jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۵۸۹۳۶۷ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲  |  ۰۸:۱۲

امروزه اهمیت سرمایه‌گذاری بر هیچ‌کس پوشیده نیست، زیرا هر شخصی می‌تواند با سرمایه‌گذاری مناسب، آینده خود و خانواده‌اش را تامین کند و امنیت خاطر بیشتری در زندگی داشته باشد.

درخصوص تاریخچه سرمایه‌گذاری هم می‌توان گفت ماجرا به زمانی بر‌می‌گردد که انسان‌ها شروع به داد و ستد با یکدیگر کردند، یعنی ریشه‌های سرمایه‌گذاری را می‌توان در زمانی که مردم معامله‌های خود را به صورت کالا به کالا انجام می‌دادند هم یافت، زیرا انسان‌ها وقتی متوجه شدند با نگهداری از برخی کالا‌ها و فروش آنها می‌توانند سود به دست بیاورند، تمایل بیشتری برای داد و ستد کالاهای استراتژیک پیدا کردند، اما امروزه که تجارت الکترونیک رونق گرفته، راه و رسم سرمایه‌گذاری هم تغییر کرده است. از این گذشته تا چند سال پیش سرمایه‌گذاری میان خانم‌ها و آقایان متفاوت بود، اما این روز‌ها دیگر خانم‌ها دارند پا جای پای آقایان گذاشته و وارد تجارت‌های مختلف مانند ملک، ارز و ساخت و ساز که تا مدتی قبل مردانه شناخته می‌شد، می‌شوند.

سرمایه‌گذارهای بالفطره

این‌که بخواهیم بگوییم خانم‌ها دقیقا از کجا و چه زمانی سرمایه‌گذاری را شروع کردند کار سختی است، زیرا از بدو تشکیل خانواده، خانم‌هایی که نقش مادر را به عهده می‌گیرند نقش مدیریتی پیدا کرده و اولین سرمایه‌گذاری‌های خود را با شکلی متفاوت آغاز می‌کنند. خانم‌ها در کوچک‌ترین نهاد جامعه به نحوی سرمایه‌گذاری کرده و می‌کنند، سرمایه‌گذاریی‌هایی که شاید خیلی ملموس نباشد. برای نمونه زنان خانه‌دار با خرید و مدیریت مایحتاج خانواده سرمایه‌گذاری‌های اولیه را انجام می‌دهند، اما مدتی است دیگر خانم‌ها شخصا وارد دنیای سرمایه‌گذاری می‌شوند و به شکلی جدی در این عرصه فعالیت می‌کنند.

خرید طلا را باید یکی از سرمایه‌گذاری‌های شایع میان خانم‌ها دانست، زیرا به قول معروف آنها با این سرمایه‌گذاری با یک تیر دو نشان می‌زنند. علاوه بر این‌که می‌توانند زیورآلات خود را تامین کنند دست به سرمایه‌گذاری هم می‌زنند. برخی خانم‌ها براین باورند طلا در گذر زمان ارزش بیشتری پیدا می‌کند، بنابراین هر پولی را که به دست می‌آورند در راه خرید زیورآلات هزینه می‌کنند، البته باید یاد آور شد تعدادی دیگر از بانوان که نگاه اقتصادی بیشتری دارند برای سرمایه‌گذاری زیورآلات کار کرده می‌خرند تا سود بیشتری کنند، چرا که حق اجرت طلای کار کرده به مراتب کمتر از طلای نو است. واضح است بیش از نیمی از بانوان، سرمایه‌گذاری با خرید زیورآلات را بهترین نوع سرمایه‌گذاری می‌دانند.

گروه دیگری از خانم‌ها که دوست ندارند به خاطر سرمایه‌گذاری حرص و جوش نصیب‌شان شود راهکار دیگری برای سرمایه‌گذاری دارند. آنها اندوخته خود را در سپرده‌های بانکی خود نگهداری می‌کنند تا بانک با توجه به مدت سرمایه‌گذاری آنها سود برایشان در نظر بگیرد. این نوع از سرمایه‌گذاری را هم بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهند، زیرا با این‌که سود کمتری به دست می‌آورند، اما دردسر کمتری متوجه آنها می‌شود. البته در این میان هستند بانوانی که سرمایه خود را در اختیار همسرانشان می‌گذارند و ترجیح می‌دهند همه دغدغه‌های سرمایه‌گذاری را به همسرشان واگذار کرده و کمتر در این حوزه وارد شوند. خرید اوراق مشارکت را هم می‌توان به سرمایه‌گذاری مورد علاقه خانم‌ها اضافه کرد.

مردان سرمایه‌گذار

آقایان با توجه به نقش‌شان در خانواده و وظایفی که به عهده دارند تلاش بیشتری در زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند، زیرا تا مدتی قبل به این شکل نبود که خانم‌ها پا به پای همسرانشان کار کنند. به همین دلیل یکی از دلایلی که سبب شده آقایان در زمینه سرمایه‌گذاری جلوتر از خانم‌ها باشند سابقه حضور بیشترشان در بازار کار است. البته تفاوت روحیه آقایان و خانم‌ها را هم می‌توان از دلایل دیگر فعالیت بیشتر آقایان در عرصه‌های سرمایه‌گذاری عنوان کرد.

یکی از سرمایه‌گذاری‌هایی که بیشتر آقایان جذب آن می‌شوند بحث ساخت و ساز است. امروز کمتر جمعی از آقایان را می‌توان پیدا کرد که در آن حرف از ساخت و ساز و سود سرشار آن نباشد. بورس را هم باید یکی دیگر از زمینه‌های سرمایه‌گذاری دانست که آقایان در آن حضور پررنگ‌تری دارند، اما نباید فراموش کرد در این مدتی که بازار بورس راه افتاده خانم‌ها نیز کم و بیش وارد این بخش شده‌اند.

خرید و فروش خانه و خودرو را هم باید از دیگر زمینه‌های مورد علاقه آقایان برای سرمایه‌گذاری دانست که خانم‌ها کمتر به آن تمایل دارند.

سرمایه‌گذاری به روش قدیمی‌ها

تا مدتی پیش که خبری از تالار بورس و داد و ستد ارز نبود، بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در حد خرید و فروش یا تجارت بود. به این شکل که بازرگانان کالاهای اساسی را از شهری به شهر دیگر یا کشوری به کشور دیگر منتقل می‌کردند. مردم عادی هم با خرید و فروش دام یا فرش سرمایه‌گذاری می‌کردند. آن زمان بیشتر افراد دامدار یا کشاورز بودند به همین دلیل بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش انجام می‌شد. مردم تلاش می‌کردند با افزودن بر تعداد دام و طیور سرمایه خود را بیشتر کنند. کشاورزان هم محصولات خود را می‌فروختند و به زمین‌های زراعی خود اضافه می‌کردند تا بتوانند تولیدات کشاورزی خود را بیشتر کنند. البته افرادی هم بودند که از راه خرید و فروش صنایع‌دستی سرمایه خود را افزایش می‌دادند. برای نمونه گلیم و فرش‌های دستباف کالایی بود که همیشه طرفدار داشت. البته داشتن مردان مسلح هم برای خیلی از روسای قبیله سرمایه حساب می‌شد. آنها با تجهیز و افزودن بر تعداد سربازان خود سرمایه‌گذاری می‌کردند تا دارایی خود را حفظ کنند و گسترش دهند.

گلنوش ملایری / جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر