جدایی یا طلاق عاطفی بین زن و شوهر یکباره صورت نمی‌گیرد بلکه رابطه آنها بتدریج رو به سردی می‌گذارد و به جایی کشیده می‌شود که انتهای آن یا طلاق عاطفی است یا جدایی کامل. در ادامه این نوشتار نکاتی مطرح شده که با دانستن علائم آن می‌توانید همچون یک هواشناس خبره در زندگی مشترکتان، وقوع توفان در زندگی خود را حدس بزنید و از به خطر افتادن بیشتر زندگی مشترکتان جلوگیری کنید.
کد خبر: ۶۸۳۷۳۱
طوفان دلسردی در روابط زناشویی

جام جم سرا: زن و شوهرها برای اینکه اشتباهات خود را جبران کنند و جلوی خراب شدن بیشتر رابطه و به هم خوردن زندگی خود را بگیرند باید به علائم بحران در روابطشان توجه کنند. علائم بحران در رابطه زن و شوهرعبارتند از:

مصاحبت

در ابتدای زندگی، زن و شوهر برخی اوقات با هم شوخی و تفریح می کنند و از مصاحبت یکدیگر لذت می برند و سعی می کنند رضایت یکدیگر را جلب کنند. وقتی تبادل نظرها و گفتگو ها کم می شود یا از بین می رود نشانه آن است که روابط آن ها رو به سردی است.

عشق و محبت

البته نمی توان انتظار داشت که سال ها پس از ازدواج روابط عاشقانه زن و شوهر مانند دوران اولیه گرم و پرهیجان باشد. زندگی مشترک به تدریج دلبستگی های دیگری بین آن ها به وجود می آورد و علائق مشترکی آن ها را به هم پیوند می دهد. با این حال با از بین رفتن روابط عشقی نشانه عدم توجه زن یا شوهر نسبت به همسر خود می تواند باشد.

اعتماد متقابل

زن و شوهرهایی که به هم اعتماد دارند با هم روابط صمیمانه دارند و بیشتر می توانند مشکلات زندگی را تحمل و برطرف کنند. کم شدن یا از بین رفتن اعتماد متقابل استحکام زندگی آن ها را تهدید می کند.
در زندگی مشترک اختلاف نظرهایی وجود دارد. در همه افراد نقاط ضعفی می توان یافت. ممکن است در گفت و شنود ها با انتقادی دوستانه و بدون آن که رنجش ایجاد کند اختلاف نظر را مورد بحث قرار داد. اما اگر در هر موقعیتی از نقاط ضعف یا اختلاف نظر به عنوان وسیله ای برای تحقیر یا سرزنش همسر استفاده شود نتیجه خوبی نخواهد داشت.

توجه به نقاط ضعف

همسرانی که روابط صمیمانه دارند به صفات خوب و جنبه های مثبت شخصیت یکدیگر توجه دارند و در موقع مناسب آن را ستایش می کنند. اما اگر در گفتگوها و مشاجرات نقاط ضعف یکدیگر را مطرح و به انتقاد یا سرزنش بپردازند نشانه آن است که روابط آن ها خوب نیست و زندگی زناشویی آن ها در معرض خطر قرار دارد.

البته در زندگی مشترک اختلاف نظرهایی وجود دارد. در همه افراد نقاط ضعفی می توان یافت. ممکن است در گفت و شنود ها با انتقادی دوستانه و بدون آن که رنجش ایجاد کند اختلاف نظر را مورد بحث قرار داد. اما اگر در هر موقعیتی از نقاط ضعف یا اختلاف نظر به عنوان وسیله ای برای تحقیر یا سرزنش همسر استفاده شود نتیجه خوبی نخواهد داشت.

تجدید خاطرات

بحث و گفتگو درباره خاطراتِ مربوط به گذشته و اینکه زن و شوهر چگونه با کمک هم مشکلاتی را پشت سر گذاشته اند و توجه به عکس ها و یادگارها نشانه علاقه به زندگی مشترک است. چنان چه این تمایلات ار بین برود و گذشته ها مورد بی اعتنایی قرار گیرد می تواند نشان دهنده عدم علاقه و صمیمیت آن ها باشد.

سرگرمی های مشترک

با وجود آن که زن و شوهر شخصیت های جداگانه ای هستند و هر یک علایق خاصی دارند، با این حال برای آن که به هم نزدیک تر باشند احتیاج به آن دارند که سرگرمی ها یا تفریحات مشترکی داشته باشند ساعاتی را در کنار هم به آن مشغول باشند. چون شرایط تغییر می کند می توان این سرگرمی ها را تغییر داد و دوستان و آشنایان تازه ای پیدا کرد. اگر این مسئله مورد توجه آن ها نباشد، نشانه ای از فاصله افتادن بین آن ها است.

رابطه نزدیک

زندگی مشترک ایجاب می کند که زن و شوهر در کنار هم بوده و به خواسته های هم توجه لازم را داشته باشند. اگر شوهر خیلی دیر به خانه بیاید یا در خانه خود را مشغول کند و به همسر خود کم توجه داشته باشد، یا زن به آراستگی خود و فراهم کردن وسایل آسایش شوهر بی اعتنا باشد، روابط آن ها را نمی توان مطلوب دانست.

درباره مشکلات و ناراحتی ها به گفتگو بپردازید

بسیاری از زن و شوهرها متوجه هستند که با همسر خود رابطه خوبی ندارند ولی از اینکه درباره اختلاف خود به صحبت و گفتگو بپردازند واهمه داشته و از آن خودداری می کنند. در حالی که با تبادل نظر می توان برخی از سوء تفاهمات را برطرف کرد.

این نکته قابل توجه است که چگونگی مطرح کردن مسائل اهمیت زیادی دارد. اگر بیان گله و انتقاد به نحوی توهین آمیز باشد یا با خشونت باشد نه تنها در بهبود روابط اثری نخواهد داشت بلکه آن را بدتر خواهد کرد. مثلا می توان سوال کرد که چه گله ای دارد؟ و چگونه می توانم اشتباه را برطرف کنم؟ ممکن است پیشنهاد او قابل قبول نباشد ولی این پرسش راه سازش و بهبود روابط را هموار می سازد.

هم صحبت خوبی باشید

شنونده خوب بودن و توجه به گفته های همسر اهمیت دارد. شناخت کامل زن و شوهر از یکدیگر در حسن روابط آن ها اثر دارد و این شناخت به وسیله صحبت و گفتگو بدست می آید.

تفریح و سرگرمی را لازم بدانید

برخی از زن و شوهرها مشکلات و گرفتاری های زندگی را مانع از آن می دانند که تفریح و سرگرمی مشترک داشته باشند. در حالی که چنانچه با تفریح یا ورزشِ مناسب ساعاتی را در کنار هم به خوشی بگذرانند در روحیه آنان تاثیر زیادی دارد.

جملات محبت آمیز را فراموش نکنید

همه افراد به محبت احتیاج دارند. زن یا شوهر از همسر خود بیش از آنچه از دیگران انتظار داشته باشند، خواهان محبت هستند. از انتقاد و مقایسه های بی مورد او با دیگران خودداری کنید و از رنجاندن او بپرهیزید.

به خواسته های همسر خود توجه داشته باشید

اگر همسر شما به چیزی احتیاج دارد تهیه آن در روحیه او اثر زیاد دارد.ممکن است آن چیز بسیار ارزان قیمت باشد، اما اهمیت مسئله توجه به تمایلات او و نشانه ای از محبت است.

باید توجه داشت که بین بهترین و صمیمی ترین همسران هم تفاوت نظر یا سلیقه کم و بیش وجود دارد.با گذشت و مهربانی می توان راه سازش را هموار و از خراب شدن روابط جلوگیری و به زندگی نشاط و استحکام بخشید.(ایران مطلب)

Share

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۵
بی نام ونشان
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۸ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۳
۰
۰
دیگه خسته شدم از دوست داشتن یه طرفه خودم.خسته شدم از اینكه مجبورم بخاطر بچه هام زندگی كنم........................
پس كی باید بخاطر وجود خودم زندگی كنم؟
محمد از بندرلنگه
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۷ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۳
۰
۰
منم خسته شدم از این زندگی هیچ علاقه ای همسرم به من نداره
من یك زنم
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۳
۰
۰
با بی نام و نشان موافقم الان فقط زیر یك سقف هستیم به خاطر بچه ولی احساس می كنم این زندگی نیست كه می خواستم و دارم فرصتهای شاد زندگی كردن رو از دست می دهم
یاس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۳
۰
۰
به نظر من حفظ شادی در فضای خانه مهمترین فاكتور حفظ صمیمیت میان زن و شوهر است. پخش موسیقی شاد، گفتن جوك و مطالب خنده دار و ورزش و پویایی از مهمترین عوامل ایجاد شادی است.
بی نام بمان
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۳
۰
۰
من فقط اینرامی دانم كه گذشت خصلت مردان است نه زنان*چون دوره اخرزمان است باید بسوزیم وبسازیم*

نیازمندی ها