موفقیت دانشمندان در آزمایشگاه

دارویی که بافت پیر مغز را جوان می‌کند

محققان آمریکایی موفق شدند با مهندسی ژنهای رمزگذاری شده برای پروتئینهای مهم در تولید انرژی؛ روند پیری را در موشهای آزمایشگاهی به حالت اول بازگردانند.
کد خبر: ۶۰۳۹۴۱

همانند زمانی که باتری اتومبیل با بیشتر شدن قدمتش ضعیف می شود، موتورخانه سلولی ما که به آن «میتوکندری» گفته می شود نیز با افزایش سن انرژی کمتری تولید می کنند اما دانشمندان در یک آزمایش جدید توانستند با تزریق دارویی به موشهای پیر که موجب ارتقا یافتن میتوکندری در آنها شد، شانس دوباره حیات پرانرژی را به موشها بدهند.
 به گزارش جام جم سرا به نقل از فرازنیوز- میتوکندری دربرگیرنده ژنهای رمز گذاری شده برای پروتئینهایی است که در تولید انرژی حائز اهمیت است.
شهریار خان، محقق هندی تبار شرکت جنسیا در ویرجینیا و همکارانش با تحقیق روی این موضوع که آیا ارتقا فعالیت این ژنها می تواند تنزل انرژی موشهای پیر را به حالت اول باز گرداند، به نتایج چشمگیری دست یافتند.
این محققان با گرفتن TFAM، یک عامل رونویسی وابسته به میتوکندری که به طور طبیعی ظاهر می شود را طوری مهندسی کردند که از جریان خون عبور کرده و میتوکندری را هدف بگیرد. حافظه و عملکرد فیزیکی موشهای پیر با دریافت TFAM در مقایسه با موشهای پیر عادی به صورت چشمگیری ارتقا یافت.
براساس اظهارات رافال اسمیگرودزکی، عملکرد این موشها شبیه بازگرداندن یک فرد 80 ساله به عملکرد یک فرد 30 ساله بود.
این محققان نتایج تحقیقات خود را در ماه جاری میلادی در یک کنفرانس مربوط به پیری که در کمبریج برگزار شده بود ارائه کردند.
 میتوکندری، در سلول، نوعی دستگاه انتقال انرژی است که موجب می‌ شوند انرژی شیمیایی موجود در مواد غذایی با عمل فسفوریلاسیون اکسیداتیو، به صورت پیوندهای پرانرژی فسفات ذخیره شود. این اندامک در تمام سلولهای دارای تنفس هوازی به جز در باکتری‌ها که آنزیم‌های تنفسی آنها در غشای سیتوپلاسمی جایگزین شده‌، وجود دارد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها