jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۳۸۰۸۰ ۰۲ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۵:۲۱

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس گفت: کاهش فاصله بارداری‌ها از زمان ازدواج تا اولین بارداری که هم اکنون به ۳/۵ سال رسیده است و کاهش میانگین فاصله زمانی بین دو بارداری که به ۵ سال رسیده است جزو دستورالعمل جدید است.

به گزارش جام جم سرا، محمداسماعیل مطلق افزود: بازنگری بسته‌های خدمتی مبتنی بر شواهد در راستای ارتقای نرخ باروری در دستور کار دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور قرار گرفته است. در این بازنگری، ارتقای فرآیندهای آموزش و مشاوره در راستای افزایش نرخ باروری و حفظ و ارتقای شاخص‌های سلامت مادر و کودک مدنظر قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: با توجه به زمان بر بودن فرآیند بازنگری و انتشار بسته‌های خدمت، دانشگاه‌های علوم پزشکی باید برنامه‌ریزی لازم برای منظور کردن مواردی که به آن‌ها ابلاغ شده است را در دستور کار برنامه‌های عملیاتی خود قرار دهند.

میانگین فاصله بین فرزندان به ۵ سال رسیده است

به نوشته شبکه ایران، مطلق گفت: بحث‌های مربوط به کاهش و جلوگیری از تک فرزندی و مباحث و نکات مرتبط با آن، کاهش فاصله بارداری‌ها از زمان ازدواج تا اولین بارداری که هم اکنون به ۳/۵ سال رسیده است و کاهش میانگین فاصله زمانی بین دو بارداری که به ۵ سال رسیده است جزو دستورالعمل جدید است.
وی توضیح داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که میانگین فاصله زمانی تولد اولین فرزند از زمان ازدواج به حدود ۳/۵ سال رسیده است. با توجه به افزایش سن ازدواج، هرگونه تأخیر در بارداری اول، از دست دادن فرصتهای زمانی برای باروری سالم را به دنبال خواهد داشت. این در حالی است که با این تأخیر‌ها هرگونه ناباروری موجود احتمالی نیز از نظر پوشیده مانده و فرصت تشخیص زودرس ناباروری نیز از دست می‌رود. به عبارت دیگر کاهش این فاصله زمانی، یکی از عوامل تضمین کننده وجود فرصت طلایی تشخیص زودرس و درمان زوجین نابارور است.
وی تصریح کرد: بنابراین به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است بحث آموزش و مشاوره با زوجین مراجعه کننده در راستای کاهش این فاصله زمانی از وضعیت موجود (۳/۵ سال) و پرهیز از تأخیر بیش از حد در بارداری اول براساس مبانی باروری سالم را در مشاوره باروری سالم ادغام کنند.

حداکثر مدت زمان باروری اول ۲ سال باشد

به گفته مطلق در پیش نویس نهایی شده طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده (که در مجلس شورای اسلامی در حال برررسی است)، حداکثر مدت زمان جهت بررسی زوج‌های بدون فرزند از نظر ناباروری دو سال تعیین شده است.
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس افزود: همچنین طبق بررسی‌ها میانگین فاصله زمانی بین فرزندان نیز به بیش از ۵ سال رسیده است.
وی با اعلام اینکه حداقل فاصله مطلوب بین دو بارداری از نظر ابعاد سلامت ۳ سال و حداکثر این فاصله زمانی ۵ سال در نظر گرفته می‌شود، گفت: بنابراین افزایش فاصله بین بارداری‌ها به بیش از ۵ سال، ضمن کاهش فرصتهای باروری سالم برای مادر و کودک وی، افزایش مخاطرات سلامت مادر و کودک را به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: به عبارت دیگر با افزایش بیش از حد فاصله بین فرزندان هم امکان دستیابی به تعداد فرزند دلخواه در یک خانواده کمتر شده و هم فرصت بارداری با بهترین شرایط از مادر گرفته خواهد شد.
مطلق بیان داشت: توجه به این نکته نیز ضروری است زیرا با توجه به روند شیوع بیمار‌های غیر واگیر در کشور، با افزایش سن خطر، بیماری‌های غیرواگیر نیز بالا خواهد رفت.
وی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواست با توجه به حساسیت موضوع نسبت به شناسایی زوجین در شرایط فوق اقدام کرده و آموزش‌های لازم در این خصوص را به آنان ارائه کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر