jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۶۷۰۸۰   ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۴:۱۰

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد :‌ تجمیع بیمه ها مشکلات اجرایی، مالی و اجتماعی فراوانی دارد و ساختارها را نمی توان به یک باره تغییر داد و پس از گذشت چند سال ازتدوین برنامه پنجم توسعه این امر مستلزم برنامه ای است که بتوان براساس آن منابع را یکسان کرد و تجمیع افقی گامی است بنیادین که آغاز خواهد شد .

وزیر رفاه، مخالف جدی تجمیع بیمه ها

به گزارش جام جم و به نقبل از مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دکتر علی ربیعی که امروز به مناسبت دومین روزهفته کارگر با عنوان کارگر، سلامت، ‌رفاه وتامین اجتماعی در همایش هفته سلامت - با شعاریک عمر سلامت با خود مراقبتی - درمحل سالن همایش های رازی و با حضور معاون اول رئیس جمهور ، وزرای بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، آموزش و پرورش ، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ،‌ برگزار شد ادامه داد :‌ پیشگیری محورشدن و خودمراقبتی علاوه بر اینکه مقوله فرهنگی است مساله ای اقتصادی نیز هست . به این معنا که پیشگیری محور شدن نیازمند سرمایه گذاری است .
وی اعلام کرد :‌ کاستن از بیماری های قلبی ، ترویج رژیم های غذایی سالم تر ، ایجاد زیرساخت های توسعه ورزش ،‌کاستن از آلودگی هوا و بسیاری اقدامات دیگردرحوزه پیشگیری و تغییر سبک زندگی نیازمند تغییر درالگوی تخصیص منابع است .

این وزیر گفت :‌ به عنوان مثال تحت پوشش قراردادن آزمایش های ژنتیک علیرغم هزینه های بالایی که دارد بسیارارزان تر ازعلاج معلولان درجامعه است .
ربیعی اضافه کرد :‌سازمان های بیمه گردرایران باید به طور جدی اقدامات پیشگیرانه را نیز مورد حمایت بیمه ای قراردهند .
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی بابیان این که هنوز رسانه ها به طور جدی درزمینه خودمراقبتی کارنکرده اند ارتقاء فعالیت رسانه ها را عامل افزایش فعالیت های پیشگیرانه درکشور دانست .
وی خاطرنشان کرد: ‌به نظرمن مجموعه اقدامات آموزش و پرورش ،‌ رسانه ها ، جهت گیری های سازمان های بیمه گر ، جهت گیری های ساختاردرمان وجهت گیری فعالان اقتصادی می تواند یک عمر سلامتی را برای ایرانی ها به ارمغان بیاورد .
دکترربیعی با اشاره به دومین روز هفته کارگرکه به عنوان روز کارگر،‌سلامت رفاه و تامین اجتماعی نام گذاری شده است گفت: ‌بیمه شدن بیش از 35 میلیون نفردرسازمان تامین اجتماعی نشان دهنده اهمیت این سازمان درنظام سلامت است .
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : درتلاش هستیم که در سال 93 نقش مشارکت کارگران و کارفرمایان را درنظارت برسازمان های بیمه گر افزایش دهیم .
وی بابیان این که دولت امانتدار موقت سازمان هایی مانند تامین اجتماعی است یاد آورشد : ایمنی فکری ، امنیت شغلی وامنیت برای زندگی آینده کارگران درگروی عملکرد خوب ما درتامین اجتماعی است .
دکترربیعی اضافه کرد :‌ ما برنامه نظارت و حضور شرکای اجتماعی دردرمراکزتصمیم گیری و هیات امنای سازمان تامین اجتماعی را افزایش خواهیم دادوگفت و گوی سه جانبه پیرامون مسائل بیمه های اجتماعی درسرلوحه کارما قراردارد .
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود دراین همایش به دانش آموختگی خود دررشته جامعه شناسی اشاره و تصریح کرد :‌
سلامت و بهداشت در دنیای توسعه‌یافته، موضوع و دانشی بین‌رشته‌ای شده وعلوم انسانی و اجتماعی هم به طرق مختلف در این علم دخیل شده‌اند.
وی ادامه داد :‌اقتصاد سلامت، جامعه‌شناسی سلامت، و اقتصاد سیاسی سلامت در کنار بسیاری رشته‌های دیگر به تکمیل دانش در این حوزه کمک کرده‌اند.
وزیرتعاون،‌کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد : یکی از دشواری‌های مدیریت خدمات بهداشت و سلامت در ایران، انحصار واقعی مدیریت حوزه بهداشت و سلامت توسط پزشکان است. همین امر سبب شده ابعاد اجتماعی و حتی سیاسی این مقوله از نظرها دور بماند.
دکترربیعی گفت :‌ ادبیات سبک زندگی در حوزه علوم اجتماعی بسیار گسترده است و اولین بار این واژه را جامعه‌شناسان به‌کار بردند. محققان زیادی نیز در دنیا در حوزه «سبک زندگی بهداشتی» فعالیت می‌کنند.
وی افزود :‌ قطع بودن رابطه میان علوم اجتماعی و پزشکی در ایران، ماع از شکل‌گیری حوزه‌های میان‌رشته‌ای نظیر «تحلیل سبک زندگی بهداشتی» شده است.
وزیرتعاون‌،کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد :‌ تنها کارکرد برقراری ارتباط میان علوم اجتماعی و پزشکی در حوزه سبک زندگی، این نیست که اطلاعاتی درباره سبک زندگی مردم جمع‌آوری کند بلکه علوم اجتماعی و بالاخص جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی قادرند ریشه‌ها و علت‌های شکل‌گیری سبک زندگی‌های خاص را در بین مردم شناسایی کنند.

ربیعی ادامه داد :‌ اساساً تغییر سبک زندگی و پیشگیری‌محور شدن آن، مقوله‌ای ساختاری و اجتماعی است. نباید تصور کرد این کار صرفاً در قالب تحلیل پزشکی قابل انجام است.
وی پیشنهاد داد : اگر می‌خواهیم خودمراقبتی به عنوان نوعی سبک زندگی، گسترش یابد، تولید دانش بین‌رشته‌ای می‌تواند گامی به سوی ارتقای سلامت پیشگیری‌محور باشد.
دکترربیعی ، آمادگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را برای مشارکت در تولید این دانش اعلام کرد و گفت :‌ می توانیم با عقد تفاهم‌نامه‌ای، دانش حوزه علوم اجتماعی کشور را به سمت پیوند خوردن با عرصه بهداشت و سلامت هدایت کنیم و سطح شناخت و سیاست‌گذاری در حوزه سبک زندگی‌ پیشگیرانه را ارتقاء بخشیم .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها