jamejamonline
استان ها عمومی کد خبر: ۵۸۰۶۰۴   ۲۷ تير ۱۳۹۲  |  ۱۵:۴۷

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در هیچ استانی مشکل تامین و انتقال آب نداریم و فقط در حوضه آبریز زاینده رود یعنی در استان‌های اصفهان و یزد، دغدغه کاهش آب وجود دارد.

احتمال جیره‌بندی آب در اصفهان و یزد

محمد حاج رسولی‌ها در گفت‌وگو با واحد مرکزی خبر با اشاره با این‌که بخشی از منابع آب زاینده رود در بخش کشاورزی مصرف شده است، گفت: در صورتی که آب بیش از حد مصرف شود، احتمال جیره بندی آب در این دو استان وجود دارد.

وی افزود: اگر مدیریت ابلاغی وزارت نیرو انجام شود، تابستان را  بدون مشکل سپری می‌کنیم.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود: بارش‌ها در سال آبی جاری 228 میلی متر ثبت شده که نسبت به میانگین درازمدت 7 میلیمتر کمتر است.

وی افزود: میزان بارش‌ها نسبت به پارسال شرایط بهتری دارد و میانگین بارش‌های پارسال 196 میلی متر بوده است.

حاج رسولی‌ها با اشاره به این‌که پراکنش و توزیع بارش در سطح کشور مناسب بوده است و شرایط خیلی بحرانی نداشتیم، افزود: 14 استان در مقایسه با میانگین بارندگی با کاهش بیش از 5درصد مواجه است که شامل استان‌های اردبیل، ‌تهران، خراسان شمالی، ‌رضوی، زنجان، سمنان، فارس و همدان می‌شود.

وی به بیشترین نسبت افزایش بارش‌ها در سال آبی جاری در استان های یزد، گلستان، کرمان و کهگیلویه و بویر احمد و مازنداران و آذربایجان غربی اشاره کرد و گفت: رواناب‌ها در سال آبی جاری کاهش نشان می‌دهد.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب تهران گفت: تاکنون باید 80 میلیارد متر مکعب روان آب داشته باشیم که 41 میلیارد مترمکعب به دست آمده و پارسال هم 43 میلیارد مترمکعب بوده است.

وی افزایش دما، گرم شدن زمین به دلیل تغییرات اقیلمی و خشکسالی را در کاهش روان آب برشمرد و گفت: این تغییرات بر تامین آب آشامیدنی تاثیری ندارد و به همین دلیل دغدغه تامین آب آشامیدنی در بسیاری از استانها و شهرها نداریم، چون مدیریت ذخیره‌ آب سدها برای تامین آب آشامیدنی  2 سال هم برنامه ریزی می‌شود.

حاج رسولی‌ها درباره مصرف آب در استان تهران نیز گفت: ذخایر آب نسبت به 10 سال قبل استان دو برابر شده است و دو سامانه بزرگ در غرب تهران با ساخت سد طالقان و تونل لوارک و تصفیه خانه 5 و سد ماملو در شرق تهران ایجاد شده است.

وی از هموطنان به دلیل افزایش دما درخواست کرد: برای پشت سر گذاشتن تابستان گرم و بدون مشکل، در مصرف آب صرفه جویی کنند و از مصارف غیرضروری در روزهای گرم تابستان خودداری کنند. ماه های تیر و مرداد، گرم ترین روزهای سال است که اوج مصرف آب نیز دراین روزها اتفاق می‌افتد.

وی گفت: ذخیره آب پشت سدها ی کشور 25 میلیارد و 100 میلیون متر مکعب است که نسبت به پارسال 8 درصد افزایش دارد و80 درصد ذخایر آب متعلق به آب های سد های خوزستان است.

حاج رسولی‌ها گفت: ذخیره آب سدها در زمان مشابه پارسال 23 میلیارد و 300 میلیون مترمکعب بوده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.