jamejamsara
سرا کد خبر: ۶۶۶۲۶۸ ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۷:۵۰

در پیوند زناشویی، شما نه زن هستید، نه شوهر! بلکه عشقی هستید میان دو انسان. عشقی که برای تداوم آن و گذر بدون خطر و ایمن از مشکلات راه، باید به علائمی توجه کنید.

علائم اصلی راهنمایی در جاده زندگی زناشویی

جام جم سرا:

بوق نزنید: یعنی فریاد کشیدن ممنوع!

خطر ریزش کوه: یعنی وقتی تو ناسپاس هستی، وقتی توهین و فحاشی می کنی، پس منتظر باش تکه سنگ ها بر سرت ریزش کند!

سبقت ممنوع: چرا همسرت را رقیب خود می دانی؟ با او همراه و همفکر و همدرد شو! اگر موفقیتی کسب کند، مطمئن باش که تو هم در آن سهیم هستی!

با نور بالا حرکت نکنید: یعنی هرگز تصور نکن که حق به جانب توست؛ و در جاده زندگی جوری عمل نکن که همسرت تعادل و توان صحبت و گفتمان و اظهار نظر نداشته باشد. مطمئن باش وقتی ماشین مقابل که همسرت است، نتواند خوب ببیند، تو پیروز نیستی! بلکه با تو تصادف می کند، آن وقت چه می شود؟ هیچ! فقط یک خسارت دوبله!

خطر سقوط بهمن: یعنی در جاده زندگی، مدام پرخاش نکن، مدام فریاد نکن، مدام قهر نکن و مدام... باور کن که تو با صدای اشتباهات کوچکت، باعث می شوی که خرده برف ها به هم آمیخته و به تدریج به بهمن عظیمی تبدیل شوند و در نهایت، سر از دادگاه حمایت خانواده در آوری و آخرش مهر طلاق بر پیشانی ات می خورد و بس!

جاده، دو طرفه است: یعنی فقط به فکر کاستی های خودت نباش! الان خسته ای، بعد خسته ای، بعد می خواهی فیلم دلخواهت را ببینی، بعد می خواهی استراحت کنی و بعد... زندگی یک جاده دو طرفه است، کمی هم به همسرت بیندیش و ببین کاستی های او چیست؟ خواسته هایش را جامه ی عمل بپوشان و... یکه تازی و فقط به فکر خود بودن، ممنوع!

پانصد متر تا محل پارک: یعنی گاهی کار را تعطیل کن و برای تفریح و استراحت همسرت وقت بگذار. ارزش هر چیز در زندگی ما به میزان زمانی است که برای آن صرف می کنیم! باور کن مانند همان وقتی است که شما در جاده به پارک می رسید و چای و شیرینی مختصری میل می کنید و وقتی پشت فرمان قرار می گیرید، انرژی بیشتری نسبت به قبل دارید. باور کنید که زندگی هم این گونه است! یک بار امتحان کنید.

حداکثر سرعت مجاز، 110 کیلومتر: وقتی در جاده، راننده ای را می بینید که بیشتر از حد مجاز می راند و ماشین او به صورت مارپیچ حرکت می کند، چه می گویید؟ بی شک می گویید: به زودی تصادف می کند یا از پرتگاهی پرت می شود! جاده زندگی هم این گونه است:
- وقتی شما هر طور دوست دارید می تازید.
- وقتی مدیریت احساس ندارید و هر گاه که به هر دلیل خشمگین می شوید، هر کاری که می توانید می کنید و هر حرف زشتی را می زنید و نمی دانید که، خشم و خجالت، هر دو با (خ) آغاز می گردد و بدانید که این مسایل بی دلیل نیست!

سری به دادگاه و زندان ها بزنید... تمام افرادی که به دلیل خشم، عمل زشتی از آنان صادرشده است، هرگز سر خود را بالا نمی گیرند و ابراز خوشحالی نمی کنند. بلکه سر به زیر دارند و با کلماتی بریده بریده می گویند: شرمنده ام! پس بهتر است کاری نکنید که در نیمه جاده زندگی، دچار این حالت شوید.

حداکثر سرعت در شب، 80 کیلومتر: شب یعنی ظلمات و تاریکی، و در جاده زندگی یعنی بعضی از مسایل را فقط شنیده ایم و خوب نمی دانیم و نباید زود قضاوت کنیم. حتی خداوند، قبل از مرگ انسان درباره اش قضاوت نمی کند! پس وقتی مسایلی را می شنوید که باعث نگرانی یا خشم شما در رابطه با همسرتان می شود، تند نرانید، سرعت خود را کنترل کنید. مطمئن باشید که با گذشت اندکی از زمان و انجام گفتمان حضوری، متوجه می شوید که قضاوت شما غلط بوده است. به خاطر بسپارید تاریکی یعنی جهل، و نور یعنی آگاهی. پس بهتر است با نور آگاهی و با آرامش، مسایل را حل و فصل کنید.

به پل نزدیک می شوید: وقتی شرایط خاصی برای همسرتان پیش آمده است که باید خیلی مراعات او را در رفتار و گفتار نمایید، مطمئن باشید تا چشم برهم بگذارید، به سلامتی از پل زندگی عبور کرده اید. خوشا آنانی که، وجود خود را پلی می سازند تا دیگران از آن عبور کنند!

به تونل نزدیک می شوید: شما وقتی در جاده ای به تونل نزدیک می شوید چه می کنید؟ بی شک می گویید: اولین کار، کم کردن سرعت و بعد روشن کردن چراغ های اتومبیل است! حالا در جاده ی زندگی، به تونل نزدیک می شوید؛ یعنی همسر شما در یک حالت بحرانی به سر می برد:
- یکی از عزیزانش فوت کرده،
- دچار ورشکستگی اقتصادی شده،
- با شکست کاری مواجه شده،
- و مشابه آن...
در این حالت شما باید چه کنید؟

اول، سرعت زندگی خود را کم کنید، یعنی از کار روزمره ی خود بکاهید. دوم، چراغ ها را روشن کنید، برای شما گفته بودیم که نور یعنی دانایی و آگاهی؛ پس با دانایی و آگاهی عمل کنید. با او همدرد و همراه شوید و در کنارش حضور یابید.

خطر! جاده بن بست است: یعنی وقتی شما در جاده زندگی به تابلوهای راهنمایی که برایتان نصب کرده ایم توجه نکردید و در نهایت، قهر را ادامه دادید، باید بگوییم متأسفانه شما در جاده زندگی به بن بست رسیده اید و به زودی خطر حقیقی را که همان طلاق است، با گوشت و پوست خود حس خواهید کرد!

در طول سفر زندگی، چشم به جاده ندوزید، خسته می شوید! دل به جاده بدهید!(تبیان)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر