jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۶۰۸۲۹۰ ۲۹ مهر ۱۳۹۲  |  ۰۹:۲۶

دانشمندان انگلیسی، ویروسی را شناسایی کرده‌اند که باکتری‌های عامل عفونت بیمارستانی را «می‌خورد»! پیشرفتی که می‌تواند جایگزین داروهای آنتی بیوتیک و حل معضل مقاومت در برابر آنتی بیوتیک شود.

به گزارش جام جم سرا به نقل از مهر- این شیوه جایگزین مناسبی برای آنتی بیوتیک‌ها در درمان عفونت‌های باکتریایی عرضه می‌کند که در آن از ویروس‌های طبیعی باکتریخور، موسوم به باکتریوفاژ‌ها یا باکتریخوار‌ها یا به طور خلاصه فاژ‌ها استفاده می‌شود.
محققان دانشگاه لستر، فاژهایی را که به طور خاص باکتری Clostridium difficile یا C. diff را هدف قرار می‌دهد، جدا کردند. «C. diff» موجب بروز عفونت بیمارستانی می‌شود که سال گذشته موجب مرگ هزار و ۶۴۶ شهروند انگلیسی شد. در بررسی‌های آزمایشگاهی این ویروس‌ها در برابر خطرناک‌ترین نوع این باکتری ۹۰ درصد موفق عمل کردند.
خطر افزایش مقاومت در برابر آنتی بیوتیک‌ها یکی از مهم‌ترین خطرات برای سلامتی در سراسر جهان هستند. «مارتا کلوکی» مجری این تحقیقات می‌گویند فاژ‌ها می‌توانند نقش مهمی را در دهه‌های پیش رو در درمان عفونت‌های باکتریایی ایفا کنند.
وی افزود: تاثیر آینده آنتی بیوتیک‌ها رو به کاهش است چرا که باکتری‌های بیشتری هوشمند می‌شوند و از این داروهای معجزه آسا را دور می‌زنند. همین امر نیاز برای جستجوی درمان‌های جدید را افزایش می‌دهد. بر خلاف آنتی بیوتیک‌ها، فاژ‌ها به طور کلی فقط یک گونه باکتری را هدف قرار می‌دهند.
این امر می‌تواند آن‌ها را به عنوان درمانی برای عفونت‌های «C. diff» موثر واقع کند. این درحالی است که درمان با آنتی بیوتیک وقتی تداخل با تعادل باکتری خوب در روده تداخل کند، خطرناک می‌شود. فاژ‌ها سلول‌های باکتری را عفونی و DNA خود را درون سلول تکثیر می‌کنند. این کار نه تنها موجب مرگ باکتری می‌شود بلکه فاژهای جدیدی که از سلول مرده آزاد می‌شوند برای کشتن دیگر سلول‌های باکتری گسترش می‌یابند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر