jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۰۶۸۱۵   ۲۳ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۴:۳۷

روز به روز فنآوری‌های بیشتری راه خود را به تلفن‌های هوشمند باز می‌کنند. فنآوری‌هایی که در ابتدا برای هدفی کاملا متفاوت به وجود آمده بودند، ولی بتدریج در دستان عموم مردم جای گرفتند. امکان افزودن حس بویایی به گوشیهای تلفن همراه یکی از این فنآوری‌هاست.

به گزارش جام جم سرا به نقل از روزنامه آسیا- یکی از دستاوردهای اخیر در زمینه پمپ‌های خلاء سیستم‌های میکروالکترومکانیکی (MEMS)، کاهش اندازه آن‌ها بوده، به طوری که استفاده از آن‌ها را در قالب سنسورهای تشخیص بو در سیستم‌های همراه مختلف، از جمله طیف سنج‌ها، ممکن کرده. اما قسمت هیجان انگیز ماجرا، احتمال کاربرد این سنسور‌ها در تلفن‌های هوشمند است.
گرچه تا پیش از این سنسورهای بو، تنها قادر بودند یک نوع بو را تشخیص دهند، اما در بینی الکترونیکی جدیدی که توسط آژانس پروژه‌های تحقیقاتی دفاعی پیشرفته (DARPA)، برای هواپیماهای مینیاتوری نظامی، توسعه یافته، امکان تشخیص بو‌ها و گازهای مختلف وجود دارد، به طوری که در طیف سنج به کار رفته در این اجسام پرنده، تمامی عناصر به کار رفته در یک نمونه مشخص مورد بررسی دقیق قرار گرفته، با عناصر دیتابیس موجود مقایسه شده و به صورت آنی بو تشخیص داده می‌شود.
این بدان معنا است که بالاخره محققین توانسته‌اند سنسوری تولید کنند که همه نوع بو و گازی را تشخیص می‌دهد، از آلودگی هوا گرفته تا مواد شیمیایی خطرناک. البته این قضیه به طور قطع به جامع بودن دیتابیس به کار رفته بستگی دارد.
از طرف دیگر محققین آزمایشگاه‌های هانی وِل هم اعلام کرده‌اند که توانسته‌اند کوچک‌ترین پمپ خلاء دنیا را بسازند. به گفته آن‌ها در طول این سال‌ها بسیاری از افراد تلاش کرده بودند اندازه ابزارهای تحلیلی را کاهش دهند، اما هرگز نتوانسته بودند از پس پمپ‌های خلاء بر بیایند. پمپ‌های خلاء تا پیش از این به اندازه یک آجر بودند و ۱۰۰ وات انرژی مصرف می‌کردند، در حالی که محققین آزمایشگاه‌های هانی وِل اعلام کرده‌اند که توانسته‌اند این سنسور‌ها را به اندازه یک سکه کوچک تولید کنند، سنسورهایی که حتی از ۱ وات هم کمتر انرژی مصرف می‌کنند.
به گفته محققین آزمایشگاه‌های هانی وِل، کلید موفقیت طراحی کوچک‌ترین پمپ خلاء دنیا، در تعبیه بیش از ۱۰۰۰۰۰ تیغه توربینی ریز بر روی یک دیسک کوچک بوده. کوچک شدن این سنسور‌ها، امیدواری را برای به کارگیری آن‌ها در تلفن‌های هوشمند زیاد کرده، به خصوص انواعی از این سنسور‌ها که با حس بویایی خود، توانایی تشخیص هر چیزی را دارند.
نمی‌توان انتظار داشت که این سنسور‌ها در تلفن‌های این یکی دو ساله مورد استفاده قرار بگیرند، ولی به طور حتم در سال‌های آینده با تکاملی که پیدا می‌کنند، باز هم بسیاری از طرفداران ابزارهای هوشمند را شگفت زده خواهند کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها