منع مصوبه دولت قبلی از سوی دیوان‌ عدالت ‌اداری

دریافت جریمه خسارت «بیمه شخص ثالث» ابطال شد

بسیارند افرادی که برای خودروی خود بیمه نامه شخص ثالث دریافت کرده‌اند اما اطلاع و آگاهی چندانی درباره برخی حقوق یا مسائل مرتبط با آن ندارند. مثلا نمی‌دانند اگر آن را گم کنند چه باید کرد یا در صورت فروش خودرو آیا می‌توانند بیمه نامه‌ای را که سال‌ها خسارتی نداشته به خودرو جدیدشان منتقل کنند یا نه. این موارد را در ادامه همین مطلب بخوانید.
کد خبر: ۶۱۵۴۰۸

براساس قوانین جدید تخفیف‌های تعلق گرفته به راننده‌های با احتیاط با فروش خودرو از بین نخواهد رفت و قبل از پایان بیمه نامه به اتومبیل بعدی او یا فامیل‌های درجه یک‌اش منتقل می‌شود.
هر کسی که بیمه نامه شخص ثالث خریده حق دارد آن را گم کند و المثنی رایگان بگیرد. براساس قانون، دریافت هر گونه وجهی برای ارائه المثنی بیمه نامه یا گواهی برای بیمه نامه‌های مفقودی (المثنی) توسط شرکت‌های بیمه ممنوع است. با اینکه سال هاست بیمه شخص ثالث برای خودرو‌ها اجباری شده هنوز وسایل نقلیه‌ای در خیابان‌ها تردد می‌کنند که این بیمه نامه را ندارند. آنهایی هم که بیمه دارند خیلی با کارکردهای آن آشنا نیستند و فکر می‌کنند فقط باید بین مدارکشان باشد تا به پلیس نشان دهند یا هنگام حوادث برای پرداخت خسارت از آن استفاده کنند. ما هشت نکته را در ادامه به شما یادآوری می‌کنیم که ممکن است از آن‌ها بی‌خبر باشید. آشنایی با این موارد به شما کمک می‌کند از این بیمه نامه ساده استفاده‌های جادویی ببرید و از این به بعد وقتی ماشینتان را فروختید بیمه‌تان را نگه دارید. این توضیح هم ضروری است که تمام این نکات شامل بیمه شخص ثالث موتور سیکلت‌ها هم می‌شود.

۱- تخفیف‌هایتان را به خودرو جدید انتقال دهید

خیلی‌ها سال‌ها تلاش می‌کنند که با کمترین استفاده از کوپن‌های بیمه‌شان تخفیف به دست بیاورند و در تمدید بیمه نامه از آن استفاده کنند اما یکی از مشکلات بزرگ این بود که وقتی کسی ماشینش را می‌فروخت همراه با واگذاری بیمه نامه تمام تخفیف‌های که به خاطر رانندگی صحیح و کم خطر به دست آمده بود از بین می‌رفت. کار‌شناسان همیشه سعی داشتند که بیمه نامه شخص ثالث را وابسته به راننده کنند و در هنگام ریسک سنجی آن در واقع خطر راننده را عامل اصلی قرار دهند.
البته نوع خودرو در میزان ریسک تاثیر خواهد داشت. خبر خوب اینکه براساس اصلاحی که در قانون بیمه شخص ثالث انجام شده از این به بعد در صورت انتقال قطعی مالکیت وسیله نقلیه، انتقال دهنده تا قبل از انقضای مدت اعتبار بیمه نامه می‌تواند تخفیف وسیله نقلیه منتقل شده را به وسیله نقلیه از نوع مشابه متعلق به خود یا فامیل‌های درجه اول خود منتقل کند.
شرکت‌های بیمه مکلف شده‌اند سوابق تخفیف نداشتن خسارت وسیله نقلیه منتقل شده را به وسیله نقلیه جایگزین انتقال داده و تخفیف مربوطه را با کسر تخفیف مدت باقی مانده وسیله منتقل شده در بیمه نامه وسیله جایگزین اعمال کند. حق بیمه وسیله نقلیه منتقل شده در سر رسید بیمه نامه آن براساس سوابق بیمه گذار جدید دریافت خواهد شد.

۲- برای دریافت المثنی پول نپردازید

برخی تخلف‌ها وجود دارد که اگر متقاضیان کمی به حقوق خودشان آشنا باشند از بین خواهد رفت. هر کسی که بیمه نامه شخص ثالث خریده حق دارد آن را گم کند و المثنی رایگان بگیرد. براساس قانون، دریافت هر گونه وجهی برای ارائه المثنی بیمه نامه یا گواهی برای بیمه نامه‌های مفقودی (المثنی) توسط شرکت‌های بیمه ممنوع است اما برخی نمایندگی‌های بیمه از اطلاع نداشتن مراجعان از این قانون سوء استفاده می‌کنند و برای صدور المثنی از آن‌ها مبالغی دریافت می‌کنند. البته رویه شرکت‌ها در این زمینه یکسان نیست. بعضی از شرکت‌ها در ابتدا و برای کوپن اول پولی دریافت نمی‌کنند ولی در صورت نیاز فرد به کوپن‌های بعدی از دارنده بیمه نامه وجه دریافت می‌کنند. دسته بعدی دستور العملی در این خصوص برای خود تهیه کرده‌اند و با توجه به مدت باقی مانده از بیمه نامه شخص ثالث وجهی را دریافت می‌کنند. این رویه‌های متفاوت در حالی است که براساس اعلام رسمی بیمه مرکزی شرکت‌های بیمه مجاز نیستند به هیچ وجه پولی از متقاضی صدور المثنی بیمه نامه دریافت کنند. پس اگر بیمه نامه‌تان گم شد برای المثنی آن پول اضافی نپردازید. در صورت اصرار شرکت‌های بیمه می‌توانید از طریق سایت اینترنتی بیمه مرکزی شکایت کنید.

۳- بیمه نامه شما برای وثیقه کافی است

یکی از مزیت‌های داشتن بیمه نامه شخص ثالث هنگام وقوع تصادف و حوادث این است در صورتی که راننده مسبب حادثه، بیمه نامه معتبر داشته و باعث خسارت بدنی به شخص ثالث شود، مراجع قضایی و دادگاه‌ها آن را به عنوان وثیقه می‌پذیرند. پس اگر تصادفی کردید و در دادگاه از شکا درخواست وثیقه اضافی کردند این را بدانید براساس قانون و توافق بیمه مرکزی و مراجع قضایی بیمه نامه شما به عنوان وثیقه در هر سطحی حتی اگر تصادف منجر به مرگ شده باشد کافی است. البته این در شرایطی است که قبل پرونده دیگری در جریان نباشد یعنی بیمه نامه شما به عنوان وثیقه در اختیار مرجع دیگری قرار نگرفته باشد. در این صورت هم االبته اگر خسارت قبلی کم باشد با گرفتن یک معرفی نامه باز هم می‌توانید از این بیمه نامه به عنوان وثیقه استفاده کنید.

۴- بیمه نامه‌تان را قبل از پایان مهلت قانونی تمدید کنید

خیلی‌ها برحسب یک عادت قدیمی همه کار‌هایشان را دقیقه ۹۰ انجام می‌دهند، این عادت را در مورد تمدید بیمه نامه شخص ثالث فراموش کنید. بهتر است بدانید اگر در تمدید بیمه نامه شخص ثالث وقفه ایجاد شود باید جریمه پرداخت کنید. البته این جریمه تا یک ماه تاخیر زیاد نیست اما اگر یک ماه بگذرد بهتر است قید همه تخفیف‌ها و... را بزنید و از یک شرکت دیگر یک بیمه نامه جدید بدون تخفیف بخرید چون جریمه یک ماه به بالا تقریبا بیشتر از نصف حق بیمه است.

۵- منتظر رای دادگاه نمانید

براساس اصلاحات جدید در قانون بیمه شخص ثالث در حوادث رانندگی منجر به صدمات بدنی، شرکت بیمه موظف است پس از دریافت گزارش پلیس بلافاصله حداقل ۵۰ درصد از دیه تقریبی را به زیاندیده پرداخت کند و باقی مانده آن را پس از معین شدن میزان قطعی دیه بپردازید. برای پرداخت بقیه خسارت هم در صورتی که فرد صدمه دیده اعتراضی نداشته باشد نیازی به رای دادگاه نیست و برآورد پزشکان و کار‌شناسان بیمه کافی است. در حوادث رانندگی منجر به فوت هم شرکت‌های بیمه می‌توانند در صورت توافق با راننده مسبب حادثه و ورثه افراد فوت شده، بدون نیاز به رای مراجع قضایی، دیه و دیگر خسارت‌های بدنی وارده را پرداخت کنند. پس در صورتی که صدمه دیده اعتراضی نداشت منتظر رای دادگاه نمانید و مقدمات پرداخت خسارت را از طریق شرکت بیمه‌ایتان فراهم کنید.

۶- تمدید بعد از دریافت خسارت

در صورتی که شخصی از بیمه نامه‌اش در سال قبل استفاده کرده باشد برای تمدید آن در سال بعدی باید قید تخفیف‌هایش را بزند ضمن اینکه اگر خسارت بدنی داشته باشد. هنگام تمدیداز او جریمه دریافت می‌شود. اگر رابطه شما با شرکت بیمه فقط خرید بیمه نامه شخص ثالث است و تعلق خاطر خاصی هم به این شرکت ندارید توصیه ما این است به جای تمدید از یک شرکت بیمه دیگر شخص ثالث بخرید. نکته مهم دیگر اینکه بیمه مرکزی سقف حق بیمه شخص ثالث را با تعهدات پایه تعیین کرده است و شرکت‌های بیمه مجاز نیستند حق بیمه‌ای بیشتر از آن دریافت کنند.

۷- درمان رایگان مصدومان

پرداخت هزینه‌های درمانی با استفاده از بیمه نامه شخص ثالث یکی از مجهولات مهم برای دارندگان آن است. خوب است بدانید که ۱۰ درصد از حق بیمه‌های پرداختی برای بیمه شخص ثالث به حساب وزارت بهداشت واریز می‌شود و این وزارتخانه مکلف است این امکان را فراهم کند که مصدومان ناشی از حوادث رانندگی بدون دریافت وجه در بیمارستان‌ها پذیرش شوند. بنابراین در صورت درخواست پرداخت وجه از سوی بیمارستان در این موارد، این ماده قانونی را یادتان باشد. هر نوع عکسبرداری، عمل جراحی و وسایلی هم که از داروخانه بیمارستان قابلیت تهیه داشته باشد باید به صورت رایگان در اختیار مصدومان حادثه قرار بگیرد. فرد مقصر هم هیچ تعهدی به بیمارستان ندارد و بیمارستان با وزارتخانه و آن‌ها هم با بیمه مرکزی طرف حساب هستند.

۸- بیمه نامه نداشته باشید از چه خدماتی محروم می‌شوید؟

خیلی‌ها فکر می‌کنند نداشتن بیمه شخص ثالث فقط محروم شدن از پرداخت خسارت توسط بیمه در هنگام حوادث را به دنبال خواهد داشت اما بهتر است بدانید که علاوه بر جریمه‌هایی که در هر بار بازرسی توسط راهنمایی و رانندگی به خاطر نداشتن بیمه باید بپردازید و معطلی به خاطر خواباندن خودرو در پارکینگ ارائه هر گونه خدمات به دارندگان وسایل نقلیه موتوری که بیمه نامه شخص ثالث ندارند توسط راهنمایی و رانندگی، دفا‌تر اسناد رسمی، سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با حمل و نقل ممنوع است و ثبت معامله این وسایل نقلیه امکان پذیر نیست. یعنی نداشتن بیمه شخص ثالث چیزی شبیه نداشتن سند است.
>> خبرخودرو

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۵
احمد
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۸ - ۰۹ دی ۱۳۹۲
۰
۰
خیلی عالی بود متشكرم
ب.م
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۰ - ۰۹ فروردين ۱۳۹۳
۰
۰
جام جم عزیز من خودم نمایندگی بیمه هستم بند 4 شما اشتباه است اگر هر روز از تاریخ انقضا بیمه بگذرد جریمه شامل میشود كه معمولا" 18000ریال می باشد برای هر روز دیر كرد ولی تخفیفات بیمه نامه سر جای خودش هست و حذف نمیشوند.قانون شركتهای بیمه رو بیمه مركزی اعلام میكنه و این فانون شامل تمام شركتهای بیمه هستش كه شما فرمودید از یك شركت دیگه بیمه نامه بدون تخفیف خریداری كنید.اگر از رو انفضا بیمه بگذرد تمام شركتهای بیمه هم تخفیفشو میدن هم جریمه دیر كردو میگیرند.
حجت اله سهیلی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۳ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۳
۰
۰
سوابق گذشته یك بیمه اآیا در هر شركت بیمه ای هست اگر كسی شخص ثالث گم كند سوابق سالهای پیش حذف می شود
محسن عیوضی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۴ - ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
باتشكر از راهنماییهای تان
الان بیمه كه به خاطر پول نگرفتن از الحاقیه هیچگونه اطلاع رسانی نمیكند آیادرموقع بروز حادثه راننده با مشكل مواجه نمی شود
داوود
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۵ - ۰۱ مرداد ۱۳۹۴
۰
۰
بنده تصادف منجر به جرح داشتم و بعد از ازبین رفتن تخفیفاتم آلان شركت بیمه ایران یك درصد از دیه هم جریمه در نظر گرفته.آیا این جریمه قانونیه؟

نیازمندی ها