با شیوه زندگی اشخاص در ارتباط هستند. اگر شیوه زندگی سالمی را دنبال کنید، می‌توان ابتلا به سرطان را کاهش داد. (مانند عدم استعمال دخانیات، وزن مناسب، ورزش، مصرف سبزیجات، میوه‌ها و اجتناب از رفتارهای پر خطر در زندگی)

*درمان سرطان امکان پذیر نیست

خیر، این جمله صحیح نیست. گرچه امکان درمان کامل و دائمی تمامی سرطان‌ها می‌سر نشده اما با استفاده از روش‌های مختلف بسیاری از سرطان‌ها در حال بهبودی هستند و شخص سرطانی با وجود رشد تومورهای سرطانی قادر به زندگی است و گاهی اوقات دیده شده که شخص سرطانی بیش از چندین دهه با وجود ابتلا به سرطان به زندگی خود ادامه می‌دهد. در ‌‌نهایت، افراد سرطانی باید تحت درمان و مداواهای طولانی مدت قرار بگیرند تا رشد تومور کنترل شود و از گسترش آن نیز جلوگیری به عمل آید. (مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر