jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۵۵۲۶۱   ۲۲ اسفند ۱۳۹۲  |  ۰۹:۵۶

دبیر انجمن صنایع فراورده‌های لبنی اصلیترین خواسته فعالان صنعت لبنیات از دولت در سال ۱۳۹۳ را لغو قیمت‌گذاری دستوری محصولات لبنی در بازار اعلام کرد و گفت: متاسفانه به دلیل سرکوب قیمت‌ها از یک سو و افزایش قیمت مواد اولیه از سوی دیگر صنعت لبنیات از صنعتی سودده در حال تبدیل شدن به صنعتی یارانه‌بگیر و زیان‌ده است.

رضا باکری گفت: نتیجه دخالت‌ها منجر به این شده که حاشیه سود کارخانه‌های لبنی از بین رفته و کارخانه‌ها به نقطه سر به سر رسیده‌اند.
وی افزود: صنعت لبنیات از یک سو از منابع سیستم بانکی محروم بوده و دسترسی به این منابع دشوار شده است و از سوی دیگر منابع داخلی این صنعت نیز به دلیل سرکوب قیمتی و افزایش قیمت مواد اولیه به شدت رو به کاهش است. ضمن اینکه تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نیز به سختی انجام می‌شود.
وی توضیح داد: تصمیم اخیر هیات وزیران در رابطه با تثبیت قیمت فراورده‌های لبنی و افزایش 17 درصدی قیمت شیرخام به دلیل تغییر نرخ ارز نهاده‌های دامی عملا به معنای رانده شدن کارخانه‌های لبنی به حاشیه زیان است. این افزایش قیمت شیرخام تاثیر حدود 12 درصدی در بهای تمام شده محصولات لبنی دارد.
دبیر انجمن صنایع فراورده‌های لبنی گفت: این سیاست که صنعت لبنیات زیانده شود و سپس زیان این صنعت از طریق یارانه تامین شود برای ما قابل درک نیست. ضمن اینکه انجمن صنایع لبنی از پرداخت هرگونه یارانه و کمکهای بلاعوض به بخش کشاورزی و دامداری حمایت می‌کند. این کار در تمام دنیا نیز انجام می شود اما در هیچ کجای دنیا صنعتی را به این شکل زیان‌ده نمی‌کنند.
باکری با بیان اینکه اطلاع دقیقی از سیاستهای دولت در سال آینده نداریم، اظهار کرد: تقاضای اصلی ما این است که قیمت فراورده‌های لبنی و قیمت شیرخام براساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود. همانطور که در مورد نرخ سود بانکی، قیمت خودرو، محصولات پتروشیمی و غیره به راحتی عنوان می‌شود که بازار نرخ را تعیین کند، باید همین موضوع در مورد صنعت لبنیات نیز اجرایی شود.
دبیر انجمن صنایع فراورده‌های لبنی تاکید کرد: تقاضا داریم در سال 1393 صنعت لبنیات نظیر بسیاری از بخشهای دیگر تابع شرایط عرضه و تقاضا در بازار شود.
وی درباره اینکه حاشیه سود کنونی شرکتهای صنایع لبنی گفت: تعداد معدودی شرکتهای لبنی حاضر در بورس بهترین حاشیه سود را در بین شرکتهای لبنی دارند. سایر شرکتهای لبنی وضعیت بدتری داشته و حاشیه سودشان پایین‌تر است و حتی بسیاری از شرکتها نیز به حاشیه زیان رانده شده‌اند.
باکری درباره شرایط صنعت لبنیات در صورت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال 1393 نیز توضیح داد: مجموعه تغییر و تحولات در هدفمندی یک بحث الزامی است. این یک جبر تاریخی است که باید کلیه بخش‌های صنعتی، تجاری، بنگاههای مالی و نظایر آنها نهایتا براساس گردش آزاد سرمایه و نرخ سود تعیین شده در بازار بتوانند به سمت تعادل فعالیت‌های کسب و کار خود حرکت کنند. ما این احساس را نداریم که هدفمندی یارانه‌ها صنایع بزرگ لبنی کشور را فلج خواهد کرد بلکه برعکس معتقدیم هرچه به سمت شفاف‌سازی و از بین رفتن یارانه‌ها و رانتها و حذف موانع محدودکننده محیط کسب و کار برویم رشد صنعت منطقی‌تر خواهد شد.
به گفته دبیر انجمن صنایع فراورده‌های لبنی در حال حاضر 74 برند لبنی عضو این انجمن بوده و 80 درصد از سهم بازار محصولات لبنی در کشور متعلق به اعضای این انجمن است.|ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر