jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۰۲۰۶۳ ۰۸ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۰:۵۶

پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه ژنگژوی کشور چین میگویند جدیدترین مطالعات آنان نشان داده است که مصرف مکملهای ویتامینهای گروه B از خطر ابتلا به سکته مغزی جلوگیری میکند.

به گزارش جام جم سرا به نقل از پزشکان بدون مرز- اگر خونرسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد٬این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد.این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‌نامند. سکته مغزی می‌تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون رسان مغز ایجاد شود. سکته مغزی آسیب عصبی حاد ناشی از اختلال خونرسانی به قسمتی از بافت مغز است که ناشی از انسداد رگ مغزی به وسیله یک لختۀ خونی و یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده آن قسمت بافت مغز می‌باشد.
پیش از این اعلام شده بود که بیشتر ویتامین های گروه B در سلامت پوست و مو نقش مهمی دارند؛ اما به جز مادران آینده که برای جبران کمبود ویتامین B۹ یا همان اسید فولیک در ماههای نخست بارداری این ویتامین به آنها تجویز میشود، غالبا فراموش میکنیم که برخی ویتامینهای این گروه برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم است.
این مطالعه نشان داد که ویتامین های گروه B برای تشکیل سلول های خونی ضروری هستند و به این ترتیب میتوانند تا ۷ درصد از خطر ابتلا به سکته مغزی پیشگیری کنند.
در این تحقیق، دانشمندان ۵۵ هزار نفر را به مدت ۶ ماه تحت نظر گرفتند. نیمی از این افراد در این مدت مکملهای ویتامین B و بقیه نیز دارونما مصرف کردند. در این مدت در مجموع ۲۴۷۱ سکته مغزی ثبت شد که نشان میدهد افرادی که ویتامین B مصرف میکردند نسبت به افرادی که دارونما مصرف میکردند، هفت درصد کمتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند. با این حال محققان تاکید دارند که قبل از مصرف هر نوع مکملی باید با پزشک معالج خود مشورت کرد.
ویتامینهای گروه B از مواد مغذی مهم برای بدنند و در مواد غذایی مختلفی از جمله غلات سبوسدار، سیب‌زمینی، موز، لوبیا و عدس یافت میشوند.
نتایج  این مطالعه در مجله  Norology  منتشر شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر