jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۹۲۰۳۳   ۱۴ تير ۱۳۹۳  |  ۰۹:۱۴

گزیده عناوین روزنامه های صبح شنبه

مراجع هم جدیدالاسلام هستند؟!

روزنامه های صبح امروز در مهمترین عناوین صفحات اول خود مطالبی همچون، «ثبت نام هاشمی برای دریافت زمین دولتی»،«اروپا، تحریم شرکت ملی نفتکش ایران را لغو کرد»،«خراسان رضوی؛ اول در طلاق دوازدهم در ازدواج»،«وسایل پرمصرف برق را در ساعات پیک خاموش کنید»،«خلیج فارس گلباران شد»،«تغییر 2 قانون مهم در پذیرش آزمون سراسری 93» و «مراجع هم جدیدالاسلام هستند» را منتشر کردند .

مراجع هم جدیدالاسلام هستند؟!

وطن امروز:مراجع هم جدیدالاسلام هستند؟!

تحقیر و تضعیف دلسوزان مبانی اعتقادی و دینی جامعه رویه‌ای‌ است که این روزها در برخی اظهارات آقای هاشمی‌رفسنجانی مشاهده می‌شود. به گزارش «وطن امروز»، هاشمی‌رفسنجانی در یکی از اظهارات اخیر خود در جمع تعدادی از دانشجویان این بار کسانی که برخی نگرانی‌ها را نسبت به اصول اعتقادی جامعه بیان می‌کنند با عنوان جدیدالاسلام لقب داده است. رفسنجانی با بیان اینکه مبارزه با ماهواره در پشت‌بام‌ها جواب نداد و باید این موضوع را به عقل و تصور مردم موکول کرد، در ادامه گفته است جدیدالاسلام‌ها قدرت را برای خود می‌خواهند و زیاده‌خواهی می‌کنند. هاشمی گفت: «خب! کسانی که حسرت قدرت دارند، کسانی که دل از قدرت نمی‌کنند، کسانی که قدرت را برای خودشان ابدی و مادرزادی و ارث حساب می‌کنند، اینها تصورات دیگری هم می‌توانند بکنند. چقدر تلاش شد که نگذارند در کشور اینترنت باشد. چقدر ماهواره را از بالای پشت‌بام‌ها جمع کردند و من نمی‌دانم چه تاثیری کرد؟ نه‌تنها از آگاهی مردم چیزی کم نکرد بلکه بر آگاهی مردم افزود، خیلی از گره‌ها الان باز شده و یک فضای جدیدی به وجود آمده. دو، سه تا مانع هم دارد؛ یکی از موانع بزرگ، خارجی است که هنوز رضایت نمی‌دهد ما آنچه داریم بتوانیم برای خودمان نقد کنیم و استفاده بکنیم. یکی از موانع، داخلی است که فرصت‌طلب‌ها و آنهایی که جدیدالاسلام هستند نسبت به انقلاب زیاده‌خواهی می‌کنند و خب! آن انقلابیون اصلی که در موقعی که هیچکس امید نداشت که بشود رژیم شاه و آمریکا را بیرون کرد، فقط به خاطر اینکه وظیفه انجام بدهند می‌آمدند، میدان و زندان‌ها را پر کرده بودند. الان اکثر آنها را از میدان بیرون کرده‌اند».
از آن جهت که هاشمی‌رفسنجانی برخی دغدغه‌های موجود را به جدیدالاسلام‌ها نسبت داده است، «وطن امروز» با استفتا از دفتر تعدادی از مراجع عظام تقلید نظر ایشان را درباره استفاده از ماهواره جویا شده است. همچنین استفتای موجود از دیگر مراجع تقلید نیز در ادامه آمده است.
سوال «وطن امروز» از حضرات آیات عظام نوری‌همدانی، وحید خراسانی و شبیری‌زنجانی بدین شرح است: با عرض سلام بنده به عنوان یک جوان می‌خواستم بدانم استفاده از ماهواره و مشاهده برنامه‌های آن به لحاظ شرعی چه حکمی دارد؟
آیت‌الله نوری‌همدانی: خرید و فروش و نگهداری آن جایز نیست.
آیت‌الله شبیری‌زنجانی: اگر خوف وقوع در گناه یا ترتب مفسده‌ای دیگر در آن نباشد، فی‌حدنفسه اشکالی ندارد. اگر قانونی در این زمینه وجود دارد بنابر احتیاط رعایت شود.
آیت‌الله وحید خراسانی: اگر فایده حلال آن زیاد باشد که عرفا از آلات لهو به حساب نیاید خرید، فروش، نصب و راه‌اندازی آن جایز است ولی خرید و فروش یا نصب و راه‌اندازی‌ برای استفاده حرام آن به فتوا حرام می‌باشد و اگر فایده‌های حلال آن کم باشد به طوری که عرفا از آلات لهو به حساب می‌آید، خرید، فروش، نصب و راه‌اندازی آن جایز نیست و بنابر احتیاط واجب باید آن را از بین برد و لو به تغییر دادن هیات آن مثل اینکه آن را بشکنند.
در ادامه استفتا از دیگر مراجع عظام تقلید را در این باره مرور می‌کنیم:
سوال: آیا آنتن ماهواره جزو آلات لهو است؟ خرید و فروش و استفاده از آن چه حکمی دارد؟
آیت‌الله بهجت: با وجود فساد، استفاده از آن و خرید و فروش آن جایز نیست.
سوال: آیا خرید و نصب آنتن‌های ماهواره در منازل جایز است؟ و ثانیا استفاده افراد از برنامه چگونه است؟ و ثالثا آیا منع کودکان از دیدن برنامه‌ها، مجوز تهیه و نصب آنتن و استفاده بزرگ‌ترها (پدر و مادر) است یا خیر؟
آیت‌الله فاضل‌لنکرانی: اولا با توجه به آنچه مطلعین اظهار می‌دارند برنامه‌های ماهواره اکثرا موجب شیوع فحشا و منکر، بویژه در رابطه با نسل جوان است. لذا خرید و نصب آنتن‌های ماهواره‌ای جایز نیست. ثانیا صرف استفاده از برنامه‌ها اگر خارج از برنامه‌های فوق‌الذکر باشد و موجب انحراف اخلاقی یا اعتقادی و... نباشد، مانعی ندارد. ثالثا اگر استفاده بزرگ‌ترها در همان محدوده‌ای باشد که در جواب دوم ذکر شد مانعی ندارد ولی در عین حال عدم جواز خرید و نصب به قوت خود باقی است.
سوال: با توجه به اینکه امروز تعداد زیادی شبکه ماهواره‌ای برای تبلیغ دین مبین اسلام و مذهب تشیع در کنار صدها شبکه ماهواره‌ای خبری، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی و... وجود دارد، داشتن ماهواره در منزل و استفاده از آن چه حکمی دارد؟
آیت‌الله مظاهری: جایز نیست.
سوال: استفاده از برنامه‌های ماهواره‌ای چگونه است؟ با اینکه برخی برنامه‌های خوب نیز دارد.
آیت‌الله مکارم‌شیرازی: استفاده از این برنامه جایز نیست و برنامه‌های ظاهرا خوب یا بی‌ضرر آن وسیله‌ای است برای سوق دادن به برنامه‌های فاسد بنابراین نباید مسلمانان از حیله‌های دشمنان اسلام برای نشر فساد در میان مسلمین غافل باشند.
همچنین آیت‌الله میرزاجواد تبریزی در پاسخ به استفتاء از ماهواره مرقوم کرده‌اند: چنانچه نگاه کردن آن باعث تهییج شهوت بر حرام یا ترویج فساد در جامعه باشد، جایز نیست و در غیر این صورت باید مراعات مقررات و قوانین شود.
به هر حال کاملا مشخص است مراجع عظام تقلید که براساس اظهارات آقای هاشمی جدیدالاسلام نیستند، نسبت به مسائلی مانند ماهواره مواضع مشخصی دارند که کاملا با مواضع آقای هاشمی متفاوت است. بنابراین دغدغه‌هایی از قبیل ماهواره تنها محدود به قشر خاصی نیست و یک موضوع فرهنگی بنیادین است.

وطن امروز

-هاشمی:مراجع هم جدید الاسلام هستند ؟!
-ثبت نام هاشمی برای دریافت زمین دولتی !
-دم خروس زیر عبای داعش
-کاهش سرانه شیر

ایران

-اروپا، تحریم شرکت ملی نفتکش ایران را لغو کرد
-روحانی:رکود، تورم و بیکاری دشمنان اصلی جامعه
-دیپلمات ها در وین دست به قلم شدند
-بازتاب کپی برداری هفت سنگ

خراسان

-خراسان رضوی؛ اول در طلاق دوازدهم در ازدواج
-لغو بی سر و صدای مصوبه مهم زیست محیطی
-آمریکا: ایران امتیاز ندهد مذاکرات قطع می شود
-بی اطلاعی مردم و مسئولان از iran.ir

کیهان

-وسایل پرمصرف برق را در ساعات پیک خاموش کنید
-ایران عقب نشینی نکند مذاکرات را قطع می کنیم
-آن دروغگو راست می گفت
-خلیج فارس گلباران شد

آفرینش

-مشکل تخفیف کارت‌ متروی دانشجویان تا هفته آینده رفع می‌شود
-تغییر 2 قانون مهم در پذیرش آزمون سراسری 93
- جزییات آزمون زبان وزارت بهداشت اعلام شد
-مخالفت آمریکا با استقلال کردستان عراق

آرمان

-درخواست تحقیق فوری درباره درز اطلاعات محرمانه آژانس
-افزایش آلزایمر در اثر ریزگردهای 5/2 میکرونی
- نگارش متن توافقنامه جامع شروع شد
-دلواپسان در محکمه دلسوزانه

جام جم

-سایه جنگ رسانه ای غرب بر سرمذاکرات
-ربات ایرانی مثل ماهی شنا می کند
-ناگفته های فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه
-پرسپولیس و استقلال باید منحل شوند

شرق

-سید حسن خمینی:متحجران بعدها سوار قطارها انقلاب شدند
-ما نگران سقوط اخلاقی جامعه هستم
-ناگفته های هسته ای به روایت موسویان
-شکاف طبقاتی بیشتر شد

نسل فردا

-رهبر انقلاب:تبدیل شدن دانشگاه ها به باشگاه های سیاسی سمی مهلک است
-افزایش وام بازنشستگان تامین اجتماعی به 2 میلیون تومان
-رقم واقعی پیشنهاد کی روش کمتر از 15 میلیارد است
-هشدار سازمان سنجش به کنکوری ها

سیاست روز

-برای حل رکود تورمی نیاز به حضور همه گروه‌ها داریم
-طراحی تجزیه عراق و سوریه در نشست محرمانه لندن
-مطالبات معوق بانک‌ها الگوی صنعت بیمه شد
-امروز چه روزی است ؟

دنیای اقتصاد

-تغییر متن پیش نویس توافق جامع هسته ای
-معوقات کلان در محکمه ویژه
-لغو تحریم دانشگاه شریف
-بستر هموار برای خیز بورس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر