jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۵۰۱۶۷   ۰۷ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۳:۴۳

یک کیلو آجیل معادل یک دهم عیدی کارمندان

قیمت انواع خشکبار در آستانه سال نو

آجیل و خشکبار از جمله کالاهایی است که در آستانه شب عید، متقاضیان زیادی پیدا می‌کند، البته دامنه متقاضیان این کالا چندان گسترده نیست و به دلیل بالا بودن قیمت و کاهش قدرت خرید مردم در سال‌های گذشته، برخی از این اقلام که قیمت بالایی دارند مشتری چندانی هم ندارند.

قیمت انواع خشکبار در آستانه سال نو

جام جم سرا: هر سال شب عید که فرا می‌رسد، تقاضا برای خرید برخی از کالا‌ها از سوی مردم بالا می‌رود و همین امر سبب می‌شود که بازار خرید و فروش این کالا‌ها رونق گیرد. این در شرایطی است که قیمت برخی اقلام آن به اندازه‌ای بالا است که قدرت خرید مردم کفاف نمی‌دهد و بازار این کالا‌ها نیز کساد است.
این در حالی است که هم اکنون، البته نسبت به سال‌های بحرانی پسته که قیمت آن تا هشتاد هزار تومان نیز بالا رفته بود، بازار اندکی متعادل شده است و قیمت با کاهش ۳۰ هزار تومانی به ۵۰ هزار تومان رسیده است، اما همین کاهش قیمت نیز سبب نمی‌شود که طیف گسترده تری از مردم بتوانند این کالا را بخرند و در سبد هزینه‌های خود قرار دهند.
در این میان اگر عیدی یک کارمند را با ۳ نفر فرد تحت تکفل، ۵۰۰ تومان در نظر بگیریم، خرید تنها یک کیلوگرم پسته، یک دهم عیدی وی را در بر می‌گیرد و اگر قرار باشد سایر اقلام خشکبار را نیز به این رقم اضافه کرد، بخش عمده‌ای از درآمد فوق‌العاده یک خانواده باید صرف خرید آجیل شود. البته قیمت هر کیلوگرم آجیل نیز بستگی به مرغوبیت، بین ۴۰ تا ۵۰ تومان باشد، باز هم یک دهم عیدی یک فرد صرف خرید آجیل می‌شود، در حالیکه هزینه‌های دیگر نیز بر این خانواده مترتب است.
در این می‌ان، برخی از فروشندگان نیز برای اینکه قدرت خرید مردم را در زمینه خرید آجیل شب عید بالا ببرند، تلاش کرده‌اند تا با مخلوط کردن آجیل مرغوب و با سطح کیفی پایین‌تر، قیمت را تنزل دهند تا تعداد بیشتری از مصرف کنندگان بتوانند خرید داشته باشند.
بررسی‌های می‌دانی حکایت از آن دارد که برخی فروشگاههای زنجیره‌ای و نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا، قیمت آجیل را تا حد قابل توجهی پایین آورده‌اند تا مردم بیشتری بتوانند خرید داشته باشند، اما سطح کیفی نیز در سطح آجیل مرغوب نیست و کیفیت برخی اقلام از جمله پسته، کاهش یافته است و پسته ریزتری در این آجیل مخلوط شده است.
هم اکنون قیمت هر بسته ۴۳۰ گرمی پسته کله قوچی ۱۸۸۰۰ تومان، گردو ۲۳ هزار تومان، کشمش سبز ۷۰۰۰ تومان، مغز فندق ۱۵ هزار تومان، بادام شور با پوست ۲۲۱۰۰ تومان، مغز بادام ۳۳۸۰۰ تومان و پسته اکبری ۳۳۰۵۰ تومان است.
قیمت هر بسته ۴۳۰ گرمی آجیل شیرین ۲۷۶۰۰ تومان، آجیل شور ۲۷۳۰۰ تومان، تخمه هندوانه ۷۸۰۰ تومان، تخمه آفتابگردان ۴۳۰۰ تومان و تخمه کدو ۱۵۶۰۰ تومان است.|خبرگزاری مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر