jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۶۰۲۵۵۱ ۰۹ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۷:۰۱

خیلی مواقع پیش می‌آید که روی البسه یا لوازم پارچه‌ای لکه‌هایی خودنمایی می‌کند که راه پاک کردنشان را نمی‌دانیم و برای تمیز کردنشان به دردسر می‌افتیم. در این نوشتار کوتاه با برخی از روشهای از بین بردن لکه از وسائل پارچه‌ای آشنا شوید.

برای لکه زدایی از انواع پارچه‌ها به نکات زیر توجه فرمایید:

* ابتدا علت و نوع لکه را که از چه موادی است، پیدا کنید.
* نوع پارچه را تعیین کنید؛ به خصوص از این لحاظ که قابل شستشو هست یا خیر.
* در جنس و رنگ پارچه و همچنین نوع ماده‌ای که برای رنگ کردن آن به کار رفته است، دقت کنید.
* طزحی را که برای رفع لکه در نظر دارید، قبلا تعیین کنید.
* هر نوع ماده شیمیایی را که می‌خواهید به کار ببرید ابتدا روی گوشه‌ای از پارچه امتحان کنید و اگر می‌خواهید پارچه را بشویید، لکه را قبل از شستن از بین ببرید.
* به خاطر داشته باشید که آب داغ، بعضی لکه‌ها را ثابت می‌کند، مانند لکه تخم مرغ و خون؛ همچنین آب صابون نیز لکه‌های چای، قهوه و عصاره بسیاری از میوه‌ها را ثابت می‌کند. برای از بین بردن این لکه‌ها به وسیله محلول‌هایی مانند تتراکلروکربن باید از برس یا ابر استفاده کنید. بیرنگ کردن لکه به وسیله آب اکــسیژنه و اسید اگزالیک (جوهر ترشک) یا آب ژاول نیز راهگشاست.
* تمیز کردن لکه به صورت خشک به وسیله خمیری از پودرهای جذب کننده مانند گچ فرانسوی یا پودر سفید تالک هم راه دیگری برای راحتی تمیز کردن لکه است.
* برای برطرف کردن لکه کاکائو و شکلات، چنانچه لکه روی پارچه‌های سفید باشد، محل آن را با آب گرم و صابون بشوئید، بعد لکه را به وسیله تتراکلروکربن از بین ببرید. در صورتی که پارچه رنگی بود، اول با تتراکلروکربن بشوئید، سپس با آب گرم و اسفنج، لکه را کاملا از بین ببرید.
* برای برطرف کردن لکه چربی روغن، محل لکه را به وسیله اسفنج با تتراکلروکربن بشوئید، سپس با آب نیم گرم و صابون، لکه را کاملا از بین ببرید. چنانچه لکه کهنه باشد، آن را ابتدا با آب اکــسیژنه، بیرنگ کرده، بعد با آب، خوب بشوئید.
* به منظور تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی پارچه‌های رنگی، محل لکه را با آب گرم و اسفنج بشوئید. بعد برای لکه‌های باقیمانده، گیلیسیرین گرم به کار ببرید و بگذارید نیم ساعت روی لکه بماند، سپس با آب خوب شستشو داده و با آب گرم و صابون بشوئید.
* اگر لکه روی پارچه سفید و نخی بود، آب جوش را روی لکه بریزید و این کار را از طرف پشت پارچه نیز تکرار کنید. اگر لکه از بین نرفت با آب اکــسیژنه، سپس با آب شستشو دهید برای از بین بردن این گونه لکه‌ها، اول از صابون استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است لکه را ثابت کند.
* لکه‌هایی باقیمانده از مدت‌ها پیش بر روی رومیزی یا لباس را با محلول زیر پاک کنید: دو قاشق غذاخوری پودر لباسشویی، سه قاشق غذاخوری سرکه و یک لیتر آب گرم را با هم مخلوط کرده و لکه را با آن بشویید.
* برای ثابت کردن رنگ لباس جین از این روش پیروی کنید: وقتی برای اولین بار می‌خواهید شلوار جین را بشویید، آن را یک ساعت درون محلول آب و سرکه قرار دهید. میزان آب و سرکه باید مساوی باشد، این کار باعث می‌شود رنگ لباس جین ثابت بماند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر