jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۶۳۶۵۴۹   ۲۸ دی ۱۳۹۲  |  ۰۹:۲۰

گاهی در آشپزخانه پیش می‌آید که سراغ مربا یا شربتی بروید و ببینید محتویاتشان بسیار سفت شده، کپک بخشی از آن را فرا گرفته یا شکرک زده، یا هنگام پخت آن بسیار شل و وارفته به نظر می‌رسد. در این مواقع چه باید کرد؟

کپک زدن و ترش شدن مربا و شربت

این حالت در صورتی در مربا و شربت به وجود می‌آید که مربا یا شربت به حد کافی قوام نیامده باشد. اگر در یکی دو روز اول متوجه رقیق شدن شربت یا مربا شدید، آن را مجدداً بجوشانید تا قوام بیاید.

شکرک زدن مربا مربا و شربت

این حالت در زمانی به وجود می‌آید که شربت و مربا با حرارت تند جوشیده باشد و آب آن سریع تبخیر شده باشد. درچنین حالتی کمی آب جوش اضافه کرده و شربت را مجدداً می‌جوشانیم یا ممکن است میزان شیرینی شربت یا مربا زیاد باشد. بهتر است برای مربا‌ها و شربتهای شیرین از کمی آبلیموی تازه استفاده شود

شفاف شدن شربت‌ها

برای شفاف شدن شربت‌ها و جرم گیری آن‌ها می‌توان از یک عدد سفیده تخم مرغ استفاده نمود. بطوریکه وقتی شربت در حال جوش می‌باشد، سفیده را اضافه نموده ولی مخلوط نمی‌کنیم سفیده جرم شکر را گرفته و تیره می‌شود. در نیتجه شربت شفاف می‌گردد. سپس سفیده را از شربت بیرون می‌آوریم

مارمالاد‌ها

در مارمالاد‌ها میوه‌ها را یا خرد می‌کنیم و یا بصورت پوره در می‌آوریم. در مارمالاد چون زمان پخت کوتاه است، عطر و طعم میوه بهتر حفظ می‌شود. مارمالاد‌ها اگر با دقت وبطور صحیح درست و در شیشه‌های استریلیزه نگهداری شوند، می‌توان آن‌ها را بمدت یکسال در یخچال نگهداری نمود

نکات لازم در تهیه مارمالاد‌ها

۱ - شیشه مارمالاد را باید از نوعی انتخاب کنید که اندازه آن کوچک و دیواره آن‌ها صاف و یکدست باشد.
۲ - مارمالاد‌ها، زمانی تغییر رنگ داده و شفافیت خود را از دست می‌دهند که:
الف: در جای گرم نگهداری شوند.
ب: تاریخ نگهداری آن‌ها گذشته باشد.
ج: دوباره جوشانده شوند.
۳ - شناور بودن میوه روی شیشه و جدا شدن آن از شیره به دلایل زیر می‌باشد:
الف: ممکن است میوه نارس باشد.
ب: میوه کمتر از مدت تعیین شده پخته شده باشد.
ج: زمانی که مارمالاد از روی حرارت برداشته می‌شود، درون شیشه ریخته شود.
۴ - زمانی که مارمالاد را از روی حرارت بر می‌دارید، باید آن را حداقل به مدت ده دقیقه هم بزنید تا میوه شیره به طور یکنواخت با هم مخلوط شوند. اگر کف روی آن جمع شد، کف آن را بایک قاشق فلزی جدا کنید.
۵ - مارمالاد‌ها را بیشتر از یکسال نگهداری نکنید.
۶ - مارمالادهای آماده را قبل از استفاده به مدت پانزده روز الی یکماه در یخچال نگهداری نمائید تا عطر و طعم مطبوع تری برایتان داشته باشد.
۷ - شکرک زدن مارمالاد ممکن است به دلایل زیر باشد:
الف: شکر آن زیاد باشد.
ب: مارمالاد بیشتر از زمان پخت مقرر پخته شود.
۸ - مارمالاد بیشتر آماده شده را در شیشه‌های در بسته نگهداری نمائید.
۹ - مارمالاد‌ها باید در قابلمه لعابی یا استیل پخته شوند. ظرف باید متناسب با اندازه شکر و میوه باشد به طوری که وقتی شکر و میوه را درون ظرف می‌ریزیم، بیشتر از یک سوم حجم ظرف را نگیرد تا زمان پخت، مخلوط از ظرف بیرون نریزد. مقدار مارمالاد را طبق دستور بپزید. زیرا اگر آن را چند برابر کنید، مارمالاد مطلوبی بدست نخواهید آورد. مارمالاد را روی حرارت تند بپزید و زمانی مارمالاد را از روی حرارت بردارید که مارمالاد به اندازه کافی پخته شده و بخار آب آن تمام شده باشد. اگر مارمالاد به دلایلی شکرک زد، آنرا درون یک ظرف لعابی یا استیل خالی نموده، چند قطره اب لیمو ترش تازه و مقداری آب جوشیده به آن اضافه نموده و بمدت چند دقیقه بجوشانید، سپس آنرا درون شیشه استریلیزه نگهداری نمائید.

نکته آخر

ظرفی را که برای پخت مربا استفاده می‌کنید، باید لعابی باشد، به جز مربای «به» که بهتر است درظرف مسی پخته شود.
موقع پخت مربا در قابلمه را باز بگذارید تا رنگ آن تغییر نکند، به جز مربای به که باید حتماً در ظرف را بگذارید تا رنگ آن سرخ ارغوانی شود.
>> آموزشها

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ژانیتا
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۵
سلام مربای به درست كردم اما متاسفانه دیر خاموش كردم و مربا سفت شده چكار كنم میشه دوباره با كمی آب جوشیده مخلوط كنم و چند دقیقه بجوشونم ؟ خراب نمیشه؟لطفا راهنماییم كنید ممنونم
۰
۱
نفس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۳
عالی بود
۰
۰

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها