jamejamsara
سرا کد خبر: ۵۶۹۹۸۶ ۲۲ خرداد ۱۳۹۲  |  ۱۱:۴۳

اتاق نوزاد آماده است، لباس‌های کوچک مرتب در کمد چیده شده‌اند، ساک مخصوص بیمارستان بسته شده و شما برای استقبال از جدیدترین عضو خانواده هیجان‌زده هستید.

اگرچه هیچ‌چیز واقعا نمی‌تواند شما را به‌طور کامل برای پذیرش مسوولیت پدر و مادر آماده کند، اما بعضی از توصیه‌ها به شما در راحت‌تر پذیرفتن این مسوولیت کمک خواهد کرد. باید بدانید که مراقبت از نوزاد یک شغل 24 ساعته و تنها راه یادگیری آن مشاهده، آموزش و تجربه است.

غذا دادن، تعوض کهنه بچه، بی‌خوابی‌های شبانه و گریه‌های بی‌دلیل کودک همه باعث خستگی و استرس شما می‌شوند، پس پیش از آن که به‌طور رسمی پدر و مادر شوید، بیایید خود را در مقابل این شرایط مقاوم کنید.

 خانه را برای ورود نوزاد آماده کنید. با حقیقت روبه‌رو شوید: شما نقش پدر یا مادر را بازی نخواهید کرد بلکه اول از همه یک پیشخدمت هستید. خود را برای خواسته‌های ثابت کودک مانند غذا دادن، عوض کردن کهنه و خوابیدن آماده کنید. فهرستی از وسائل موردنیاز نوزاد از جمله لباس، اسباب‌بازی، شیشه شیر و پستانک و... تهیه کنید، سپس آنها را بشویید و در جای مناسب قرار دهید بعلاوه مقداری غذای آماده برای خودتان تهیه کنید، به هر حال بردن نوزاد به آشپزخانه راحت‌تر از بردن او به مغازه خواربارفروشی است.

 اوقاتی را به خود و همسرتان اختصاص دهید. با آمدن بچه والدین براحتی نیاز‌های خود را نادیده می‌گیرند. سعی کنید مانند یک تیم از یکدیگر حمایت کنید. برای مثال: در طول روز به همسر خود 15 دقیقه وقت برای استراحت، پیاده‌روی و هواخوری یا تمرکز و استراحت جسم و روح بدهید. به عنوان یک زوج بعد از به خواب رفتن نوزاد، ساعاتی را به گفتگو و درددل بگذرانید. برای چند ساعت نوزاد را پیش فرد قابل اعتماد بگذارید و مانند دوران نامزدی با یکدیگر بیرون بروید.

 انتظارات خود را تغییر دهید. والدین آمدن نوزاد به خانه را یک تحول آرام تصور می‌کنند. آنها نمی‌دانند که مراقبت از نوزاد بسیار سخت است و علاوه بر کارهای فیزیکی باید خواسته‌های روحی نوزاد را هم برآورده کرد. بسیاری از والدین در این مواقع از لحاظ روحی خسته و آشفته می‌شوند. در این مواقع به یکدیگر تلفن بزنید، یادداشت‌های محبت‌آمیز در گوشه و کنار خانه قرار دهید، طوری که در معرض دید همسرتان باشد و از هر طریق ممکن، سعی کنید فشارهای روحی را کاهش دهید.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر