به گفته یک متخصص پوست، مو و لیزر، اگرچه زینک یا همان روی، یکی از مواد معدنی مفید و مورد نیاز برای بدن ما انسان‌هاست و نقش به سزایی هم در حفظ سلامتی و شادابی پوستمان دارد اما اگر زیر نظر پزشک مصرف نشود مسمومیت‌زاست.
کد خبر: ۶۴۵۷۵۳

جام جم سرا: دکتر پژمان مباشر، می‌افزاید: «روی، یک ماده معدنی ضروری برای بدن است که در ساختمان بعضی از پروتئین‌ها و آنزیم‌های لازم و همچنین برخی از ژن‌ها، شرکت می‌کند. روی در حفظ ایمنی پوست هم موثر است. ضمن اینکه این ماده معدنی در ساختن پروتئین‌های ساختاری پوست، ترمیم زخم، ساخت DNA و تقسیم سلولی پوست هم نقش دارد.»
این عضو مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادین دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌افزاید: «نقش ضدالتهابی روی هم در منابع علمی مختلف، به اثبات رسیده است. به‌علاوه، محافظت پوست در برابر اشعه UV خورشید، یکی دیگر از خاصیت‌های روی در بدن محسوب می‌شود.»
وی تاکید می‌کند که مطالعات علمی مختلفی نشان داده‌اند که مصرف روی باعث کاهش آکنه می‌شود. دکتر مباشر تاکید می‌کند: «استفاده از مکمل‌های روی با نظر پزشک متخصص می‌تواند در درمان ریزش مو هم موثر باشد. همچنین، به‌دلیل اثر روی در بهبود جای زخم، گاهی مصرف مکمل‌های روی برای بیماران مبتلا به زخم‌های سوختگی که سطح روی بدنشان پایین آمده است، تجویز می‌شود.»
برخی از بیماری‌های پوستی هم به‌طور مستقیم با کمبود روی در بدن ارتباط دارند که تجویز و مصرف این مکمل می‌تواند مشکل بیماران را حل بکند. گوشت قرمز، ماهی، مرغ، بوقلمون، میگو، لوبیا، سویا و غلات، جزو منابع طبیعی دریافت روی هستند.
به گفته وی «افزایش سطح روی در بدن، باعث ایجاد مسمومیت می‌شود و به‌همین دلیل هم مکمل‌های این ماده معدنی باید تحت نظر پزشک، مصرف بشوند. آشفتگی معده، استفراغ، کاهش عملکرد ایمنی، سرگیجه، سردرد، خوابالودگی و افزایش تعریق از علایم بالا بودن بیش از حد سطح روی در بدن به حساب می‌آیند.»|سلامانه|

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها