چاقی پدران، عامل سرطان کودکان!

محققان دانشگاه دوک، فرضیه‌ای را مبنی بر اثرگذاری وزن پدر بر سلامت کودک ارائه داده‌اند که نشان می‌دهد علاوه بر اثرات تغذیه مادر بر جنین، چاقی یا لاغری پدر نیز بر میزان سلامت نوزاد مؤثر است.
کد خبر: ۶۳۳۹۶۵

به گزارش جام جم سرا، وزن کودک در هر سن و هر شرایطی برای والدین ارزشمند است. جالب آنکه برخی دانشمندان در بسیاری موارد سلامت والدین را بر سلامت کودکان تاثیرگذار می‌دانند. مطالعات گذشته نشان داده بود که سلامت مادران، به خصوص برنامه غذایی آن‌ها قبل از زایمان بر سلامت کودک تاثیرگذار است.
در این راستا، پژوهشگران به جمع‌آوری اطلاعاتی در مورد وزن والدین و ارزیابی DNA از بند ناف نوزادان به منظور تعیین ارتباط میان الگوی متیلاسیون DNA کودکان و چاقی پدر و مادر پرداختند.
به نوشته ایسنا، این پژوهشگران دریافتند علاوه بر اینکه تغذیه و عوامل محیطی در دوران بارداری مادر می‌تواند در سلامت کودکان تأثیرگذار باشد، چاقی پدر نیز می‌تواند از طریق تغییرات ژنتیکی در سلامت فرزندان نقش داشته باشد.
محققان می‌گویند: کاهش متیلاسیون در ژن فاکتور رشد شبه انسولینی (IGF۲) در نوزادان با افزایش خطر بروز سرطان در آینده مرتبط است و نتایج حاصل از این مطالعه نشان داده است، متیلاسیون DNA در ژن IGF۲ میان کودکانی که پدرانشان چاق بودند به طور معناداری پایین‌تر از کودکانی بود که پدرانشان دارای وزن نرمال بودند، این امر نشان می‌دهد چاقی پدر می‌تواند با افزایش خطر ابتلای کودک به برخی از سرطان‌ها ارتباط مستقیم داشته باشد.
به گفته محققان، در طی اسپرماتوژنز تشکیل ساختار اسپرم بعضی مناطق بر روی DNA ممکن است به شرایط محیطی حساس باشند. این تاثیراتی که بر DNA اعمال می‌شود به نسل بعدی انتقال می‌یابد. احتمالا تغذیه نامناسب و سطح هورمون‌ها در پدران چاق می‌تواند به متیلاسیون ناقص DNA و یا علامت گذاری ژنومی غیرپایدار سلول‌های اسپرم منتهی شود.
نتیجه این پژوهش در BMC Medicine ۲۰۱۳ منتشر شده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها