jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۲۹۰۶۱ ۰۳ دی ۱۳۹۲  |  ۰۸:۵۹

جام جم سرا هفته پیش مطلبی را با عنوان «زگیل تناسلی بسرعت در حال انتشار است» منتشر کرد که بسرعت و طی همان ساعات اولیه به یکی از پربازدیدترین مطالب تبدیل شد. از آنجا که سوالات بسیاری درباره این بیماری تناسلی از سوی خوانندگان و بویژه همسران مطرح شده بود، اکنون فایل صوتی یک برنامه‌ رادیوئی را در اختیارتان گذاشته‌ایم که در آن علل و عوامل بروز این بمب خوشه‌ای دردناک، با حضور کارشناسان بررسی شده است.

چه کسی مقصر است و چه افرادی دست به گریبان تبخال تناسلی می‌شوند؟ تبخال تناسلی، یک بیماری منتقل‌شونده از راه جنسی است که باعث به وجود آمدن زخم‌های کوچک دردناک در ناحیه تناسلی می‌شود. این علایم ممکن است با تب، خارش، سوزش و اشکال در ادرار همراه شود. ممکن است پس از اولین آلودگی با ویروس و یا در اثر فعال شدن عفونت مخفی ایجاد شده و ممکن است نشانه‌های بالینی داشته باشد یا مخفی بماند. در خانمها محل ابتدائی تظاهر ضایعات، واژن و دهانه رحم است؛ در مردان آلت تناسلی یا ناحیه شرمگاهی محل بروز زخمهاست.
این ویروس از راه آمیزش جنسی منتقل می‌شود. انتقال آن ممکن است هم در هنگام ظهور زخم‌های فعال و هم در هنگامی که هیچ علامتی وجود ندارد، رخ دهد. داروهای ضدویروسی فقط می‌توانند میزان ریزش ویروس را کاهش دهند و احتمال انتقال آن را نیز پایین بیاورند اما نمی‌توانند به طور کامل از آن جلوگیری کنند.
پس از حملۀ ویروس هرپس سیمپلکس یا تبخال تناسلی، علایم ممکن است در طول ۲ تا ۱۲ روز ظاهر شود. برخی از افراد دچار علایم عفونت ویروسی مانند درد عضلانی، تب، و سردرد می‌شوند و تا نیمی از افراد دچار این ویروس، ممکن است دوره‌ای از علایم پیش‌درآمد را تجربه کنند که ممکن است شامل سوزن‌سوزن شدن ناحیه تناسلی خارجی یا درد تیرکشنده در باسن، ران و لگن باشد. ظهور بیماری معمولا با التهاب و به دنبال آن بروز خوشه کوچکی از تاول‌ها همراه است که پس از چند روز پاره می‌شوند و ترشحات آنها بیرون می‌ریزد و زخم‌های اغلب دردناکی را...

آنچه خواندید، گوشه‌ای از یک برنامه رادیویی به نقل از ایران صدا، با حضور دکتر مهراندخت عابدینی (جراح و متخصص زنان و زایمان) است. در صورت تمایل به شنیدن موضوع مطرح شده می‌توانید از طریق گزینۀ «دریافت و ذخیره»، آن را دانلود و ذخیره کنید تا آگاهی بیشتری در این زمینه به دست آورید. یادتان باشد آگاهی رمز سلامتی، و پیشگیری و مراقبت بهداشتی راهکار سلامت جنسی است.

«دریافت و ذخیره»:

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر