زنان 45 تا 54 ساله بهتر است هر سال ماموگرافی شوند

ماموگرافی، روشی برای حفظ سلامت زنان

آموزش مرحله به مرحله خودآزمایی پستان

زنانه: خودآزمایی پستان برای پیشگیری از سرطان

اگر سرطان پستان در مراحل اولیه کشف شود، بیشتر افراد مبتلا به آن با موفقیت می‌توانند درمان شوند به این دلیل است که خودآزمایی پستان، ماموگرافی و چک آپ‌های انجام شده توسط پزشکان حیاتی هستند. با انجام ماهیانه خود آزمایی پستان، شما یاد می‌گیرید که چگونه پستانتان را لمس کنید و دانستن حس لمس طبیعی پستان‌ها به شما در تعیین هر گونه تغییری در بافت پستان که ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی باشد کمک می‌کند.
کد خبر: ۶۶۴۱۲۵
زنانه: خودآزمایی پستان برای پیشگیری از سرطان

جام جم سرا:تمامی خانم‌ها بایستی که ان معاینه را ماهیانه انجام دهند شامل خانم‌های حامله، شیرده و یائسه و نیز کسانی که پروتز پستان دارند.

چگونه خود آزمایی پستان انجام دهم؟

بهترین زمان برای انجام این معاینه در عرض چند روز اول پس از اتمام پریود ماهیانه شماست زیرا پستانهای شما در این زمان کمتر متورم و حساس هستند. اگر شما پریود نمی‌شوید، سعی کنید که روز خاصی از هر ماه برای مثال روز اول هر ماه را برای انجام آن در نظر بگیرید.

علائم و نشانه‌های مشکلات پستانی چیست؟

توده – تورم – التهاب و قرمزی پوست پستان – درد – پوسته ریزی نوک سینه – فرو رفتگی نوک پستان به تو – ترشح از سینه‌ها
اگر هر توده‌ای لمس کردید، فورا جهت بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

مراحل خود آزمایی پستان

۱ – نگاه کردن: همیشه باید این معاینه را در محیط پر نور انجام داد. لباس‌های خود را کاملا در آورده و جلوی آینه بایستید. در مرحله اول دستتان بایستی که صاف در کنار بدنتان قرار گیرد. پس از مشاهده هر دو سینه در این حالت از لحاظ وجود هر گونه برآمدگی و یا قرمزی پوست و یا فرو رفتگی نوک پستان، در مرحله بعد بازو‌هایتان را سفت به باسنتان فشار داده و مجددا مشاهده کنید.
در مرحله بعدی دست‌هایتان را با هم بالای سر برده و باز مشاهده کنید.

۲ – لمس کردن: روی پشت خود دراز کشیده و یک بالش زیر شانه چپ خود قرار دهید و سپس دست چپ را در هر دو حالت زیر و بالای سر معاینه کنید. شما همچنین می‌توانید لمس را در حالت ایستاده و زیر دوش حمام انجام دهید چون در حالتی که نسج پستان با آب و صابون لیز شده است، معاینه آن راحت‌تر انجام می‌شود. سپس همین کار را با دست راست انجام دهید.

اهمیت این نکته ضروری است که لمس فقط با نوک ۳ انگشت میانی که به هم چسبیده‌اند انجام شود.
مرحله لمس پستان می‌تواند با یکی از ۳ روش حلقوی، خطی و مثلثی شکل انجام شود هر کدام از آن‌ها را که انتخاب می‌کنید، لمس ناحیه فوقانی قفسه سینه اززیر استخوان ترقوه و نیز لمس زیر بغل را فراموش نکنید.

در انتهای معاینه نوک سینه‌ها را به آرامی فشار داده و از لحاظ وجود هر گونه ترشح بررسی کنید.
اگر متوجه هر گونه تغییری در لمس این نواحی شدید، حتما به پزشکتان مراجعه کنید. (دکتر مریم لطفی زاد - متخصص بیماری‌های زنان)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۳
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
۰
۰
خیلی خیلی مفید و قابل استفاده بود این مطلب . سپاسگزار
فریده
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
۰
۰
سلام . خیلی از سایت سرا ممنونم به خاطر این مطالب خوب كه منتشر می كنه . جای خالی این سایت واقعا خالی بود . بهتون تبریك می گم
مهین دخت
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
۰
۰
همه پزشكان توصیه می كنن این كار رو انجام بدیم اما هیچ وقت نمی گن چطوری ، این مطلب خیلی آموزنده بود ، ممنون

نیازمندی ها