تحقیقات اخیر محققان انگلیسی نشان می‌دهد دعوای والدین درحضور کودکان، می‌تواند تاثیرات جبران ناپذیری در زندگی آینده کودک داشته باشد.
کد خبر: ۶۵۵۷۰۵
اثر مشاجره والدین بر مغز کودکان

اسکن مغز کودکانی که تا سن ۱۱ سالگی تجربه مشکلات خفیف یا متوسط خانوادگی داشته‌اند، نشان می‌دهد رشد مغزی این کودکان دچار اختلال بوده و این افراد می‌توانند در معرض خطر بیماری‌های روانی باشند. این مشکلات شامل دعوا و جروبحث پدر و مادر، سوء استفاده جسمی یا عاطفی و نبود محبت و ارتباط بین اعضای خانواده است.
مطالعات پیشین در مورد تاثیر بی‌توجهی شدید والدین بر سوء رفتار و بدرفتاری در نوجوانان متمرکز بود. با این حال، این یافته‌های جدید نشان می‌دهد حتی مشکلات کم خانوادگی نیز تاثیرات قابل توجهی بر زندگی کودکان دارد.
دانشمندان دانشگاه وست آنجلیا (East Anglia) در انگلیس با استفاده از تصویربرداری، مغز ۵۸ نوجوان ۱۷ تا ۱۹ ساله را مورد بررسی قرار دادند. این نوجوانان بخشی از یک گروه بزرگ‌تر ۱۲۰۰ نفری بودند. از والدین این افراد خواسته شد تا هر رویداد منفی در زندگی فرزندانشان را از زمان تولد تا سن ۱۱ سالگی بیان کنند.
محققان مشاهده کردند که مخچه نوجوانانی که در کودکی با مشکلات خانوادگی کم یا متوسط رو به رو بوده‌اند، کوچک‌تر از بقیه است. این بخش از مغز، مربوط به یادگیری مهارت، مقررات، کنترل استرس و موتور حرکتی- حسی است.
به گفته محققان کوچک بودن مخچه ممکن است خطر ابتلا به مشکلات روانی در مراحل بعدی زندگی را افزایش دهد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها