jamejamsara
سرا کد خبر: ۶۶۹۵۰۴ ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۰۹:۱۹

اختلافات زوجین بر سر رفت و آمد با خانواده دیگری یکی از مسائل شایع و نسبتا معمول در زندگی زناشویی است و کم یا زیاد بین همه خانواده‌ها وجود دارد، اما مهم‌تر از وجود اختلاف، نوع مدیریت و برخورد با این تعارضات است. در این نوشتار برخی از راهکار‌ها و دانستنی‌ها در این زمینه را بخوانید.

چرا همسرم با خانواده من رفت و آمد نمی‌کند

جام جم سرا:
اگر همسر ما به خانواده‌مان بدبین است و به آن‌ها سوءظن دارد قدم اول این است که کمی درباره بدبینی و سختگیری او احساس مسئولیت کنیم و از خود بپرسیم آیا گفتار یا رفتاری از جانب خانواده من سر زده که باعث بدگمانی او شده است؟

چرا روابط خانوادگی سرد می شود؟

تعداد زیادی از زوجین به دلایلی که در ادامه می خوانید از رفت و آمد و برقراری تعاملات مرسوم با خانواده همسرشان خودداری می کنند، در حالی که ممکن است به نظر شما امتناع ورزیدن از این ارتباط، تنها به یک بهانه گیری شباهت داشته باشد:

دیدارهای مکرر، غیرضروری و بدون برنامه

در موارد زیادی یکی از زوجین وابستگی زیادی به خانواده خود نشان می دهد و دیدارهای مکرر، غیرضروری و بدون برنامه او باعث می شود تا همسرش زبان به اعتراض بگشاید و با سرسختی زیاد، مانع از رفت و آمد او با خانواده پدری اش شود. بسیاری از زوجینی که از این الگوی رفت و آمد تبعیت می کنند با وجود این که در زندگی شخصی شان مشکلات زیادی دارند که حل نشده باقی مانده است، اما درگیری با مشکلات خانواده پدری شان را بر حل مشکلات زندگی زناشویی خود ترجیح می دهند.

زیاد ماندن یکی از اعضای خانواده به عنوان میهمان

در زندگی زوجینی که از چنین الگویی پیروی می کنند، همسران احساس راحتی در منزل خودشان هم ندارند. از آن جا که حضور دائمی عضو میهمان موجب می شود که او ناخواسته در جریان بسیاری از مسائل خصوصی و یا حتی اختلافات آن ها قرار بگیرد ،در نتیجه مرد یا زن به طور کلی امنیت خود را از دست می دهد و بزودی دچار خستگی روانی می شود.

مکالمات تلفنی مکرر و طولانی مدت با والدین

تعدادی از زوجین در محیط منزل نیز دست از وابستگی شان به خانواده بر نمی دارند و حتی در زمان حضور همسر در منزل هم مشغول مکالمات تلفنی طولانی مدت هستند. یقینا موضوع صحبت نمی تواند چیزی جز بازگوکردن مسائل روزمره باشد و همین امر باعث می شود پای دیگران به حریم خصوصی زندگی باز شود و همسر فرد فکر کند در تصمیم گیری های زندگی مشترکش ردپایی از افکار خانواده همسرش وجود دارد. طبیعی است که تکرار چنین اتفاقاتی در طول زمان به شکل گیری بدبینی در یکی از زوجین نسبت به خانواده طرف مقابل منجر شود.

تجربه احساس حقارت در اثر مقایسه های فامیلی

در تعدادی از خانواده ها معمولا یک داماد، عروس یا خواهر و برادر وجود دارد که از ابعاد مختلف بر دیگر اعضای آن خانواده برتری دارد و مورد تعریف و تمجید خانواده است. به طور مثال یکی از دامادها تحصیلکرده و مرفه است و دیگری از موقعیت اجتماعی، شغلی و مالی پایین تری برخوردار است. در چنین مواردی فردی که در ابعاد مختلف از جایگاه پایین تری برخوردار است چه به صورت واقعی و چه در عالم پنداشت ها و برداشت های خود احساس حقارت و یا حسادت می کند و علاقه ای به تعامل با اعضای خانواده همسرش ندارد زیرا احساس می کند که اطرافیان بین او و دیگری تبعیض قائل می شوند.

و دیگر عوامل

همچنین خودشیفتگی و زخم زبان های اعضای خانواده همسر، حضور عضوی در خانواده همسر که ویژگی های اخلاقی مناسبی ندارد و یکی از زوجین نگران است مبادا همسرش از آن فرد تاثیر منفی بپذیرد، دخالت خانواده ها در مسائل اقتصادی زوجین و تربیت فرزندان آن ها و ... همه وهمه موجب می شود تا همسر شما نه تنها شخصا از خانواده تان فاصله بگیرد بلکه مانع از ارتباط شما با خانواده تان نیز بشود.

یک نکته مهم

البته همیشه این طور نیست که همسرتان صرفا به دلیل رفتارهای نادرست شما یا خانواده تان با آن ها قطع رابطه کند، در واقع گاهی اوقات مشکل از خود اوست. حتی ممکن است خانواده شما خیلی به او محبت کند ولی چون او به طور کلی فرد منزوی و گوشه گیر است باز هم از داشتن روابط اجتناب ورزد.

برای پی بردن به این موضوع باید بررسی کنید که آیا همسرتان برای ارتباط داشتن با دیگران از جمله خانواده و دوستان خود نیز بی انگیزه است یا فقط برای رفت و آمد با خانواده شما مشکل دارد. اگر این مشکل در دیگر ارتباط ها هم دیده می شود، لزوم بهره گیری از مشاوره حضوری لازم است. گاهی اوقات نیز برآورده نشدن برخی توقعات (هرچند غیرمنطقی) باعث ایجاد دلخوری و قطع رابطه می شود. به عنوان مثال ممکن است همسرتان توقع حمایت مالی از خانواده شما داشته باشد، در نظر داشته باشید حتی اگر این توقع را بی جا می دانید باز هم می توانید با گفت وگو این اختلاف و سوءتفاهم را حل و فصل کنید. در کل بهتر است از همسر خود بخواهید تا دلایل این قطع رابطه را بازگو کند.(خراسان )

Share

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۳
خیلی مطلب درست و واقعی بود . من به دلیل هم دیدارهای افراطی و غیر ضروری خانمم از رفت و آمد با خانواده اش منزجر شدم و همین باعث ناراحتی و جدل همیشگی ماست . كاش خانم ها در این رفتارشون تجدید نظر كنند. ممنون از سایت شما كه مطالب آموزشی خوبی منتشر می كند
۰
۰
ناشناسی كه تجربه تلخ داشته
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۴
فرزندان ما باید بیاموزند كه با ازدواج از همان روز اول در زندگی خود با ید استقلا ل داشته باشند و این استقلا ل یعنی بوجود اوردن یك فرهنگ جدید - یك خانواده جدید كه فرزندان ونسلی كه از خود به جا می گذاراند تحت تربیت و تعالیم انها بزرگ خواهند شد بدین ترتیب از همان ابتدا باید قبول كنند كه خانواده من وتو دیگر وجود ندارد خود یك خانواده هستند در غیر اینصورت این فكر در روح شان رسوخ خواهد كرد و به نسل بعداز خود نیز این اموزش غلط را القا خواهند كرد بعداز ازدواج باید احترام خانواده های خودشان را حفظ كنند اما قرارنیست مشكلا ت یك خانواده دیگر را به زندگی خود راه دهند حتی اك ر پدر ومادرشان باشند و اینده خود را خراب كنند و اما خانواده ها باید به تمام فرزندان خود اموزش دهند كه در زندگی شخصی (خواهران و برادرانشان) هم دخالتی نكنند مگر به خواسته هر دو زوج باشد باید به فرزندان بیاموزیم كه محبت كردن به هم همراه با دخالت نباشد و این تنها زمانی میسر است كه فرزندان از همان كودكی مستقل از هم تربیت شوند و گاه حس مسئولیتی كه نسبت به یكدیگر در كودكی فرزندانمان در انها ایجاد می كنیم نتایج ان بعداز ازدواجشان به دخالت در زندگی شان را فراهم كرده ایم . به دختر یا پسرمان در كنار سفره عقد اموزش دهیم كه زندگی جدید من و تو ندارد شما بعداز این ما می شوید
۰
۰
نازنین
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
ممنون از مقاله خوبتون .این مطلب دقیقاًراجع به مسئله و مشكل من صادق هست . 2 سال هست كه فكر میكردم همسرم مشكل داره ولی بعد از خواندن این مطلب میبینم مشكل از رفتارخواهر و برادر و حتی گاهی خودم بوده .
۰
۰

یادداشت

بیشتر
بازیگران بی‌قاعده طبیعت

بازیگران بی‌قاعده طبیعت

موتور سوار می‌افتد دنبال آهو. آهو پا می‌گذارد به فرار. موتورسوار گاز می‌دهد. مغز آهو فرمان به فرار می‌دهد.

گوهری كه از دست رفت

گوهری كه از دست رفت

كل جامعه هنری ما شاید به صدهزار نفر هم نرسد كه نسبت به جمعیت 80 میلیونی كشورمان واقعا چیزی نیست ولی واقعا تسهیلاتی كه به هنرمندان می‌دهیم ناچیز است امابه‌محض این‌كه هنرمندی فوت می‌كند تازه یادمان می‌افتد كه چه گوهری را از دست داده‌ایم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر