سرکار که می‌روید وقت ناهار را چه می‌کنید؟ آیا برای این که زمان خود را از دست ندهید سرپا یک چیزی می‌خورید؟ اگر اهل ساندویچ هستید آیا ساندویچ خانگی را ترجیح می‌دهید یا یک ساندویچ آماده می‌خرید؟ این ساندویچی که انتخاب می‌کنید به سلامتی و شادابیتان کمک می‌کند یا اینکه برعکس عمل می‌کند؟ اگر نمی‌خواهید ناهار سرکار را دست کم بگیرید، برای آشنایی بیشتر با یک ناهار یا ساندویچ سالم در آن محل کار نکات پی آمده را در نظر بگیرید.
کد خبر: ۵۹۰۵۵۲

به تعادل غذایی احترام بگذارید
وقتی به ناهار سرکار فکر می‌کنید یک چیز تکراری به ذهنتان می‌آید : اینکه نمی‌دانید چه نوع ساندویچی انتخاب کنید به ویژه اینکه نمی‌دانید همراه ساندویچ چه چیزهایی میل کنید تا تعادل غذایی را رعایت کرده باشید و به خوبی می‌دانید که زمان زیادی هم ندارید و باید با سرعت تمام این ساندویچ را بخورید.
بهترین کار این است که در تهیه‌ی ساندویچتان تنوع را رعایت کنید و به فکر انتخاب دسر مناسب هم باشید. دسر مناسب همان میوه است. آب و شیر هم جزو بهترین نوشیدنی‌ها هستند. با رعایت این اصول می‌توانید مطمئن باشید که با وجود وقت کمی که داشته‌اید یک ناهار سالم و حاوی مواد مغذی میل کرده‌اید.

بهترین مواد برای تهیه‌ی ساندویچ محل کار
بهتر است از مرغ، گوشت، تن ماهی، ماهی آزاد، تخم مرغ و پنیر برای تهیه‌ی ساندویچتان استفاده کنید. اگر عاشق سوسیس و کالباس هستید مشکلی ندارد به شرط اینکه هر روز از این مواد غذایی استفاده نکنید. فراموش نکنید که محصولات غذایی فراوری شده مانند همین سوسیس و کالباس یا محصولات غذایی شیرین و چرب ارزش غذایی بالایی ندارند و فقط کالری نصیبتان می‌کنند. به جای نان تهیه شده از آرد سفید حتماً یادتان باشد از نان تهیه شده از آرد کامل (نان سبوس دار) استفاده کنید. در این صورت خیالتان راحت باشد که مواد مغذی لازم را جذب کرده‌اید.
سبزیجات را یادتان نرودداخل ساندویچتان را پر کنید از گوجه فرنگی، خیار، هویج، پیازچه، اگر دوست داشته باشید سیب، گردو و غیره. خلاصه اینکه از همه‌ی میوه‌ها و سبزیجات خام یا حتی پخته شده برای غنی سازی ساندویچتان استفاده کنید. البته منظورمان این نیست که همه‌ی این‌ها را در یک ساندویچ جا دهید. منظورمان این است که با این مواد غذایی تنوع ایجاد کنید و ارزش غذایی آن را بالا ببرید. با پر کردن ساندویچتان با این میوه و سبزیجات به قانون روزانه پنج واحد میوه و سبزیجات نزدیک‌تر می‌شوید. حواستان باشد که این سبزیجات را داخل روغن یا سس‌های چرب شناور نکنید.

ترفندهای سرآشپز برای خوش طعم کردن ساندویچ
برای خوشمزه کردن ساندویچتان به جای استفاده از سس مایونز، کره و یا هر سس چرب دیگر از خیار شور یا سس خردل یا بهتر از همه کچاپ استفاده کنید. می‌توانید داخل آن از سبزیجات معطری مانند جعفری یا فلفل دلمه ای و فلفل استفاده کنید. در این صورت بدون افزایش زیاد کالری ساندویچتان طعم آن را بهتر می‌کنید.


نوشیدنی مناسب چیست؟
از مصرف انواع نوشیدنی‌های گازدار و شیرین بپرهیزید چون غیر از کالری چیز دیگری نصیبتان نمی‌شود. بهترین نوشیدنی، همان آب یا یک آب میوه‌ی صد در صد طبیعی است. البته دوغ سالم و کم نمک هم از گزینه های خوبی محسوب می‌شوند.
اگر آب معدنی می‌نوشید و در طول روز هم کلسیم کمی دریافت می‌کنید حواستان باشد از آن‌هایی استفاده کنید که سرشار از کلسیم بوده و سدیم کمی دارند. معمولاً روی برچسب آب معدنی‌ها ترکیبات آن نوشته می‌شود. (اگر در هر لیتر بیش از 150 میلی گرم کلسیم وجود داشت یعنی اینکه آب معدنی شما سرشار از کلسیم است).

دسر را چه کنید؟
بهترین دسر یک واحد میوه، یک پیاله ماست یا کمپوت است. سعی کنید دور و بر دسرهای آماده مانند تیرامیسو، موس شکلات یا انواع کیک‌های خامه ای و شیرینی‌جات نروید. اگر عاشق این دسرها هستید حداقل سعی کنید خودتان در منزل تهیه کرده و در عین حال به مصرف آن‌ها عادت نکنید.

وقتی بعد از ظهر کمی دلتان ضعف رفت چه کنید؟
اصول تغذیه‌ی سالم حکم می‌کند به جای بیسکوییت و شکلات و چیپس یک واحد میوه یا یک پیاله ماست میل کنید. البته خوردن هر از گاهی بیسکوییت و چیپس و غیره اشکالی ندارد به شرط اینکه تبدیل به کار هر روزتان نشود. این گرسنگی احتمالاً به این دلیل است که برای ظهر به اندازه‌ی کافی نخورده‌اید. احتمالاً میوه‌ی دسرتان را فراموش کرده‌اید! به اندازه‌ی کافی آب ننوشیده‌اید! از نان‌های تهیه شده از آرد سفید استفاده کرده‌اید! یا اینکه کارتان زیاد بوده و انرژی بیشتری از دست داده‌اید. در هر حال یک واحد میوه، یک مشت بادام یا تخم کدو و غیره می‌تواند به شما کمک کند.

>> قانون آنلاین

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها