قرار بود فردوسی‌پور به این برنامه بیاید اما ظاهراً مشغله‌های ویژه برنامه ۹۰ و همچنین مشغله‌های کاری دانشگاهش باعث شد که در این برنامه شرکت نکند.
کد خبر: ۶۵۹۷۴۶
دلیل غیبت عادل فردوسی پور در برنامه «آقای گزارشگر»

مسابقه آقای گزارشگر در نوروز ۹۳ از شبکه سه سیما روی آنتن رفت، مسابقه‌ای که در آن علاقه‌مندان به گزارشگری فوتبال شرکت کردند و شاید تصورشان این بود که با حضور موفق در این برنامه می‌توانند به آرزوی خود که گزارشگری فوتبال است برسند اما در این مسابقه با برخوردهایی تلخ و گزنده و گاهی برخورنده از سوی داوران مواجه شدند.محمدرضا احمدی مجری مسابقه آقای گزارشگر با خبرگزاری فارس، در مورد این مسابقه گفت‌وگویی کرده که صحبت‌های او را در زیر می‌خوانید.

/Media/Image/1393/01/17/635323867493470900.jpg

*بدون پارتی گزارشگر شدم

خود شما چطور گزارشگر فوتبال شدید؟

من کارم را از رادیو شروع کردم، برای برنامه و اما ورزش رادیو جوان تست دادم و قبول شدم پس از آن در جام جهانی ۲۰۰۶ رادیو ایران گزارشگر فوتبال می‌خواست که برای آن هم تست دادم و در آن تست هم قبول شدم سپس در جام جهانی ۲۰۱۰ در شبکه سه تست دادم. من تست‌های زیادی دادم از تست‌های یک دقیقه‌ای تا یک نیمه‌ای فوتبال. سال ۷۷ و ۷۸ هم در شبکه سه تست گزارشگری دادم اما به من گفتند سن‌ات کم است و از شبکه سه دور شدم. هیچ پارتی برای گزارشگری نداشته‌ام و بدون پارتی گزارشگر شدم.

چطور به عنوان مجری برنامه گزارشگر انتخاب شدید؟

بهتر است این سؤال را از تهیه کنندگان مسابقه بپرسید،‌ ایده این برنامه در شبکه سه شکل گرفته بود و با توجه به اینکه یک برنامه صرفاً فوتبالی بود مورد توجه تهیه‌کنندگان آن قرار گرفتم. ضمن اینکه سابقه اجرای مسابقات را هم در رادیو داشتم.

هدف آقای گزارشگر کشف استعداد نبود

- از برنامه گزارشگر راضی بودید؟

بله از کل برنامه راضی بودم برای اولین بار بود که چنین برنامه‌ای در تلویزیون ایران ساخته می‌شد. پیش از آن هم از علاقه‌مندان به گزارشگری ثبت نام شده بود بدون آنکه هیچ فیلتری وجود داشته باشد و از هر شغل و صنفی با هر سطح تحصیلاتی در این برنامه ثبت‌نام کرده‌ بودند که این مسئله خودش ارزشمند بود. من امیدوارم برنامه‌ای مثل آقای گزارشگر هم ادامه داشته باشد نه اینکه فقط برنامه گزارشگر ادامه پیدا کند بلکه در زمینه‌های دیگر مثل خوانندگی، بازیگری، چنین برنامه‌هایی ساخته شود.

- اما انتقادهای زیادی نسبت به این برنامه مطرح شده است؟

بله انتقاد همیشه وجود دارد شما حتی اگر یک جشن عروسی هم بگیرید که در آن نزدیک‌ترین اقوام شما حضور دارند ممکن است ۱۰ نفر از غذا ایراد بگیرند حتی اگر بهترین شام را هم بدهید. باید به انتقادها و نظر مردم احترام گذاشت البته من این را بگویم که برخی مردم تصور می‌کردند برنامه آقای گزارشگر قصد دارد در آستانه جام جهانی یکی دو گزارشگر خوب به کادر گزارشگران تلویزیون اضافه شوند اما واقعیت این است که هدف مسابقه آقای گزارشگر کشف استعداد در زمینه گزارشگری نبود. ما فقط یک مسابقه تلویزیونی در چارچوب گزارشگری فوتبال داشتیم و قرار نبود در این برنامه کسی انتخاب شود تا در شبکه سه گزارشگری کند البته اگر چنین اتفاقی هم رخ می‌داد خوب بود. اما اصل قضیه فقط اجرای یک مسابقه تلویزیونی بود. البته اگر در کنار آن هم بتوانیم کمکی به شبکه سه در این زمینه انجام دهیم خوشحال می‌شدیم.

شاید چیدمان داوری می‌توانست بهتر باشد

- برخی انتقادها مربوط به انتخاب و چیدمان داوران این مسابقه بود. اینکه افرادی مانند هادی طباطبایی و هوشنگ نصیرزاده جزو داوران گزارشگری قرار بگیرند کمی عجیب به نظر می‌رسد.

چیدمان داوری مربوط به تهیه‌کننده این برنامه است و بهتر است که خود او در این مورد توضیح بدهد اما من نظر شخصی‌ام را می‌گویم که در کنار خیابانی و میرزایی که از کارشناسان و پیشکسوتان گزارشگری بودند هادی طباطبایی هم سبک خاصی از کارشناسی را ارائه کرد. او از جنس فوتبال است و مردم دوستش دارند و خودش هم صدای خوبی دارد. هوشنگ نصیرزاده هم منتقد خوبی است که حرف‌هایش را رک، مستقیم و بی‌پرده می‌زند شاید در برخی اوقات موجب دل‌آزردگی شده باشد اما او کارشناسی است که بر مسائل فوتبال هم دستی بر آتش دارد و همچنین کلام شیوایی دارد. داور پنجم هم از جنس فوتبال و گزارشگران انتخاب می‌شد. گزارشگران قدیمی مثل کوتی، ‌بهروان، ارمنده و پیمان یوسفی، شاید هم نظر برخی منتقدین درست باشد که باید داوری چیدمان بهتری داشت اما من در جایگاهی نبودم و نیستم که بخواهم در مورد چیدمان داوری این مسابقه نظر بدهم.

- شاید بهتر بود که ۵ گزارشگر داور این مسابقه می‌شدند؟

بله شاید از این نظر حرفه‌ای‌تر بود که این اتفاق می‌افتاد شاید سال آینده با حضور ۵ گزارشگر چنین اتفاقی بیافتد.

*چرا فردوسی‌پور به برنامه آقای گزارشگر نیامد؟

- چرا عادل فردوسی‌پور در این برنامه شرکت نکرد؟

قرار بود فردوسی‌پور به این برنامه بیاید اما ظاهراً مشغله‌های ویژه برنامه ۹۰ و همچنین مشغله‌های کاری دانشگاهش باعث شد که در این برنامه شرکت نکند. به ما می‌گفتند که خود فردوسی‌پور خیلی تمایل داشت که در این برنامه حضور داشته باشد اما زمانی که عادل قرار بود بیاید ضبط ما دیگر تمام شده بود.

داوران نمی‌توانند فقط به‌به و چهچه کنند

- برخورد داوران با شرکت‌کنندگان در این برنامه تلخ و گزنده و گاهی برخورنده بود؟

فضای برنامه خیلی خوب و دوستانه بود و انصافاً هیچ فردی با ناراحتی و گلایه از برنامه آقای گزارشگر نرفت. قبول دارم که گاهی اوقات حرف داوران تلخ بود اما آنها داور بودند و باید حرف حق و حقیقت را می‌زدند بیشتر بحث آنها نیز این بود که بچه‌ها کارهای تقلیدی نکنند. الگوهایی در گزارشگری وجود دارد و مردم آنها را دوست دارند اما داوران می‌خواستند که آنها کار تقلیدی نکنند. ولی قبول کنید که داور نمی‌تواند فقط به‌به و چهچه بکند باید در برخی مواقع حقایق را بگوید. اینکه فن بیانت خوب نیست یا ریتمت کند است یا اطلاعات کافی نداری. شاید بیان این مسائل باعث آزردگی خاطر برخی شد اما در مجموع فضای آقای گزارشگر خوب و صمیمی بود و شرکت‌کنندگان با رضایت از این برنامه رفتند و همگی جذب عوامل برنامه‌ساز آن شدند.

گزارشگران هم اشتباه می‌کنند

- اما برخی از داوران مثل جواد خیابانی و مزدک میرزایی خودشان سوتی‌های زیادی در گزارش‌هایشان دارند آن موقع از یک جوان انتظار گزارش خوب داشتند.

قبول دارم که در برخی مواقع گزارشگران اشتباهاتی دارند خود من هم در روز ۱۳ فروردین و بازی الجزیره و استقلال گفتم تیموریان کرنر را روی دروازه ارسال کرد در حالیکه کرنر ارسال شدنی نیست و حرفم را در همان گزارش اصلاح کردم و گفتم که توپ را ارسال می‌کند. بنابراین گزارش‌گرها اشتباهاتی دارند اما هیچکدام از ما انتظار نداشتیم که این شرکت‌کنندگان که برای اولین بار مقابل دوربین و میکرفن قرار می‌گیرند یک گزارش عالی و بی‌نقص داشته باشند. هرچند شرکت‌کنندگان آنقدر خوب بودند که سطح توقع ما را بالا می‌بردند اما قبول کنید در عصر ارتباطات باید یک علاقه‌مند به گزارشگری ۵-۶ بازیکن تیمی مثل آرسنال را باید بشناسد. به نظر من هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان با ناراحتی از جمع ما جدا نشدند.

بعید است کسی با لابی صعود کرده باشد

- اما ظاهراً برخی شرکت‌کنندگان معتقدند برخی‌ها با پارتی‌بازی به مراحل بالاتر راه پیدا کرده‌اند و این مسئله را در صفحه‌های اجتماعی هم بازتاب دادند.

تمام مدارک شرکت‌کنندگان در دفتر آقای گزارشگر موجود است و اینکه شرکت‌کنندگان چگونه صعود کرده‌اند بعید می‌دانم چنین اتفاقی افتاده باشد همه چیز به نظر من نرمال و ایده‌آل بود. شاید هم برخی وقتی حذف شدند از سر کم‌لطفی این صحبت‌ها را مطرح کرده‌اند بعید است کسی با لابی در این برنامه بالا آمده باشد.

آقای گزارشگر را با برنامه‌های شبکه‌های بیگانه مقایسه نکنید

- از اجرای خودت چقدر رضایت داری؟ برخی اجرایت را با مجری‌های تلویزیون‌های بیگانه در برنامه‌ها و مسابقات دیگری مقایسه می‌کنند؟

این اولین اجرای من به عنوان یک مجری مسابقه در تلویزیون بود. من از اجرای خودم راضی هستم البته اجرایم عالی نبود و می‌توانست بهتر باشد و باید هم بهتر می‌شد اما تمام توانایی‌ام را گذاشتم، سعی کردم در هنگام ضبط برنامه کمترین تپق و توقف را داشته باشم و سوتی ندهم و برنامه با بیشترین سرعت ضبط شود. اجرای من را نباید با برخی مجریان و شبکه‌های دیگر مقایسه کرد،‌ برنامه گزارشگر فقط باید با برنامه گزارشگر مقایسه شود نه با برنامه‌های دیگر و به خصوص شبکه‌های بیگانه. این یک برنامه کاملاً فوتبالی بود و من هم تمام انرژی‌ام را برای این برنامه گذاشتم. برنامه گزارشگر را حتی نمی‌توان با مسابقات علمی و سرگرمی تلویزیون خودمان مقایسه کرد زیرا یک برنامه صرفاً فوتبالی بود. مقایسه برنامه آقای گزارشگر با برنامه‌های شبکه‌های بیگانه را اصلاً دوست ندارم زیرا دیسیپلین صدا و سیمای ما به هیچ وجه قابل مقایسه با برخی شبکه‌های بیگانه نیست.

چرا آقای گزارشگر تیتراژ نداشت؟

- به نظر می‌رسید تو مدافع شرکت‌کنندگان در مقابل هیأت داوران بودی؟

بله سعی می‌کردم این کار را انجام دهم و اگر هم در جایی بین صحبت‌های آنها حرف زدم به خاطر این بود که آنها از داوران نمره خوبی بگیرند و می‌خواستم استرس را از شرکت‌کنندگان بگیرم. من مدافع آنها بودم.

- چرا برنامه آقای گزارشگر تیتراژ نداشت؟

در این برنامه تمام گروه ورزش شبکه سه شرکت کرده بودند شاید به همین دلیل این برنامه تیتراژ نداشت. جا دارد از همه گروه ورزش مدیریت شبکه سه تشکر می کنم.

یک گزارشگر استانی هم حذف شد

- خودت دلت برای کدام شرکت‌کننده سوخت و حق او می‌دانستی که صعود کند؟

آقای قانع که از گزارشگران استانی بود و حتی بازی‌های گل‌گهر سیرجان و مس کرمان را هم گزارش کرده بود می‌توانست صعود کند دلم برای او سوخت او بالاترین نمره گزارشگری را هم گرفت اما متأسفانه در قسمت شناخت بازیکنان نتوانست خوب عمل کند. همچنین صابر قلیچ‌خوانی هم مسلط بود که در نیمه‌نهایی حذف شد. این نفرات در ذهن من مانده‌اند البته با سایر شرکت‌کنندگان هم ارتباط دارم.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها