jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۶۷۴۴۷   ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۰:۳۱

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید « کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

بانوی ایرانی، مربی ارتش آمریکا!

سفر یک وزیر با هواپیمای اختصاصی به کشور همسایه

روزنامه خراسان نوشت:بر اساس ابلاغیه یک مقام ارشد اجرایی که به استناد ماده ۳۱ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت صادر شده، یکی از مسئولان سیاسی کابینه این مجوز را دریافت کرده است که در سفر سه روز خود در اردیبهشت ماه سال جاری به یکی از همسایگان کشورمان، از هواپیمای اختصاصی استفاده کند.

دستور فوری دولت برای آب شرب قم

خراسان آورده: پس از بررسی های صورت گرفته در هیئت دولت، برای تسریع در تامین آب شرب مناسب و پایدار برای اهالی شهر مقدس قم، مقرر شده مبلغ 250 میلیارد ریال اعتبار به صورت تملک دارایی سرمایه ای از محل منابع ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت برای تکمیل ساختمان سد کوچری به منظور آبرسانی از سرشاخه های دز به قمرود جهت تأمین آب آشامیدنی شهر قم در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد.

ناخرسندی از آرامش جایگاه‌های بنزین!

روزنامه ایران درخبر اول این که یکی از روزنامه‌های صبح دیروز با انتشار گزارشی اقدام به تهییج افکار عمومی درباره افزایش قیمت بنزین کرده است.این در حالی است که طیفی دیگر از روزنامه‌ها تصویر آرامش جایگاه‌ها بعد از تغییر قیمت را در صفحه نخست خود منتشر کرده‌اند.

مستند نامستند

روزنامه ایران در خبر دیگرنوشت: این که یک منبع آگاه در دفتر رئیس‌جمهوری اطلاعات و نحوه تدوین مستند «من روحانی هستم» را ناصحیح خواند. وی مستندات این فیلم را «نادرست» توصیف کرد و گفت: سال گذشته به تهیه‌کنندگان مستند در این خصوص تذکر و توجه لازم داده شد که نسبت به اصلاح آن اقدام کنند، اما این کار انجام نشده است.

گفتنی است این فیلم اگرچه با هدف بازخوانی زندگی و عملکرد رئیس جمهوری ساخته شده اما با مواضع خاص جریان منتقد دولت همراه است و در آن افتراهایی علیه حجت‌الاسلام حسن روحانی بویژه در مورد دوره ریاست وی بر پرونده هسته‌ای عنوان شده است

پیشنهاد دفن «فرای» در کویر مرنجاب

ایران آورده: شنیدیم که رئیس شورای اسلامی شهر آران و بیدگل -یکی از شهرستان‌های استان اصفهان- خواستار دفن پیکر ریچارد فرای در این شهرستان شد.

«عباسعلی دهقانی» با برشمردن خدمات فرای برای ایران گفت: آغوش گرم پهنه کویری آران و بیدگل (واقع در استان اصفهان) آماده استقبال از پیکر فرای است و در صورتی که شرایط انتقال پیکر این ایران‌شناس برجسته به کشور فراهم شود، این آمادگی وجود خواهد داشت که او در منطقه کویر مرنجاب آران و بیدگل به خاک سپرده شود. ریچارد فرای وصیت کرده بود که پس از مرگش، او را در حاشیه زاینده‌رود اصفهان و در کنار قبر استادش، «پوپ» دفن کنند اما برخی از نمایندگان اصفهان با آن مخالفت کردند.

حمله همسر دولتمرد سابق به همسر رئیس جمهوری!

روزنامه ایران نوشت: با خبر شدیم که یکی از سایت‌های نزدیک به جبهه پایداری از بازتاب منفی سخنان حسینیان درباره مهمانی همسر رئیس جمهوری برآشفته و تأکید دارد که منظور حسینیان دور کردن همسر حسن روحانی از سیاست است.

نکته جالب ماجرا این است که این سایت از سوی «فاطمه رجبی» همسر یکی از دولتمردان سابق هدایت می‌شود. او در دولت قبل هر روز اتهام و افتراهایی نثار رؤسای سابق جمهوری می‌کرد. روح‌الله حسینیان در نطق خود گفته بود که همسر حسن روحانی نباید در «سیاست» دخالت کند. وی توضیح نداد که چرا وقتی همسر آن مقام سیاسی دولت قبل هر روز در رسانه‌های مختلف علیه شخصیت‌های برجسته نظام افتراهایی را مطرح می‌کر د،سکوت کرده بود.

نتیجه یک نظرسنجی یارانه‌ای

ایران آورده:خبر رسیده که یک سایت خبری درباره علت ثبت‌نام مردم برای دریافت یارانه نظرسنجی کرد. 34038 کاربر در نظر سنجی خبرآنلاین شرکت کرده و 61 درصد معتقد بودند «عملکرد اقتصادی دولت قبل و رشد فساد مالی در آن دوره» بزرگترین عامل درخواست مجدد مردم برای دریافت یارانه است. 15 درصد شرکت‌کنندگان نیز نیاز مالی را دلیل انصراف ندادن مردم ارزیابی کرده‌اند.

دیدار سیدهادی خامنه‌ای با مادر زهرا رهنورد

ایران دریک خبر دیگر نوشت:این که حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه‌ای - دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) - به همراه جمعی از اعضای سازمان جوانان این مجمع، با خانم نواب صفوی مادر زهرا رهنورد دیدار کردند.

در این دیدار که فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و سایر اعضای خانواده وی نیز حضور داشتند، گزارشی از وضعیت پزشکی و درمان والدین خود و نیز شرایط حصر آن‌ها به سیدهادی خامنه‌ای ارائه و نسبت به وضعیت سلامتی آن دو ابراز نگرانی کردند. دبیرکل مجمع نیروهای خط امام در ادامه به بیان خاطراتی از میرحسین موسوی و زهرا رهنورد پرداخت. مادر زهرا رهنورد نیز در این دیدار ضمن تشکر از سیدهادی خامنه‌ای و همراهان وی، به بیان توصیفاتی از فرزند و داماد خود و نیز خاطراتی از آن‌ها پرداخت.

ابتکار «توقیف شد»

ایران نوشت: مطلع شدیم که روزنامه «ابتکار» توسط دادسرای رسانه توقیف شد. «محمدعلی وکیلی»، مدیرمسئول این روزنامه گفت: صبح دیروز نامه‌ای از سوی دادسرای رسانه به وی رسیده که در آن، به استناد ماده 11 قانون مطبوعات، این روزنامه شامل حکم توقیف دانسته شده بود. به گفته وی اتهام روزنامه ابتکار «نشر اکاذیب» عنوان شده اما مشخص نشده کدام مطلب روزنامه منظور نظر بوده است.

در درباره دلیل توقیف روزنامه ابتکار نوشت این روزنامه خبر جا به جایی رئیس سازمان زندان ها را «برکناری» نامیده بود « در حالی که رییس سازمان زندان‌ها برکنار نشده، بلکه به سمت دیگری منصوب شده است. » مدیرمسئول روزنامه‌ «ابتکار» امروز در دادسرای رسانه تفهیم اتهام خواهد شد.

درخواست ورود دادستان به موضوع بند 350

روزنامه ایران نوشت:خبردار شدیم که برخی از حقوقدانان و وکلا از دادستانی خواستند به موضوع اتفاق‌های بند 350 زندان اوین ورود کند.در همین راستا «هوشنگ پوربابایی» وکیل دادگستری به ایسنا گفت که«دادستان به عنوان مجری احکام و مقام قضایی صالح در صورت وقوع جرم، باید این گزارش را مطالعه کند و اگر زندانیان در داخل زندان مرتکب جرمی شدند یا مأموران زندان تعرضی کرده یا خارج از مقررات اقدام کردند تحت تعقیب قرار گیرند.»

خبرسازی علیه خود

ایران نوشت:گفته می شود که یک طیف سیاسی در کشور اقدام به خبرسازی علیه خود کرده است.

اتاق فکر این جریان،ابتدا خبری درباره حضور یا غیبت نامزدهای احتمالی خود در انتخابات مطرح می‌کنند و بعد از چند روز خودشان آن را تکذیب می‌کنند.

هدف از این خبرسازی،حضور فعال در رسانه‌هاست. به اعتقاد این جریان با این روش کاندیداهای مورد نظر فراموش نمی‌شوند. همین رسانه‌ها بشدت از سخنرانی‌های اخیر «محمد رضا عارف» و فعالیت‌های اخیر «غلامحسین کرباسچی» و حزب کارگزاران سازندگی ابراز نگرانی کرده‌اند.

درخواست مجوز«جبهه جانبازان»

ایران آورده:خبر می رسد که فهرست «جبهه جانبازان انقلاب اسلامی» نهایی شد. به گزارش فارس «قدرت‌الله رحمانی» سخنگوی این جبهه گفت که 17 عضو به عنوان هیأت مؤسس خواستار دریافت مجوز فعالیت از وزارت کشور شدند.اسماعیل کوثری، حسین مظفر، مجتبی شاکری، علیرضا زاکانی و علیرضا پناهیان از اعضای هیأت مؤسس این جبهه نوپا هستند.

توصیه «هافینگتون پست» به کنگره امریکا

ایران دست آخرنوشت: این که نشریه «هافینگتون پست» با انتشار مقاله‌ای از نمایندگان کنگره امریکا خواست تا «باراک اوباما» رئیس جمهوری امریکا را برای رسیدن به توافق نهایی با ایران همراهی کنند.

«هافینگتون پست» در این مقاله مذاکرات هسته‌ای با ایران را همانند موضوع گسترش تجارت امریکا با ژاپن ارزیابی کرده و می‌نویسد: «کنگره امریکا به جای ایفای نقش «پلیس بد» باید آمادگی خود برای همراهی با رئیس جمهوری امریکا به منظور لغو تحریم‌های وضع شده علیه ایران را اعلام کند.»

به گزارش تدبیر، نشریه «تایمز» نیز به ناهماهنگی کنگره با «اوباما» اشاره کرده و اظهار داشته که این موضوع بر ناکامی رئیس جمهوری امریکا در رسیدن به توافق جامع تجاری با ژاپن در جریان سفرش به آن کشور نیز تأثیرگذار بوده است.

بانوی ایرانی، مربی ارتش آمریکا!

روزنامه قدس به نقل از سایت عصر ایران نوشت: یک بانوی ایرانی 34 ساله ساکن کالیفرنیا آمریکا مربی زبان فارسی برای افسران و درجه داران ارتش آمریکا است. «ساناز توفیق راد» در دهه 1990 به همراه خانواده خود به آمریکا مهاجرت کرده است.

اقدام جالب برابر کاخ ملکه انگلیس

قدس از قول عصرایران آورده: در اقدامی جالب یک جوان 32 ساله انگلیسی با حضور در مقابل کاخ باکینگهام (اقامتگاه ملکه بریتانیا در لندن) با پهن کردن سجاده نماز خواند. اقدام این جوان با تعجب گارد امنیتی، عابران و گردشگرانی که برای بازدید از اقامتگاه ملکه به کاخ باکینگهام می روند، مواجه شد.

272 ایرانی در ترکمنستان زندانی هستند

قدس از قول مشرق نوشت: شنیده ایم در حال حاضر 272 ایرانی در ترکمنستان زندانی هستند که اکثر آنان را تجار و راننده های ترانزیت تشکیل می دهند. پسر دیپلمات اسبق ایران در ترکمنستان نیز از جمله این زندانیان است.

ایمیل های شما خوانده می شود!

قدس از قول باشگاه خبرنگاران نوشت: گوگل بتازگی قوانینی را به ثبت رسانده که امکان رصد پستهای الکترونیکی شخصی افراد را برای این شرکت آسان و قانونی کرده است. در این قوانین درج شده که می توان به اطلاعات شخصی افراد در ایمیلهای آنها دسترسی پیدا کرد. این مسأله با واکنش منفی کاربران گوگل مواجه شده است.

صلاحیت نداری که نداری درعوض سوءپیشینه که داری!

روزنامه کیهان نوشت:سرپرست روزنامه دانشگاه آزاد با وجود سوابق بازداشت از سوی وزارت اطلاعات و فقدان مدارک تحصیلی لازم، برای تصدی مدیرمسئول این روزنامه معرفی شده است.

به گزارش ندای انقلاب «احسان-م» طی چندسال گذشته به دلیل فقدان شرایط مذکور، به عنوان سرپرست روزنامه دانشگاه آزاد را به صورت غیرقانونی اداره می‌کرد.

بر اساس ماده 9 فصل پنجم قانون مطبوعات از جمله شرایط صاحبان امتیاز و مدیران مسئول روزنامه‌ها و نشریات داشتن صلاحیت علمی در حد لیسانس است. همچنین در تبصره 6 این ماده آمده است که هیئت نظارت موظف است جهت بررسی صلاحیت متقاضی و مدیر مسئول از مراجع ذیصلاح (وزارت اطلاعات و دادگستری و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) استعلام نمایند.

این در حالی است که با حکم کمیته انضباطی از ادامه تحصیل نامبرده جلوگیری به عمل می‌آید و نمی‌تواند مدرک تحصیلی کارشناسی بگیرد.

حمله به تیم اقتصادی دولت برای تبرئه اصلاح‌طلبان

کیهان نوشت:در پی بروز برخی بی‌تدبیری‌ها در تصمیمات اقتصادی دولت، یک روزنامه اصلاح‌طلب در تیتر صفحه اول خود نوشت: تیم اقتصادی روحانی ضعیف است.

آفتاب‌یزد از قول بهمن آرمان تأکید کرد: آقای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، قبلا به عنوان فرماندار و نماینده مجلس و وزیر صنعت فعالیت کرده و اگر در مورد دیگر منصوبان اقتصادی دولت نیز این بررسی را انجام دهیم به این نتیجه خواهیم رسید که حلقه تنگ استفاده از مدیران در دولت یازدهم کماکان سر جای خود باقی مانده است. در رابطه با هدفمند کردن یارانه‌ها هم متاسفانه ما به جای اینکه از ابزارهای نوین، کارشناسان مستقل و... استفاده کنیم به دنبال راه‌های دیگری هستیم.

کارشناس روزنامه آفتاب‌یزد با بیان اینکه «آزمون انصراف یارانه‌ها بسیار نامناسب، ورشکسته و درعین حال دارای بازتاب‌های سنگین است» به تلاطم‌های اخیر در بورس اشاره می‌کند و می‌گوید: تیم اقتصادی در حال حاضر در مورد بورس درست عمل نمی‌کند، تصمیمات آنها باعث می‌شود شاهد افت شاخص بورس باشیم این تیم با مسائل واقعی اقتصاد آشنایی ندارد. وی ادامه می‌دهد: من امیدوارم که این رای عدم اعتماد مردم به دولتمردان ما، این نتیجه‌گیری را به دنبال داشته باشد که در چیدمان مردان اقتصادی خود دگرگونی اساسی ایجاد کنیم و اجازه دهیم مبانی علمی جایگزین جناح بندی‌های سیاسی شود.

تخطئه تیم اقتصادی دولت از سوی اصلاح‌طلبان در حالی است که بسیاری از تصمیم‌سازی‌های اقتصادی دولت، با سیاست‌های اقتصادی دولت‌های سازندگی و اصلاحات قرابت کامل دارد ضمن اینکه شاکله تیم اقتصادی دولت نیز اصلاح‌طلب است و از این جهت به نظر می‌رسد مدعیان اصلاح‌طلبی به جای پاسخگویی درباره عملکرد اجرایی خود می‌کوشند به دولت پیشدستی کرده و خود را از مسئولیت تصمیمات توأم با بی‌تدبیری، تبرئه کنند!

گسترش محیط امنیتی نشانه قدرتمندی ایران در منطقه است

کیهان نوشت:یک روزنامه وابسته به رژیم سعودی معتقد است ایران با قدرت محیط امنیتی خود را در منطقه گسترش داده است.

الشرق‌الاوسط چاپ لندن نوشت: گسترش محیط امنیتی، الگویی برای ممانعت از تهدید کشورهای متخاصم است. محیط امنیتی یک دولت در واقع به منطقه و یا گستره‌ای اطلاق می‌شود که در صورت هرگونه تعدی و دست‌اندازی طرف مقابل به آن، تهدیدی مستقیم برای امنیت دولت محسوب می‌شود.

الشرق‌الاوسط افزود: دامنه محیط امنیتی به قدرت و گستره نفوذ خارجی کشورها بستگی دارد، به این معنی که هرچه قدرت و نفوذ کشوری کم باشد، محیط امنیتی آن نیز محدود خواهد بود و برعکس.

این روزنامه می‌نویسد: پیشرفت فناوری و تولید تسلیحات دوربرد، در افزایش توان نظامی کشورها برای دست‌اندازی به آن سوی مرزهایشان، دخیل است و دایره تهدیدها را به دورترین نقطه از مرزهای آن کشورها منتقل می‌کند. موشک‌های دوربرد بالستیک، هواپیماهای جنگی، گروه‌ها و سازمان‌های سیاسی و نظامی در کشورهای همسایه و ایجاد پایگاه‌ها و ائتلاف‌های نظامی و برپایی نظام‌های امنیتی مشترک با کشورهای همجوار، از جمله مولفه‌های دخیل در دامنه محیط امنیتی است. ایران از زمان پیروزی انقلاب در سال 1979 در حال گسترش محیط امنیتی خود است. ضرورت این مسئله برای ایران پس از اشغال افغانستان و عراق توسط آمریکا ملموس‌تر شد.

روزنامه سعودی خاطرنشان کرد: «ایران از هیچ کوششی برای گسترش محیط امنیتی خود دریغ نمی‌کند و در این راستا، سعی دارد به ابزارهای دیگری مانند سامانه موشک‌های دوربرد که نزدیک به دو هزار کیلومتر برد دارد، دست یابد. محور موسوم به مقاومت و تداوم آن، هدف نظام ایران برای تقویت محیط امنیتی‌اش است. ماندن نظام سوریه این متحد راهبردی ایران در قدرت، به علاوه تداوم حمایت‌ها از حزب‌الله، جنبش حماس و جهاد اسلامی بی‌شک از سازوکارهایی است که محیط امنیتی نظام ایران را تقویت می‌کند.

از این رو است که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس حمایت از مقاومت را متضمن واقعی منافع ایران می‌داند و معتقد است که جبهه مقاومت یکی از عوامل اصلی تامین‌کننده منافع ملی ایران در حال و آینده است. بر این اساس، چرایی تداوم دفاع نظام ایران از سوریه و معنی واقعی این سخن فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب ایران مشخص می‌شود که گفت اسد در قدرت می‌ماند زیرا ایران چنین خواسته است. بی‌شک ایران اکنون یک کشور تاثیرگذار در منطقه است.

فارین پالیسی: حضور آمریکا در آسیا برای سلطه است نه بشر دوستی

یک نشریه آمریکایی هشدار داد که شرکای آسیایی درباره قدرت باقی مانده در چنته کاخ سفید به تردید افتاده‌اند.

فارین‌پالیسی با اشاره به سفر اوباما به چند کشور آسیایی نوشت: این سفر برای اطمینان دادن به متحدان آمریکاست اما حوادث دیگر مناطق بین‌المللی شک و تردیدهایی را در خصوص میزان اجرایی بودن وعده‌های اوباما ایجاد کرده است. این مسأله نگران کننده است که تمام تلاش‌هایی که او در این سفرمی‌کند به وعده‌های بسیار و سخنرانی‌های رنگین محدود خواهد شد و این در حالی خواهد بود که وی اندک تعهدی از میزبان‌های خود دریافت نخواهد کرد.

استفن والت سردبیر فارین‌پالیسی می‌افزاید: این سفر هم مانند بسیاری از سفرهای دیگر در میانه شک و تردید به اعتبار ایالات متحده رخ می‌دهد. اگر آمریکا و ناتو برای کمک بیشتر به اوکراین کاری نکنند، این سهل‌انگاری چه مسائلی را متوجه تعهد ما به توافقنامه‌های جاری در خصوص دریاهای جنوب و شرق چین می‌کند؟ سؤال دیگر هم این است که اگر ایالات متحده کاری برای حل بحران در اوکراین و یا سوریه بکند، این تلاش‌ها چه پیامی برای متحدان آمریکا در منطقه آسیا دارد در خصوص توانایی اوباما برای تبدیل کردن این منطقه به اولویت نخست در حالی که هر لحظه ممکن است که حوادث در سایر نقاط باز هم توجه اوباما را جلب کند؟ مهم نیست که ایالات متحده چه می‌کند اما مسأله اینجاست که پرسش در خصوص قدرت باقی مانده در چنته ایالات متحده و استراتژی‌های این کشور باز هم به ذهن شرکای آسیایی ما خطور کرده است.

فارین پالیسی خاطرنشان کرد: اعتبار تعهد آمریکا به آسیا به آنچه که از زبان رؤسای جمهور می‌شنویم و یا تعدد سفرهای آنها به این منطقه ربطی ندارد اما به این مسأله بستگی دارد که تا چه اندازه دیگر کشورها اعتقاد دارند که نفع ایالات متحده هم در سرمایه‌گذاری و حضور در آسیا است. اگر واقعاً حضور مؤثر و استراتژیک آمریکا در منطقه آسیا به نفع ایالات متحده نباشد، هیچ سخنرانی جذاب و یا دست دادن‌های مقابل دوربین خبرنگاران نمی‌تواند غیر این را به شرکای آسیایی ما اثبات کند.

والت معتقد است: اوباما باید وقت بسیاری را در آسیا گذرانده و به مقام‌های این کشور توضیح دهد که چرا حفظ حضور امنیتی آمریکا در آسیا در چارچوب تأمین منافع ایالات متحده است. این سیاست به دلیل حس بشردوستی آمریکا نیست بلکه در منافع ایالات متحده، ‌جغرافیای سیاسی و آرزوهای طولانی مدت آمریکا در باقی ماندن به عنوان یک هژمونی منطقه‌ای در آسیا ریشه دارد.

در ادامه این تحلیل آمده است: مدیریت رابطه با شرکای آسیایی در حقیقت چالشی جدی در چند سال آتی خواهد بود. امروز برخی متحدان آمریکا روزهای تنش با یکدیگر را تجربه می‌کنند و در این شرایط اگر آمریکا نگاه خود را متوجه مناطق دیگر کند و به آسیا نگاه تفقدآمیزی نداشته باشد، آسیایی‌ها از این بی‌مهری و عدم توجه به خود به ستوه خواهند آمد. اگر آمریکا باز هم توجه خود را به سمت آسیا معطوف داشته و کارهای بیشتری انجام دهد سپس متحدان این کشور، واشنگتن را متهم می‌کنند که در حال دوباره نظامی‌سازی منطقه و تهدید به راه‌اندازی جنگ سرد جدیدی است.

دولت به تورم دامن زد مردم نتوانستند انصراف دهند

کیهان آورده:اینکه بیش از 90 درصد مردم به دولت اعتماد نکردند به خاطر سیاست اشتباه دولت در دامن زدن به تورم بود.

حسین راغفر اقتصاددان متمایل به اصلاح‌طلب در مصاحبه با «دانا» اظهارداشت: اینکه 91 درصد مردم برای دریافت مجدد یارانه نقدی ثبت‌نام کردند از اشتباهات دولت بود؛ اگر دولت قیمت‌ها را افزایش نمی‌داد و یا اعلام نمی‌کرد که قرار است قیمت‌ها افزایش یابد یا حتی برعکس اعلام می‌کرد که فعلا افزایش قیمت نخواهیم داشت در اینصورت بسیاری از افراد برای دریافت یارانه ثبت‌نام نمی‌کردند؛ اما وقتی خود دولت رسما می‌گوید که افزایش قیمت داریم، مردم هم اینگونه استنباط می‌کنند که برای جبران بخشی از افزایش هزینه‌هایی که قرار است در آینده ایجاد شود، حتما ثبت‌نام می‌کنیم. بنابراین خواست دولت اینگونه اجابت نمی‌شود.

وی گفت: دولت می‌توانست و هنوز هم می‌تواند این کار را بکند؛ قیمت‌ها را دست نزند و این را به مردم اعلام کند. بعد خدماتی را به مردم ارائه دهد که این خدمات خود می‌تواند اعتماد مردم را جلب می‌کند. مردم اگر مطمئن شوند که مثلا خدماتی مثل خدمات سلامتی به آنها رایگان داده می‌شود یا خیلی ارزان خواهد بود، در این صورت وقتی دولت به مردم می‌گوید که ما از منابع صرفه‌جویی شده می‌خواهیم خدمات دیگری ایجاد کنیم، مردم به دولت اعتماد خواهند کرد.

وی افزود: مردم باور و اعتماد نمی‌کنند جز به این طریق که تغییرات به شکلی در کیفیت زندگی‌شان یا سطح زندگی یا زندگی روزمره‌شان، خودشان را نشان دهد. وقتی مسئولان دولتی اعلام می‌کنند که ما ناگزیر هستیم که قیمت‌ها را افزایش دهیم، مردم هم می‌گویند حالا که دولت می‌خواهد قیمت‌ها را افزایش دهد بنابراین ما هم ثبت‌نام می‌کنیم تا بخشی از هزینه‌هایی که دولت می‌خواهد به ما تحمیل کند خودش جبران کند. این سیاست‌ غلط دولت بود که این را اعلام کرد.

راغفر با تأکید بر لزوم توقف افزایش قیمت‌ها از سوی دولت گفت: این رئیس‌جمهور بیان می‌کنند با اجرایی شدن فاز دوم تورم ناچیزی خواهیم داشت درست نیست و به نظرم اطلاعات غلطی به رئیس‌جمهور داده شده است و قطعا فشار تورم تشدید خواهد شد؛ همچنان که تا به حال هم خودش را در بازار ارز نشان داده است.

در همین زمینه سایت پول‌نیوز در تحلیلی خاطر نشان کرد: دولت در بحبوحه ماجرای دعوت به انصراف، بحث افزایش قیمت بنزین و گاز را به میان کشید و گفت که از اول اردیبهشت- یعنی از فردای اتمام مهلت انصراف - قیمت بنزین و گاز را بالا خواهد برد. همین یک موضوع باعث شد افراد زیادی انصراف ندهند زیرا با خود اندیشیدند که با افزایش قیمت گاز و بنزین، شاهد رشد قیمت‌ها در سطح عمومی خواهند بود و لذا انصراف ندادند. مورد بعدی افزایش قیمت برق بود که درست در بحبوحه انصراف‌ها، برق از سر مردم پراند و هر چند شخص روحانی وارد ماجرا شد و نهایتا کار به ابطال قبوض صادره برق کشید اما خیلی‌ها را نگران کرد و از انصراف بازداشت. دولت هر چند گفت که قیمت برق، قرار نیست خیلی بالا برود ولی اعتراف کرد که مردم باید بیش از ماه‌های قبل، پول برق بدهند.

آب سنگین، آب سبک می‌شود کاهش تحریم‌ها... شاید وقتی دیگر!

کیهان نوشت:یک اندیشکده آمریکایی بندهای احتمالی توافق جامع مورد نظر غرب در مذاکرات هسته‌ای با ایران را منتشرکرد.

دالیا داساکای و جنیفر مارتینی دو تحلیلگر اندیشکده رند مهمترین اصول توافق جامع هسته‌ای میان ایران و 5+1 را که احتمالاً تا دو ماه دیگر نهایی خواهد شد، به شرح ذیل بیان کرده‌اند 1. ایران به غنی‌سازی ادامه خواهد داد، اما به صورت محدود. این محدودیت‌ها شامل درجه غنی‌سازی و تعداد سانتریفیوژها خصوصاً در سایت فوردو است. 2. رآکتور آب سنگین اراک به یک رآکتور آب سبک تبدیل خواهد شد که قابلیت بازفرآوری نداشته باشد و تحت نظارت کامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باقی بماند.

این توافق شامل بازرسی‌های سرزده آژانس از تأسیسات هسته‌ای ایران خواهد بود؛ ایران متعهد می‌شود نسبت به امضا و تصویب پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان.پی.تی) اقدام کند. امضای این پروتکل به آژانس اجازه بازرسی سرزده از سایت‌های اعلام نشده را می‌دهد. به گزارش مشرق دو بند دیگر به این شرح است: 4. ایران متعهد می‌شود اطلاعات لازم درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای خود را ارائه کند. 5. کاهش تدریجی تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران به اجرای توافق‌نامه منوط می‌شود. ضمناً رفع تحریم‌های یک جانبه آمریکا با تصویب قوانین جدید در کنگره این کشور صورت خواهد گرفت.

در همین حال دیوید ایگتانیوس در واشنگتن پست خاطرنشان کرد: در ایران انقلابی هیچ اراده‌ای برای سازش دیده نمی‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
واقعا برای خودم متاسفم كه از یارانه ام گذشتم....................
۰
۰
صادق
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
مطالب نوشته در مورد یارانه توهین به مردم است اقای نویسنده دانا
۰
۰

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها