jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۶۰۲۵۵۱ ۰۹ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۷:۰۱

خیلی مواقع پیش می‌آید که روی البسه یا لوازم پارچه‌ای لکه‌هایی خودنمایی می‌کند که راه پاک کردنشان را نمی‌دانیم و برای تمیز کردنشان به دردسر می‌افتیم. در این نوشتار کوتاه با برخی از روشهای از بین بردن لکه از وسائل پارچه‌ای آشنا شوید.

برای لکه زدایی از انواع پارچه‌ها به نکات زیر توجه فرمایید:

* ابتدا علت و نوع لکه را که از چه موادی است، پیدا کنید.
* نوع پارچه را تعیین کنید؛ به خصوص از این لحاظ که قابل شستشو هست یا خیر.
* در جنس و رنگ پارچه و همچنین نوع ماده‌ای که برای رنگ کردن آن به کار رفته است، دقت کنید.
* طزحی را که برای رفع لکه در نظر دارید، قبلا تعیین کنید.
* هر نوع ماده شیمیایی را که می‌خواهید به کار ببرید ابتدا روی گوشه‌ای از پارچه امتحان کنید و اگر می‌خواهید پارچه را بشویید، لکه را قبل از شستن از بین ببرید.
* به خاطر داشته باشید که آب داغ، بعضی لکه‌ها را ثابت می‌کند، مانند لکه تخم مرغ و خون؛ همچنین آب صابون نیز لکه‌های چای، قهوه و عصاره بسیاری از میوه‌ها را ثابت می‌کند. برای از بین بردن این لکه‌ها به وسیله محلول‌هایی مانند تتراکلروکربن باید از برس یا ابر استفاده کنید. بیرنگ کردن لکه به وسیله آب اکــسیژنه و اسید اگزالیک (جوهر ترشک) یا آب ژاول نیز راهگشاست.
* تمیز کردن لکه به صورت خشک به وسیله خمیری از پودرهای جذب کننده مانند گچ فرانسوی یا پودر سفید تالک هم راه دیگری برای راحتی تمیز کردن لکه است.
* برای برطرف کردن لکه کاکائو و شکلات، چنانچه لکه روی پارچه‌های سفید باشد، محل آن را با آب گرم و صابون بشوئید، بعد لکه را به وسیله تتراکلروکربن از بین ببرید. در صورتی که پارچه رنگی بود، اول با تتراکلروکربن بشوئید، سپس با آب گرم و اسفنج، لکه را کاملا از بین ببرید.
* برای برطرف کردن لکه چربی روغن، محل لکه را به وسیله اسفنج با تتراکلروکربن بشوئید، سپس با آب نیم گرم و صابون، لکه را کاملا از بین ببرید. چنانچه لکه کهنه باشد، آن را ابتدا با آب اکــسیژنه، بیرنگ کرده، بعد با آب، خوب بشوئید.
* به منظور تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی پارچه‌های رنگی، محل لکه را با آب گرم و اسفنج بشوئید. بعد برای لکه‌های باقیمانده، گیلیسیرین گرم به کار ببرید و بگذارید نیم ساعت روی لکه بماند، سپس با آب خوب شستشو داده و با آب گرم و صابون بشوئید.
* اگر لکه روی پارچه سفید و نخی بود، آب جوش را روی لکه بریزید و این کار را از طرف پشت پارچه نیز تکرار کنید. اگر لکه از بین نرفت با آب اکــسیژنه، سپس با آب شستشو دهید برای از بین بردن این گونه لکه‌ها، اول از صابون استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است لکه را ثابت کند.
* لکه‌هایی باقیمانده از مدت‌ها پیش بر روی رومیزی یا لباس را با محلول زیر پاک کنید: دو قاشق غذاخوری پودر لباسشویی، سه قاشق غذاخوری سرکه و یک لیتر آب گرم را با هم مخلوط کرده و لکه را با آن بشویید.
* برای ثابت کردن رنگ لباس جین از این روش پیروی کنید: وقتی برای اولین بار می‌خواهید شلوار جین را بشویید، آن را یک ساعت درون محلول آب و سرکه قرار دهید. میزان آب و سرکه باید مساوی باشد، این کار باعث می‌شود رنگ لباس جین ثابت بماند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر