jamejamonline
ورزشی کد خبر: ۵۹۶۱۲۱   ۲۰ شهريور ۱۳۹۲  |  ۱۱:۲۸

توماس باخ قهرمان سابق شمشیربازی جهان از آلمان به عنوان رئیس کمیته بین‌المللی المپیک انتخاب شد.

شمشیرباز طلایی جهان رئیس IOC شد

 در یکصد و بیست و پنجمین نشست IOC، توماس باخ آلمانی به 12 سال ریاست ژاک‌ روگ خاتمه داد و بر صندلی ریاست کمیته بین‌المللی المپیک نشست. وی متولد 29 دسامبر 1953 میلادی در ورزبورگ آلمان است. وی حقوقدان آلمانی و مدیر ورزشی و همچنین قهرمان سابق شمشیربازی آلمان است که ریاست کمیته ملی المپیک این کشور را نیز بر عهده دارد.

توماس‌ باخ بعد از اینکه از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد از سال 1973 تا 1379 در دو رشته حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شهر ورزبورگ تحصیل کرد.

تز دانشگاهی را در مبحث حقوق به پایان رساند و یک دوره نیز عضو مجلس آلمان بوده است. وی از سال 83 باز به تحصیلاتش ادامه داد و دکترای حقوق گرفت.

رئیس جدید IOC در سال 1985 مدیر بخش بین‌المللی آدیداس شد. در سال 1988 تا 1990 در ایالت رایلندفالس به عنوان وزیر ایالتی اقتصادی انتخاب شد. وی همچنین در سال 2008 به عنوان مشاور زیمنس فعالیت کرده است.

از سابقه‌های ورزشی توماس ‌باخ می‌توان به مدال طلای شمشیربازی در سال 1970، برنز جهان در سال 1971، نایب قهرمانی تیمی جهان در سال 1973، قهرمانی همراه با تیم فلوره آلمان در سال 1976 و قهرمانی جام ‌جهانی شمشیربازی در آرژانتین در سال 1977، قهرمان آلمان در انفرادی فلوره در سال 1978 و در پایان به برنز جام ‌جهانی ملبورن در سال 1979 اشاره کرد.

توماس‌ باخ خیلی زود وارد عرصه مدیریت ورزشی شد. از سال 1975 تا 1979 سخنگوی فدراسیون شمشیربازی آلمان بود.

این رئیس جدید کمیته بین‌المللی المپیک در سال 1981 به عنوان قهرمان فعال، عضو کمیسیون ورزشکاران آلمان و IOC شد. در سال 1982 مسئولیت اجرایی کمیته ملی المپیک آلمان را بر عهده گرفت. در سال 1995 به عضویت هیئت رئیسه دادگاه ورزشی Cas درآمد. در سال 2000 در المپیک سیدنی به عنوان سومین نایب رئیس افتخاری IOC انتخاب شد. در سال 2004 از این پست کنار رفت و در رقابت‌های المپیک 2006 زمستانی ایتالیا دوباره به عنوان نایب رئیس انتخاب شد.

توماس ‌باخ از همان زمان با توجه به قابلیت‌هایش عنوان کرد در تدارک جانشینی ژاک‌روگ در IOC است. در سال 2006 بعد از اینکه کمیته ملی المپیک و سازمان ورزشی آلمان با یکدیگر ادغام شدند وی به عنوان رئیس این سازمان فعالیتش را ادامه داد.

رئیس جدید IOC همچنین یکی از اعضای کمیته برگزاری مسابقات جام‌ جهانی فوتبال مردان در سال 2006 آلمان و جام‌ جهانی فوتبال زنان در سال 2011 بود.

وی در نهایت هم در نشست بوینس آیرس به عنوان رئیس کمیته بین‌المللی المپیک انتخاب شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک انتخاب فوتبالی و چند نکته

یک انتخاب فوتبالی و چند نکته

روز گذشته شهاب الدین عزیزی خادم به عنوان رییس جدید فدراسیون فوتبال انتخاب شد. حسن روشن پیشکسوت فوتبال در اینباره یادداشتی در اختیار روزنامه جام جم گذاشت.

دشواری های ساخت فیلم ورزشی

دشواری های ساخت فیلم ورزشی

 سینما می‎تواند یک پل ارتباطی بین فرهنگ و ورزش باشد. وقتی که فیلم‎های ورزشی ساخته نمی‎شود از جهات گوناگونی به ورزش هم کمتر پرداخته می‎شود.

درسی که پرسپولیس به ما داد

درسی که پرسپولیس به ما داد

تا به‌حال توی چشم‌های شیر زل زده‌اید؟! اگر این مطلب را می‌خوانید نشان می‌دهد که هیچ‌گاه در چشمان هیچ شیر زنده و آزادی زل نزده‌اید، چرا که چشم‌های شیر درنده پیش از دندان‌های او طعمه را از پای در می‌آورد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر