jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۶۴۸۱۳۵ ۰۱ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۰:۲۶

قدیمتر‌ها که ماشین‌های لباسشویی هنوز از خانه‌های ما سر در نیاورده بودند، شست و شوی لباس‌ها با دست انجام می‌شد، اما حالا کافی است دکمه ماشین لباسشویی را فشار دهید تا به راحتی هر چه تمام‌تر لباس‌ها شسته و حتی خشک شوند. با این حال، راحت‌تر شدن کار‌ها با لباسشویی، لزوماً باعث نمی‌شود که لباس‌ها بهتر و تمیز‌تر شسته شوند. فوت و فن‌هایی هم هست که اگر بدانید، لباسهای تمیزتری خواهید داشت.

جام جم سرا: داشتن مجهز‌ترین ماشین‌های لباسشویی هم شما را از دانستن برخی نکات بی‌نیاز نمی‌کند، در ادامه بعضی از آنها را بخوانید:

جایگزین سفید کننده‌ها در شست و شوی لباس
می‌توانید میزان محلول سفید کننده‌تان را با بهره جستن از جوش شیرین به نصف تقلیل دهید. در ماشین‌های لباسشویی که از بالا پر می‌شوند یک دوم فنجان و در آن‌هایی که از جلو پر می‌شوند ۱/۴ فنجان جوش شیرین بریزید تا به استفاده بیش از حد از سفید کننده‌ها نیاز نداشته باشید.

نرم و خوش بو شدن لباس‌ها
جوش شیرین شوینده بسیار مفیدی است، ۱/۴ تا نصف فنجان جوش شیرین برای شست وشو می‌تواند لباس‌هایتان را نرم و خوشبو کند.

زداینده بو از لباس
سرکه در زدودن بوهای بد از لباس – به خصوص بوی سیگار – بسیار مفید است. اگر کمی سرکه سفید به آب شست و شوی لباس خود اضافه کنید بوهای نامطبوع لباس از بین خواهد رفت یا اگر قصد شستن لباس را ندارید لباس‌ها را بالای ظرفی که در آن یک فنجان سرکه سفید و چند لیتر آب است آویزان کنید تا در اثر بخار حاصل، بوی نامطبوع آن‌ها از بین برود.

از بین بردن اثر صابون از لباس‌ها
در آخرین وهله شست وشو، یک فنجان سرکه روی لباس‌ها بریزید و نتیجه آن را مشاهده کنید. سرکه آن قدر قوی نیست که تار و پود لباس را از بین ببرد. در عوض می‌تواند اثر قلیایی شوینده‌ها یا صابون را از بین ببرد.
سرکه نیز اسیداوریک را هم از بین می‌برد از این رو افزودن یک فنجان سرکه به آب در آخرین مرحله شست وشو برای لباس کودکان بسیار سودمند است.

شست و شوی پلیور
پلیور‌ها معمولاً با جنس‌های پشم، آکریلیک، آنقوره، لمزوول و… در بازار وجود دارند. این گونه لباس‌ها باید فقط با دست شسته شوند و برای شستن آن‌ها هرگز نباید از ماشین لباس شویی استفاده شود. مدت زمان شستن باید کوتاه و آب کشی آن باید ملایم و آرام باشد، آب اضافی را بگیرید و حتماً در سطحی صاف خشک کنید.

توصیه‌ای برای شست و شوی لباس‌های پشمی
اگر لباس پشمی را در آب ولرم حاوی یک قاشق گلیسیرین آبکشی کنید، پارچه نرم و لطیف می‌شود و ضمناً مانع از ایجاد خارش پوست بدن می‌شود.

شستن لباس‌های نازک در ماشین لباسشویی
لباس‌های نازک معمولاً با دست شسته می‌شوند؛ زیرا امکان دارد با شست وشو در ماشین چروک یا پاره شوند. اگر روزی خواستید پارچه‌های ظریف را در ماشین بشویید، آن‌ها را تا کنید و درون یک روبالشی قرار دهید. سپس در ماشین لباسشویی بگذارید.

شست و شوی کت و شلوار و پالتو
اینگونه لباس‌ها را نباید در آب شست وشو داد، بلکه باید خشک شویی شوند. هنگام اتوکشی باید از بخار و حرارت ۱۵۰ درجه سانتی گراد استفاده شود.

حفظ کننده رنگ لباس‌های تیره و جین
کمتر کدبانویی است که برای شستن لباس‌های تیره رنگ مشکل نداشته باشد.
این لباس‌ها در شست وشو رنگ زیادی از دست می‌دهند و بور و کدر می‌شوند. توصیه می‌کنیم لباس تیره و جین را در تشتی حاوی یک فنجان سرکه سفید و مایع شست و شوی لباس و آب سرد قرار دهید و بعد از نیم ساعت خیساندن در این محلول، لباس را به آرامی شست و شو دهید و با آب سرد آبکشی کنید. سرکه سفید، مانع از دست رفتن رنگ لباس و در ضمن باعث براق شدن لباس می‌شود.|توصیه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر