jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۸۸۴۹۹   ۲۵ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۱:۴۵

یک متخصص تغذیه، زنان شیرده و کودکان در حال رشد را از گروه‌هایی دانست که در معرض کمبود کلسیم قرار دارند و تصریح کرد: نیاز کودکان در حال رشد و زنان شیرده به کلسیم در این دوران دو برابر افزایش می‌یابد.

دکتر علی اکبر سهیلی آزاد در گفتگو با ایسنا، مقادیر کمی از کلسیم را در انتقال تحریکات عصبی، عضلانی و فعالیت برخی از آنزیم‌ها موثر دانست و اظهار داشت: حفظ تعادل کلسیم در بدن با رژیم‌های غذایی متفاوت امکان پذیر است اما کمبود این ویتامین در بدن عوارضی را به دنبال دارد.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه اسید فیتیک موجود در سبوس غلات یا اسید اگزالیک موجود در اسفناج سبب کاهش جذب کلسیم می‌شوند، افزود: ترکیب اسیدفیتیک به همراه کلسیم موجود در روده موجب تولید فیتات نامحلول شده، ترکیب کلسیم با اسیداگزالیک، تولید اگزالات نامحلول در آب را نموده این ترکیب قابل جذب در روده‌ها نیست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مصرف مقادیر زیاد چربی در غذا‌ها باعث می‌شود اسیدهای چرب با کلسیم، تولید ترکیب نامحلول کرده و به دنبال آن از طریق مدفوع دفع شود.

این متخصص با اشاره به اینکه کمبود کلسیم در بدن کودکان موجب ابتلای آنان به بیماری راشیتیسم می‌شود، گفت: کمبود کلسیم در بدن بزرگسالان، بیماری پوکی استخوان را در آنان به همراه دارد.
>> روزنامه رسالت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر